Mówi: | Marko Savkovic |
Firma: | HTC Corporation |
MWC19: Świat gotowy na sieć 5G. W ciągu kilku miesięcy na rynek trafi mobilny hotspot 5G, zapewniający niemal szerokopasmowy dostęp do internetu
Sieć 5G zapewni mobilny dostęp do internetu z wartościami charakterystycznymi dla internetu szerokopasmowego. 5G zapewni znacznie szybsze przesyłanie danych, znacznie większą pojemność danych, lepszy zasięg i mniejsze opóźnienia niż 4G. Tylko do połowy stycznia 2019 roku już ponad 200 operatorów w 83 krajach rozpoczęło inwestycje w sieć 5G. W ciągu kilku miesięcy na rynek trafi HTC 5G Hub, pierwszy zgodny z siecią 5G bezprzewodowy punkt dostępu do internetu. Hotspot zapewnia olbrzymią przepustowość, szybkość rzędu kilku gigabitów i niskie opóźnienia. Urządzenie ma się też stać bezprzewodowym transmiterem danych dla gogli VR.
– 5G Hub to nowe urządzenie ogłoszone właśnie przez HTC, które trafi na rynek w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Urządzenie nie tylko zapewni użytkownikom łączność w standardzie 5G, lecz także pozwoli zaprezentować scenariusze i metody wykorzystania tej technologii w realnych sytuacjach. Przyczyni się to do żywszego zainteresowania wielu firm szybkością łącza w tym standardzie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie Marko Savkovic z HTC.
Sieć 5G ma zrewolucjonizować dostęp do internetu, przyspieszyć rozwój internetu rzeczy oraz inteligentnych miast. Według raportu GSMA w połowie stycznia 2019 roku już 201 operatorów w 83 krajach rozpoczęło inwestycje w 5G, przeprowadziło weryfikację techniczną i testy przedkomercyjne. W Polsce sieć 5G jest jeszcze mało dostępna, ale sytuacja szybko się zmienia.
HTC z nowym urządzeniem jest już gotowy na przyszłość. To znacznie więcej niż zwykły hotspot, raczej przenośne centrum multimedialne najnowszej generacji. Zapewni dostęp do 5G dla 20 urządzeń, a dzięki wbudowanemu akumulatorowi jest urządzeniem w pełni mobilnym.
– Jeśli wybierasz się w podróż ze znajomymi, wystarczy, że zabierzesz ze sobą takie urządzenie, a w każdej chwili natychmiast uzyskasz połączenie ze swoją siecią, bez względu na to, czy akurat jesteś w parku w Barcelonie, w Paryżu czy w Warszawie. Dlatego tak ważne było dla nas stworzenie urządzenia, które jest zarówno stacjonarne, jak i mobilne – tłumaczy Marko Savkovic.
Jakość połączenia i minimalne opóźnienia sprawiają, że urządzenie nie ustępuje zwykłym połączeniom kablowym. HTC-5G będzie w stanie zastąpić obecny router WiFi i połączenie przez kabel. HTC podaje, że urządzenie ma się stać bezprzewodowym transmiterem danych dla gogli VR, będzie więc przyszłością gier online. W niedalekiej przyszłości ma się stać elementem wyposażenia mobilnych biur. Sprzęt ma być też gotowy do pełnienia roli głosowego asystenta. Ma też sobie radzić z wideo w 4K.
– Dzięki 5G możemy osiągnąć szybkości przekraczające 2 Gb/s. Choć obecnie jesteśmy już w stanie uzyskać nawet 4 Gb/s, to trzeba podkreślić, że sama prędkość to za mało, by zrozumieć, co takiego wyjątkowego drzemie w standardzie 5G – wskazuje Marko Savkovic. – Opóźnienie jest tak małe, że umożliwia użytkownikowi interakcję w trybie VR, nawet wówczas, gdy nasze urządzenie VR działa na Androidzie. Nie ograniczamy się więc do podawania wyników testów szybkości, tylko prezentujemy realne zastosowania 5G – twierdzi.
Na poziomie podstawowym 5G zapewni znacznie szybsze przesyłanie danych, znacznie większą pojemność danych, lepszy zasięg i mniejsze opóźnienia lub szybszy czas odpowiedzi niż 4G. Ta kombinacja elementów wykracza poza usprawnienie naszego własnego wykorzystania smartfonów. Umożliwi stworzenie w pełni inteligentnego miasta. Wykorzystując czujniki danych, inteligentne technologie miejskie będą w stanie reagować w czasie rzeczywistym na codzienne wydarzenia.
– 5G można wykorzystać również w treściach edukacyjnych i B2B, m.in. na rynku nieruchomości, w medycynie czy nawet w wirtualnych muzeach. Niekoniecznie musi to być rzeczywistość wirtualna, chociaż stanowi ona znakomity przykład, że niskie opóźnienia występujące w sieci 5G pozwalają na uzyskanie lepszej interaktywności – tłumaczy ekspert.
Z danych Intela wynika, że do 2020 roku do sieci komórkowych na całym świecie zostanie podłączonych 50 mld urządzeń, a dużą część komunikacji przejmą maszyny. Aby sieć komórkowa mogła wytrzymać ciężar inteligentnego miasta przyszłości, potrzebuje szybkiej, elastycznej i stabilnej sieci komórkowej, która poradzi sobie z ogromną liczbą danych.
– W zasadzie 5G znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest łatwy i szybki dostęp. Największa bolączką 4G nie były niedostatki prędkości, tylko wartość opóźnienia. Dzięki szybkości dostępu w standardzie 5G zbliżamy się do prawdziwie szerokopasmowego łącza, które może być oparte na kablu lub światłowodzie poprowadzonym do salonu, ale może być też w pełni mobilne – przekonuje Marko Savkovic.
HTC 5G Hub trafi do sprzedaży w II kw. 2019 roku, także w Europie.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-04: Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-01: Miasta stawiają na cyfryzację i inteligentne rozwiązania. To zwiększa ich atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-13: M. Lasek: Z rozwojem cargo nie ma co czekać na nowe lotnisko centralne. Zachęty podatkowe mogłyby pomóc
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.