Mówi: | Tomasz Winter |
Firma: | devskiller.com |
Na polskim rynku brakuje nawet 50 tys. programistów. Narzędzia do weryfikacji umiejętności kandydatów pozwalają dwukrotnie przyspieszyć proces rekrutacji
Branża IT wciąż cierpi na brak rąk do pracy i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Obecnie w Polsce pracuje ok. 250 tys. programistów, a mimo to na rynku brakuje 30-50 tys. specjalistów od programowania. Sam proces rekrutacji specjalisty IT może być długotrwały i kosztowny. Pomóc mogą narzędzia do wstępnej weryfikacji biznesowych i technicznych umiejętności kandydatów. Taka platforma, oferując szereg testów na etapie wstępnej selekcji kandydatów, może dwukrotnie przyspieszyć cały proces rekrutacji.
Z badania Central & Eastern Europe Developer Landscape 2017 wynika, że w całym naszym regionie pracuje obecnie około miliona programistów, z czego 25 proc. w Polsce. Mimo to w Polsce potrzeba w tej chwili dodatkowych 30-50 tysięcy programistów. Poszukiwanie osób o odpowiednich umiejętnościach programistycznych może być bardzo kosztowne. Działy HR nie zajmują się weryfikacją umiejętności programistycznych kandydatów, gdyż nie mają takich kompetencji.
Z pomocą przychodzą platformy i narzędzia, pozwalające już na etapie rozmowy w dziale HR wstępnie ocenić umiejętności techniczne kandydatów, zawężając w ten sposób liczbę tych, z którymi rozmawia lider zespołu programistów. Devkiller.com pozwala przetestować umiejętności programistyczne kandydata online.
– Zrobiliśmy system który weryfikuje umiejętności programistów w prawdziwym środowisku biznesowym. Programiści rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe, które istnieją w firmach. W ten sposób wiemy, że ten programista sprawdzi się na stanowisku, do którego jest rekrutowany. Jednym z większych problemów jakie ma HR w tym momencie jest to, że nie posiadają umiejętności technicznych do weryfikowania umiejętności programistów – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Tomasz Winter z firmy devskiller.com.
Rozwiązanie Devskiller.com można przetestować za darmo. Potem za dostęp do serwisu trzeba zapłacić. Należy podkreślić, że narzędzie jedynie sprawdza umiejętności kandydata, a nie go rekrutuje. Zatem do kosztów trzeba doliczyć pozostałe koszty procesu rekrutacyjnego, jak ogłoszenia, koszty działu HR itd.
Z raportu autorstwa Human Capital Institute wynika, że nowy pracownik zaczyna przynosić zyski po upływie 3 miesięcy, więc im szybciej firma znajdzie odpowiedniego kandydata, tym szybciej zacznie zarabiać. To pokazuje, jak ważne są koszty i szybka weryfikacja umiejętności potencjalnego pracownika.
– Z naszych badań wynika, że potrafimy zmniejszyć ilość kandydatów którzy muszą być zapraszani do firmy od 5 do 10 razy, a także potrafi to przyspieszyć dwukrotnie cały proces rekrutacji – twierdzi Tomasz Winter.
Mediana wynagrodzeń starszych programistów w województwie mazowieckim wynosi 11 tys. zł. W przypadku młodszych programistów ogólnopolska mediana wynagrodzeń wynosi 4,9 tys. złotych. W wyniku braku odpowiedniej liczby kandydatów na rynku, pracodawca musi szczególnie mocno walczyć o pracownika.
– Większość kandydatów w IT to kandydaci pasywni, firma musi szybko podejmować decyzje. Im szybciej potrafi podjąć tę decyzję, tym większa szansa, że zdobędzie właściwego kandydata do swojej firmy – tłumaczy ekspert.
Co trzecie polskie przedsiębiorstwo informuje o problemach ze znalezieniem specjalistów ds. IT. Tylko w bieżącym roku rynek IT w naszym kraju ma wzrosnąć o 2,7 proc., a na przyszły rok prognozowany jest 6-procentowy wzrost.
Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku w całej Europie będzie brakować 800 tys. specjalistów IT.
Czytaj także
- 2025-07-15: ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców
- 2025-07-15: Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory
- 2025-07-18: Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
- 2025-07-03: Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
- 2025-07-01: Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
- 2025-07-01: Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży
- 2025-06-23: Polscy inżynierowie pracują w Częstochowie nad systemami do zautomatyzowanej jazdy. Opracowali jeden z najszybszych komputerów na świecie
- 2025-07-07: Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
- 2025-07-11: Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy
- 2025-06-06: Ze względu na różnice w cenach surowce wtórne przegrywają z pierwotnymi. To powoduje problemy branży recyklingowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.