Mówi: | Marek Zagórski |
Funkcja: | minister cyfryzacji |
Minister M. Zagórski: Najważniejsze cele na 2020 rok to dostęp do szybkiego internetu, wdrożenie 5G i rozwój administracji cyfrowej
2020 rok będzie kluczowy dla rozwoju projektów związanych z cyfryzacją państwa. Minister Marek Zagórski zarysował wyzwania Ministerstwa Cyfryzacji na najbliższy rok. Priorytetowo potraktowane zostaną projekty związane z rozwojem infrastruktury sieciowej. Rząd sfinalizuje projekty dotyczące upowszechniania internetu oraz wdrożenia systemów cyfrowej administracji publicznej. Można spodziewać się także zwiększonych nakładów na projekty związane z poprawą krajowych systemów cyberbezpieczeństwa.
– 2020 rok jest dla Ministerstwa Cyfryzacji rokiem, w którym kilka ważnych projektów osiągnie swoją dojrzałość. Przede wszystkim zakończymy budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i wraz z nią większość projektów budowy sieci światłowodowej będzie już w fazie końcowej w ramach tych umów, które zostały zawarte w latach 2017, 2018 i 2019 . Liczba gospodarstw domowych, która w Polsce jeszcze nie ma dostępu do szybkiego internetu, spadnie z ponad 5 do poniżej 3 mln, co będzie bardzo znaczącym punktem w rozwoju dostępu do usług telekomunikacyjnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanie polski rząd, będzie wdrożenie pierwszej w pełni funkcjonalnej sieci 5G. Komisja Europejska zobligowała wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do uruchomienia infrastruktury 5G przynajmniej w jednym mieście do końca 2020 roku.
Dyrektywa ma wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed całą Europą dynamiczny rozwój systemów internetu rzeczy oraz wzrost liczby urządzeń mobilnych. Z tegorocznego raportu opracowanego przez Instytut Łączności oraz przedstawicieli Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji wynika, że jeśli w Polsce nie zostaną przeprowadzone zmiany infrastrukturalne związane z modernizacją sieci łączności bezprzewodowej, w tym m.in. wdrożeniem 5G, w perspektywie najbliższych trzech lat może grozić nam masowy blackout systemów telekomunikacyjnych.
Wdrożenie sieci 5G może także poprawić sytuację gospodarczą naszego kraju. Analitycy z firmy Accenture we współpracy z Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej opracowali raport „Sieci 5G w Polsce. Szanse i wyzwania”, z którego wynika, że uruchomienie sieci 5G pozwoli wdrożyć szereg innowacji zarówno w sektorze usług, jak i administracji publicznej. Przełoży się to na zwiększenie PKB do 2028 roku o 1,2 proc.
– Chcemy uruchomić podejście procesowe, żeby całe procesy życiowe obywatela, także w różnych zawodach, np. rolnika, mogły być obsługiwane w sposób spójny. Będziemy pracować nad integracją systemów, portali, platform nie tylko administracji rządowej, lecz także razem z administracją samorządową – wskazuje minister Zagórski.
Sercem nowoczesnego, cyfrowego systemu administracji publicznej będzie Portal RP – platforma, w ramach której znajdą się dane udostępniane na bazie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz wszystkie rządowe usługi elektroniczne.
– Uruchamiamy chmurę publiczną i chmurę rządową, bo mamy już do tego także podstawy formalne, rozpoczynamy więc proces przenoszenia administracji do chmury obliczeniowej. W związku z tym mamy nadzieję, że to będzie impuls także dla przedsiębiorców, żeby pełniej korzystać z usług chmurowych, także w kontekście innego ważnego wyzwania, jakim jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w sieci – zapewnia Marek Zagórski.
Eksperci z Grupy Roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa przy Ministerstwie Cyfryzacji przygotowali wstępne założenia do Aktu o cyberbezpieczeństwie, dokumentu opisującego kroki, jakie administracja publiczna powinna podjąć w trosce o cyfrowe bezpieczeństwo obywateli. Proponowany model zakłada ścisłe współdziałanie sektora publicznego i prywatnego, aby zwiększyć dostępność certyfikowanych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo planuje także inwestować w rozwój platformy mObywatel, która ma być uniwersalnym punktem dostępowym dla najróżniejszych usług publicznych i prywatnych. Urzędnicy chcą umożliwić podpięcie do niej usług komercyjnych, aby obywatele mogli obsługiwać za pośrednictwem jednej aplikacji zarówno wszelkiego rodzaju wnioski urzędowe, jak i systemy transportu miejskiego czy nawet cyfrowe karty członkowskie do siłowni.
– Symbolicznym wydarzeniem w 2020 roku będzie także organizacja Światowego Forum Zarządzania Internetem, czyli IGF, który w listopadzie odbędzie się w Katowicach. To najważniejsza impreza gromadząca wszystkie autorytety, środowiska, podmioty, organizacje, ruchy, a także rządy, które chcą i mają coś do powiedzenia w kwestii rozwoju internetu na świecie – zapowiada Marek Zagórski.
Czytaj także
- 2025-04-02: Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-04-10: Cyfryzacja kolei będzie przyspieszać. To jeden z głównych obszarów inwestycji w branży
- 2025-02-26: Przez brak więzi z rodzicami dziecko szuka wsparcia w smartfonie. Psychiatrzy ostrzegają przed taką pułapką
- 2025-03-11: Nowe prawo ograniczy dostęp dzieci do niebezpiecznych treści w sieci. Obecnie większość nastolatków ma dostęp do pornografii czy hazardu
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2025-03-25: E-głosowanie jest odległą przyszłością. Wymaga wzmocnienia zaufania społecznego i wysokiego poziomu cyberzabezpieczeń
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Prawo
UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.