Mówi: | Marek Zagórski |
Funkcja: | minister cyfryzacji |
Minister M. Zagórski: Najważniejsze cele na 2020 rok to dostęp do szybkiego internetu, wdrożenie 5G i rozwój administracji cyfrowej
2020 rok będzie kluczowy dla rozwoju projektów związanych z cyfryzacją państwa. Minister Marek Zagórski zarysował wyzwania Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższy rok. Priorytetowo potraktowane zostaną projekty związane z rozwojem infrastruktury sieciowej. Rząd sfinalizuje projekty dotyczące upowszechniania internetu oraz wdrożenia systemów cyfrowej administracji publicznej. Można spodziewać się także zwiększonych nakładów na projekty związane z poprawą krajowych systemów cyberbezpieczeństwa.
– 2020 rok jest dla Ministerstwa Cyfryzacji rokiem, w którym kilka ważnych projektów osiągnie swoją dojrzałość. Przede wszystkim zakończymy budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i wraz z nią większość projektów budowy sieci światłowodowej będzie już w fazie końcowej w ramach tych umów, które zostały zawarte w latach 2017, 2018 i 2019 . Liczba gospodarstw domowych, która w Polsce jeszcze nie ma dostępu do szybkiego internetu, spadnie z ponad 5 do poniżej 3 mln, co będzie bardzo znaczącym punktem w rozwoju dostępu do usług telekomunikacyjnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanie polski rząd, będzie wdrożenie pierwszej w pełni funkcjonalnej sieci 5G. Komisja Europejska zobligowała wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do uruchomienia infrastruktury 5G przynajmniej w jednym mieście do końca 2020 roku.
Dyrektywa ma wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed całą Europą dynamiczny rozwój systemów internetu rzeczy oraz wzrost liczby urządzeń mobilnych. Z tegorocznego raportu opracowanego przez Instytut Łączności oraz przedstawicieli Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji wynika, że jeśli w Polsce nie zostaną przeprowadzone zmiany infrastrukturalne związane z modernizacją sieci łączności bezprzewodowej, w tym m.in. wdrożeniem 5G, w perspektywie najbliższych trzech lat może grozić nam masowy blackout systemów telekomunikacyjnych.
Wdrożenie sieci 5G może także poprawić sytuację gospodarczą naszego kraju. Analitycy z firmy Accenture we współpracy z Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej opracowali raport „Sieci 5G w Polsce. Szanse i wyzwania”, z którego wynika, że uruchomienie sieci 5G pozwoli wdrożyć szereg innowacji zarówno w sektorze usług, jak i administracji publicznej. Przełoży się to na zwiększenie PKB do 2028 roku o 1,2 proc.
– Chcemy uruchomić podejście procesowe, żeby całe procesy życiowe obywatela, także w różnych zawodach, np. rolnika, mogły być obsługiwane w sposób spójny. Będziemy pracować nad integracją systemów, portali, platform nie tylko administracji rządowej, lecz także razem z administracją samorządową – wskazuje minister Zagórski.
Sercem nowoczesnego, cyfrowego systemu administracji publicznej będzie Portal RP – platforma, w ramach której znajdą się dane udostępniane na bazie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz wszystkie rządowe usługi elektroniczne.
– Uruchamiamy chmurę publiczną i chmurę rządową, bo mamy już do tego także podstawy formalne, rozpoczynamy więc proces przenoszenia administracji do chmury obliczeniowej. W związku z tym mamy nadzieję, że to będzie impuls także dla przedsiębiorców, żeby pełniej korzystać z usług chmurowych, także w kontekście innego ważnego wyzwania, jakim jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w sieci – zapewnia Marek Zagórski.
Eksperci z Grupy Roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa przy Ministerstwie Cyfryzacji przygotowali wstępne założenia do Aktu o cyberbezpieczeństwie, dokumentu opisującego kroki, jakie administracja publiczna powinna podjąć w trosce o cyfrowe bezpieczeństwo obywateli. Proponowany model zakłada ścisłe współdziałanie sektora publicznego i prywatnego, aby zwiększyć dostępność certyfikowanych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo planuje także inwestować w rozwój platformy mObywatel, która ma być uniwersalnym punktem dostępowym dla najróżniejszych usług publicznych i prywatnych. Urzędnicy chcą umożliwić podpięcie do niej usług komercyjnych, aby obywatele mogli obsługiwać za pośrednictwem jednej aplikacji zarówno wszelkiego rodzaju wnioski urzędowe, jak i systemy transportu miejskiego czy nawet cyfrowe karty członkowskie do siłowni.
– Symbolicznym wydarzeniem w 2020 roku będzie także organizacja Światowego Forum Zarządzania Internetem, czyli IGF, który w listopadzie odbędzie się w Katowicach. To najważniejsza impreza gromadząca wszystkie autorytety, środowiska, podmioty, organizacje, ruchy, a także rządy, które chcą i mają coś do powiedzenia w kwestii rozwoju internetu na świecie – zapowiada Marek Zagórski.
Czytaj także
- 2025-06-30: Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
- 2025-07-08: Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
- 2025-06-12: Wakacje wyzwaniem dla operatorów komórkowych. W najpopularniejszych kurortach ruch w sieci rośnie nawet pięciokrotnie
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-16: Przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera niestabilność i skomplikowanie przepisów podatkowych. Problemem są też niejasne ich interpretacje
- 2025-06-05: Prof. Kołodko: Elon Musk stracił na roli doradcy Donalda Trumpa. Można mieć zastrzeżenia do rezultatów jego misji
- 2025-05-13: Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-30: Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.