Mówi: | Tal Kanetty |
Firma: | Vayyar Imaging |
Technologia na pomoc osobom starszym. Trójwymiarowy skaner pomieszczeń wykryje upadek i automatycznie wykona połączenie do opiekuna
Dzięki inteligentnym rozwiązaniom opiekę nad osobą starszą można z powodzeniem sprawować również na odległość. Urządzenia wspierane algorytmami uczenia maszynowego takie jak skanery pomieszczeń, inteligentne zegarki czy lampy wyposażone w czujniki ruchu, wykryją niebezpieczne sytuacje takie jak upadek po czym błyskawicznie powiadomią osobę sprawującą opiekę nad seniorem. To szczególnie istotne z uwagi na fakt, że co roku w konsekwencji upadków życie traci ponad 640 tys. ludzi. W większości są to seniorzy.
– Walabot Home to urządzenie, które automatycznie wykrywa upadek osoby starszej, dlatego stosuje się je w opiece. Po zainstalowaniu pod prysznicem, urządzenie automatycznie wykrywa, czy ktoś upadł. Do jego obsługi nie jest wymagane noszenie żadnego powiązanego urządzenia ani wciskanie lub pociąganie czegokolwiek, nie wymaga wydawania poleceń głosowych – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Tal Kanetty z Vayyar Imaging.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie w wyniku upadków rocznie umiera ponad 640 tys. ludzi. Największą grupą ryzyka są osoby w wieku powyżej 65 lat. Zamieszkujące często samotnie, pomoc mogą uzyskać zbyt późno. Dzięki najnowszym technologiom można jednak monitorować ich aktywność zdalnie, a raporty i alerty otrzymywać na smartfona.
Urządzenie Walabot Home wykorzystuje unikatową technologię czujnika częstotliwości radiowej do monitorowania sytuacji wskazujących na upadek. Analizując szereg elementów w czasie rzeczywistym skaner jest w stanie dostarczyć informacje z czterokrotnie większą dokładnością niż inne automatyczne systemy ostrzegania przed upadkiem. Potrafi odróżnić różne pozycje ciała i stwierdzić, czy ktoś siedzi, stoi czy upadł. Może mierzyć także prędkość upadku. W przypadku gdy algorytmy wykryją niebezpieczeństwo, urządzenie automatycznie zaalarmuje wskazaną osobę. Dzięki temu pomoc mogą otrzymać nawet osoby nieprzytomne.
– To niewielkich rozmiarów radar, składający się z czujników obrazu 3D. Urządzenie tworzy trójwymiarowy obraz otoczenia bez wykorzystania kamer ani innych przyrządów optycznych. Urządzenie dokładnie monitoruje pomieszczenie, w którym jest zainstalowane i powiadamia nas, jeśli coś się tam wydarzy – wyjaśnia Tal Kanetty.
Systemy monitorowania upadków stają się coraz częstszym rozwiązaniem wykorzystywanym w opiece nad seniorami. Inteligentna lampa Aladin, wyposażona w czujniki ruchu, wykrywa ruch osoby będącej pod opieką. Czujniki ruchu są przydatne przede wszystkim w nocy, gdy ryzyko upadku jest większe. Po wykryciu ruchu w obszarze działania urządzenie zapala progresywną wiązkę światła, która oświetla drogę. Dane z czujników są analizowane przez algorytmy, dzięki czemu lampa po wykryciu upadku wysyła alert do aplikacji mobilnej opiekuna.
W detekcji upadków pomocne mogą być również urządzenia typu wearables. Zegarek Apple Watch Series 4 wykrywa ruch charakterystyczny dla upadku. W momencie detekcji takiego zdarzenia alarmuje użytkownika stuknięciem w nadgarstek i wyświetleniem alertu z pytaniem, czy zdarzył się bolesny upadek. Użytkownik może poprosić urządzenie o połączenie z numerem alarmowym lub odrzucić alert. W przypadku braku jakiejkolwiek odpowiedzi i ruchu przez około minutę, zegarek wezwie służby automatycznie.
Trójwymiarowe czujniki monitorowania ruchu znajdują zastosowanie także m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, inteligentnych budynkach, systemach bezpieczeństwa i handlu detalicznym. Na rynku są już dostępne urządzenia, które po podpięciu do portu USB w smartfonie, pozwalają prześwietlać ściany w celu sprawdzania rozmieszczenia rur i przewodów.
– W przemyśle motoryzacyjnym urządzenie służy do monitorowania wnętrza samochodu, jak i jego najbliższego otoczenia. Umożliwia określenie, ile osób znajduje się w pojeździe, gdzie siedzą, może również monitorować ich oddychanie oraz poinformować, że zostawiliśmy dziecko w samochodzie. Może również pełnić funkcję asystenta parkowania i systemu unikania kolizji – wymienia ekspertka.
Według analityków z marketsandMarkets wartość światowego rynku systemów wykrywania upadków wyniesie do 2022 roku niemal 500 mln dol. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się na poziomie 5,6 proc.
Czytaj także
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-02: W ostatnich miesiącach coraz więcej Polaków sięga po jabłka. Konsumpcja tych owoców jednak z roku na rok spada [DEPESZA]
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.