Mówi: | Paweł Rymaszewski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Thorium Space |
Komunikacja satelitarna przyczyni się do upowszechnienia szerokopasmowego internetu. Polski start-up pracuje nad rozwiązaniem zwiększającym przepustowość przesyłu danych
Wykorzystanie ultrapłaskich macierzy, komunikujących się z transponderem z wykorzystaniem wysokich częstotliwości, umożliwi upowszechnienie szerokopasmowego internetu w technologii satcom. Rozwiązanie jest szansą na zapewnienie dostępu do sieci w miejscach nawet najbardziej oddalonych od sieci nadajników naziemnych. Eksperci zwracają jednak uwagę na zagrożenia związane ze zwiększeniem dostępności do technologii kosmicznych. Chodzi o ryzyko przesadnego zagęszczenia urządzeń pracujących na orbicie, co może skutkować ogromnymi zakłóceniami. Ich zdaniem potrzebne są nowe regulacje. Tymczasem, według analityków, rynek komunikacji satelitarnej w ciągu najbliższych kilku lat wzrośnie ponad dwukrotnie.
– Obecna komunikacja kosmiczna to przełom. Do tej pory mieliśmy rozwiązania analogowe. Wchodził sygnał, który był trochę wzmacniany, czyszczony i wysyłany z powrotem. I tak w tej chwili działają praktycznie wszystkie satelity. Nowe satelity działają w ten sposób, że sygnał, który wchodzi, jest w pełni cyfrowy i można różne rzeczy z nim robić. Od strony technologicznej jest to przeskok na tzw. New Space – informuje w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space.
Postęp technologiczny w komunikacji satelitarnej oznacza otwarcie drogi do zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu, zwłaszcza na obszarach nieobjętych siecią naziemnych nadajników. Przykładem mogą być Indie, gdzie poziom penetracji internetu oscyluje wokół 50 proc. Dostęp do szerokopasmowej sieci mają praktycznie wyłącznie mieszkańcy terenów wysoko zurbanizowanych. Im dalej od takich miejsc, tym większy staje się koszt chociażby poprowadzenia sieci światłowodowej. Satcom staje się więc ekonomicznie opłacalnym sposobem na upowszechnienie tam internetu.
– Technologia 5G na satelicie to coś, co się dzieje teraz i naprawdę wielki boom nastąpi za jakieś dwa–trzy lata. Jest w tej chwili lawinowy pik zainteresowania. Towarzyszy temu przeskok technologiczny, bo długo nic się nie działo. Przez te ostatnich 15–20 lat minimalnie się zmieniała technologia, a teraz nastąpił przeskok na najnowszą technologię. Oczywiście wiąże się to z ogromnymi problemami, bo wszystko w teorii dobrze działa, ale w praktyce zrobiło się bardzo skomplikowane. Plus jest taki, że nagle staje się to dostępne dla przeciętnego użytkownika, a nie tylko dla bardzo drogich instytucji – zauważa Paweł Rymaszewski.
Polski start-up projektuje innowacyjne rozwiązania w zakresie telekomunikacji kosmicznej. Thorium Space pracuje nad stworzeniem transpondera i anteny, które pozwoliłyby na zwiększenie przepustowości przesyłu danych na linii Ziemia–satelita oraz satelita–Ziemia i wykorzystanie do tego celu częstotliwości z zakresu 60–90 GHz. Do tego celu mają być wykorzystywane opracowane przez firmę ultrapłaskie macierze mające zastąpić tradycyjne, paraboliczne czasze anten. Co ważne, sprzęt ma być skalowalny, a możliwości komunikacyjne, jakie stworzy, będą dostępne dla przeciętnego mieszkańca Ziemi.
– Techniki stricte kosmiczne, niedostępne dla przeciętnego człowieka, lądują nam w telefonie czy w normalnych urządzeniach domowych. Zrobił się kosmiczny wyścig i wszyscy rozwijają tam teraz technikę. To powoduje, że dostępność rozwiązań krytycznych i przeznaczonych kiedyś wyłącznie dla wojska czy rządów państw przechodzi na codzienny użytek. Mało ludzi sobie zdaje sprawę, że bez satelitów, mniej więcej 30–40 lat, nowe banki by nie działały. Nie moglibyśmy też realizować chociażby płatności kartą – wskazuje prezes zarządu Thorium Space.
Rozwój New Space, czyli udostępnienie technologii kosmicznych przeciętnym użytkownikom, niesie za sobą jednak ryzyko związane z powstaniem zbyt dużego zagęszczenia urządzeń pracujących na orbicie i wysyłających sygnał. Każde z nich, choć umożliwia komunikację, powoduje zakłócenia. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę wprowadzenia regulacji, które unormują kwestie związane z cywilnym wykorzystaniem takiej łączności.
– Za chwilę będziemy mieli problem z astronomią, bo załogi niczego nie będą widzieć. My za chwilę będziemy mieli problem z tym, że trzeba będzie użyć jeszcze większej mocy, żeby się przebić przez zakłócenia. Technologia wyprzedziła prawo i jest to o tyle niebezpieczne, że w którymś momencie sami się możemy zablokować. Może dojść do momentu, że nie wystrzelimy już kolejnej satelity, a sygnał radiowy będzie nadmiernie zakłócony – ostrzega Paweł Rymaszewski.
Według analityków Verified Market Research światowy rynek komunikacji satelitarnej osiągnie do 2028 roku wartość prawie 132 mld dol. Dla porównania w 2020 roku było to niespełna 66 mld dol.
Czytaj także
- 2025-07-01: Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować
- 2025-06-30: Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
- 2025-07-08: Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
- 2025-06-12: Wakacje wyzwaniem dla operatorów komórkowych. W najpopularniejszych kurortach ruch w sieci rośnie nawet pięciokrotnie
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-13: Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
- 2025-05-22: Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki
- 2025-05-30: Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.