Mówi: | Bartłomiej Zysiński |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Maybatt sp. z .o.o |
Nowe technologie pozwalają lepiej magazynować energię odnawialną i skuteczniej nią zarządzać. Trwają prace nad usprawnieniem i obniżeniem kosztów tego procesu
Zarządzanie energią, w tym jej magazynowanie, to najważniejsza kwestia przyszłości dla środowiska, ludzi i biznesu – ocenia Bartłomiej Zysiński, prezes firmy Maybatt. Obecnie na rynku rozwijane są technologie związane z takimi nośnikami jak akumulatory czy płyty, które magazynują energię. Nowe technologie z zakresu magazynowania energii są też kluczowe do rozwoju odnawialnych źródeł energii.
– Zarządzanie energią, w tym jej magazynowanie, to najważniejsza kwestia przyszłości dla środowiska, ludzi i biznesu. Bezpieczeństwo energetyczne, niezależność energetyczna, własne dostawy prądu – to te kwestie, które należy zabezpieczyć z punktu widzenia energetyki. Jest to opłacalne, pod warunkiem że zastosuje się dobrze wybrany system i dobrze dobraną technologię – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu firmy Maybatt oraz członek zarządu i założyciel Polskiej Izby Magazynowania Energii.
W Polsce pojawiają się możliwości technologiczne, aby magazynować energię elektryczną, nie tylko przez producenta, lecz także dystrybutorów i klienta końcowego. Jeszcze kilka lat temu magazynowanie energii w systemie elektroenergetycznym było możliwe przede wszystkim dzięki elektrowniom szczytowo-pompowym. Trwają też intensywne prace nad technologiami dającymi szansę magazynowania energii odnawialnej, dla źródeł o zmiennej stabilności pracy.
– Sposób wytwarzania i magazynowania energii w odpowiedniej ilości i odpowiednim czasie jest tą umiejętnością kluczową. Łatwo jest wyprodukować, łatwo jest zmagazynować, natomiast trudno to skoordynować i tym zarządzać – przekonuje Bartłomiej Zysiński.
Według analityków firmy doradczej Frost & Sullivan systemy magazynowania energii w akumulatorach w najbliższych latach będą sposobem na upowszechnienie OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Globalny rynek magazynów energii w 2024 roku ma być warty 8,3 mld dol.
– Maybatt stosuje bateryjne technologie magazynowania energii. Na rynku występują akumulatory w różnych technologiach chemii, w różnych technologiach wykonania, natomiast kompleksowo zajmujemy się wszystkimi technologiami, dobierając zastosowania zgodne z potrzebami klienta. Akumulatory, płyty, elektrolit, który zawiera tę energię i przesyła między płytami – są to właśnie te elementy, które cały świat próbuje rozwijać, aby znaleźć najlepsze rozwiązania technologiczne, tańsze i o wyższej sprawności – tłumaczy prezes Maybatt.
Nowoczesne akumulatory nie zawierają metali ciężkich i żadnych toksycznych chemikaliów. Są bezpieczne, więc mogą też być stosowane także tam, gdzie przebywają ludzie. W przypadku awarii sieci można je stosować jako alternatywne źródło zasilania, a co więcej – pozwalają zmagazynować energię pozyskaną z OZE i zużywać ją częściowo lub w całości wtedy, kiedy jest to potrzebne.
– Problem z powszechnością magazynów energii wynika z faktu słabej dostępności tych technologii, słabego zrozumienia tej potrzeby i stosunkowo wysokiego kosztu jednostkowego tej technologii, szczególnie dla użytkowników domowych – wskazuje ekspert.
Jak podkreśla Bartłomiej Zysiński, nowinki technologiczne w zakresie odnawialnych źródeł energii, które pojawiły się w ostatnich latach, są szybko popularyzowane. Przykładem może być technologia kolektorów grzewczych, którą wprowadził do szerszego użytku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
– Teraz mamy do czynienia z wielką promocją fotowoltaiki. W kolejnej perspektywie patron, który zajmie się ze strony funduszy czy ze strony promocji rynkowej tych technologii, będzie postrzegany jako Prometeusz, jeżeli chodzi o magazynowanie energii – przekonuje Bartłomiej Zysiński.
Czytaj także
- 2025-07-28: Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników
- 2025-07-21: Zwalczanie mobbingu wciąż bardzo trudne. Prawo jest nieprecyzyjne, a inspektorzy pracy nie mają wystarczających narzędzi
- 2025-07-18: Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu
- 2025-07-02: Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
- 2025-08-04: W 2030 roku zetki będą stanowić jedną trzecią globalnej siły roboczej. Ich odmienne od starszej generacji oczekiwania zmienią podejście firm
- 2025-06-13: Bartłomiej Nowosielski: Kluczowe w leczeniu otyłości jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Otoczenie nie zawsze jest wyrozumiałe i empatyczne
- 2025-06-23: Bartłomiej Nowosielski: Osoby z chorobą otyłościową są stygmatyzowane. Hejterów nie obchodzi to, że po drugiej stronie jest człowiek z emocjami
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-15: Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Wśród Polaków rośnie zainteresowanie produktami emerytalnymi. Coraz chętniej wpłacają oszczędności na konta IKE i IKZE
Wzrosła liczba osób, które oszczędzają na cele emerytalne, jak również wartość zgromadzonych środków. Liczba uczestników systemu emerytalnego wyniosła w 2024 roku ponad 20,8 mln osób, a wartość aktywów – 307,5 mld zł – wynika z najnowszych danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Wyraźny wzrost odnotowano w przypadku rachunków IKE i IKZE, na których korzyść działają m.in. zachęty podatkowe. Wpłacane na nie oszczędności są inwestowane, a tym samym wspierają gospodarkę i mogą przynosić atrakcyjną stopę zwrotu.
Robotyka i SI
Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować rolnictwo. Pomaga w zbiorach i dzięki niej koszty działania gospodarstw są niższe

Algorytmy sztucznej inteligencji są dziś wykorzystywane m.in. do analizy zdjęć roślin, prognozowania plonów czy automatycznego sterowania maszynami. AI wspiera dziś produkcję rolną na wielu poziomach – od siewu po zbiór, a nawet sprzedaż, pomaga też ograniczyć koszty i adaptować się do zmian klimatu. Dlatego, choć teraz w Polsce z nowych technologii korzystają przede wszystkim właściciele największych gospodarstw, skala wykorzystania AI szybko rośnie.
Firma
Dzięki zdalnej weryfikacji tożsamości z wykorzystaniem AI firmy zminimalizowały liczbę oszustw. Rozwiązania wykorzystuje głównie sektor finansowy

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2024 roku 5,9 proc. polskich firm korzystało z rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. W 2023 roku był to odsetek na poziomie 3,67 proc. Wciąż jednak jest to wynik poniżej średniej unijnej, która wyniosła 13,48 proc. Jednym z obszarów, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, jest weryfikacja tożsamości przez AI, zwłaszcza w takich branżach jak bankowość, ubezpieczenia czy turystyka. Jej zastosowanie ma na celu głównie przeciwdziałać oszustwom i spełniać wymogi regulacyjne.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.