Mówi: | dr Harald Burchardt |
Firma: | PureLiFi |
Nowa technologia komunikacji poprzez światło zapewni szybkie i bezpieczne połączenie. Li-Fi nie zastąpi jednak technologii Wi-Fi i 5G
Szkocka firma PureLiFi przesłała za pomocą technologii Li-Fi pliki pomiędzy laptopem a smartfonem z prędkością 42 Mb/s. To pierwsza tego typu komunikacja za pomocą światła. Do przesłania danych w obu kierunkach posłużyły specjalna obudowa na smartfon oraz odbiornik USB wpięty do laptopa. Nie jest to rekordowa przepustowość w przesyłaniu danych, ale została uzyskana za pomocą światła LED, a nie fal radiowych. Do 2021 roku rynek urządzeń do komunikacji światła białego ma być wart 80 mld dol.
– Li-Fi jest technologią, w której do komunikacji mobilnej i przesyłania danych wykorzystuje się światło dwukierunkowe o wysokiej prędkości. To technologia bezprzewodowa podobna do Wi-Fi, z tą różnicą, że wykorzystuje częstotliwość spektrum światła – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje dr Harald Burchardt, dyrektor handlowy firmy PureLiFi.
Przesyłanie danych odbywa się poprzez modulowanie intensywności światła, które jest następnie odbierane przez fotoczuły detektor. Transmisja odbywa się w sposób niedostrzegalny dla ludzkiego oka. Dzięki tej technice możliwe jest szybkie przesyłanie informacji pomiędzy różnymi urządzeniami za pośrednictwem żarówki LED, która pełni rolę przekaźnika.
Technologia ta pozwala w teorii na transfer danych z prędkością aż stukrotnie większą, niż ma to miejsce w przypadku Wi-Fi opartego na falach radiowych. Jak na razie podczas demonstracji na targach Mobile World Congress 2018 w Barcelonie uzyskano znacznie mniejsze prędkości transferu – 42 Mb/s dla pobierania i wysyłania danych. Dla porównania technologia radiowa LTE zapewnia teoretyczne prędkości na poziomie odpowiednio 100 i 50 Mb/s, ale według testu Speedtest.pl średnie uzyskiwane w Polsce prędkości łącza wynoszą ok. 20 i 10 Mb/s dla pobierania i wysyłania danych.
– Używanie spektrum światła zamiast spektrum radiowego znacznie zwiększa szerokość pasma. Spektrum światła jest ponad tysiąc razy większe niż całe spektrum radiowe. Światło nie przenika przez ściany, przez co jest dużo bezpieczniejsze w połączeniach prywatnych – twierdzi dr Harald Burchardt.
System demonstrowany na targach MWC 2018 w Barcelonie wymaga umieszczenia smartfona w specjalnym etui pełniącym funkcję odbiornika. Sygnał nadawany jest z laptopa, do którego wpięty został dongle LiFi-XC Station. Tak skonfigurowane urządzenia zdolne są do przesyłania danych z prędkością 42 Mb/s, co pozwoliło na bezproblemowe wysłanie filmu na smartfona.
System komunikacji światła białego może być wykorzystywany zarówno do użytku domowego, jak i w biurach czy pomieszczeniach magazynowych. Jego zastosowanie nie ogranicza się jednak wyłącznie do zamkniętych pomieszczeń.
– Liczba zastosowań jest właściwie nieograniczona. W istocie wszędzie, gdzie jest światło i występuje potrzeba bezprzewodowej komunikacji, co w dzisiejszych czasach oznacza właściwie zawsze i wszędzie, można stosować Li-Fi. Ta technologia działa również na zewnątrz, więc możemy ją stosować w inteligentnych miastach, inteligentnych budynkach, inteligentnych domach, wykorzystując wszystkie te przewagi, które światło ma nad radiem –przekonuje ekspert.
Przykładem na niekonwencjonalne zastosowanie takiej formy przesyłania danych może być opona Goodyear Oxygene, która komunikuje się z innymi pojazdami, infrastrukturą i systemami zarządzania inteligentną motoryzacją dzięki połączeniu Li-Fi. Z kolei Oledcom MyLiFi to lampka biurkowa LED, która za pośrednictwem światła dostarcza także połączenie internetowe do laptopa z podpiętym odbiornikiem. Lampka zapewnia połączenie praktycznie całkowicie odporne na atak hakerski. Gadżet kosztuje 700 euro.
Z badań przeprowadzonych przez firmę We Are Social wynika, że w 2017 roku z internetu korzystało na świecie 3,77 mld użytkowników. Głównymi technologiami przesyłania danych w najbliższej przyszłości będą Wi-Fi i 5G, jednak Li-Fi jest aktywnie rozwijana przez kilka firm i organizacji na całym świecie.
– Li-Fi może być uzupełnieniem do całej infrastruktury radiowej. Zapewnia dodatkową szerokość pasma i pozwoli na znacznie większą przepustowość w sieciach mobilnych. Wi-Fi i 5G pozostaną jednak kluczowymi technologiami do obsługi codziennych potrzeb – przewiduje przedstawiciel PureLiFi.
Według prognoz firmy badawczej Research and Markets globalny rynek Li-Fi w 2021 roku ma być warty 80 mld dol.
Czytaj także
- 2024-12-06: Luksusowe wydania książek w centrum zainteresowania kolekcjonerów. W Warszawie można zobaczyć ponad 20 białych kruków z Polski i zagranicy
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-30: Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-08-14: Długie korzystanie ze smoczka jest związane z ograniczonym zasobem słownictwa u dzieci. Logopedzi zwracają też uwagę na inne problemy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.