Mówi: | Michał Kucybała |
Funkcja: | szef działu zarządzania produktami i marketingu |
Firma: | Schindler Polska |
Inwestycja w inteligentne windy pomaga spełnić unijne wymogi. Nowoczesne windy odzyskują energię i zasilają inne elementy budynku
Komisja Europejska w dokumencie Energy Performance of Building Directive zawarła wymogi dotyczące inteligentnych budynków, w tym zmniejszenia zużycia energii czy zwiększenia komfortu użytkowników i operatorów budynków. Tymczasem z raportu BPIE wynika, że nawet 90 proc. budynków, które obecnie stoją na terenie Unii Europejskiej, będzie w użytku do 2050 r., a większość z nich nie spełnia wymogów energetycznych. Jednym z elementów, które mają pomóc w zmniejszeniu poboru energii, są inteligentne windy.
– Możemy śmiało mówić o inteligentnych windach, najnowsze technologie i innowacje dotarły również do naszej branży. Ich wykorzystanie ma głównie na celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, oszczędności energii oraz poprawienie komfortu jazdy, czyli skrócenie czasu oczekiwania na windę, oraz zredukowania poziomu hałasu i wibracji w windach – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Michał Kucybała, szef działu zarządzania produktami i marketingu w Schindler Polska.
Z raportu „Opening the door to smart buildings”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) wynika, że nawet 90 proc. obecnych budynków znajdujących się na terenie UE będzie wciąż używanych w 2050 roku, a większość z nich stanowią budynki nieefektywne pod względem energetycznym, które w przyszłości będą wymagały poważnych renowacji. Z drugiej zaś strony do 2020 roku wszystkie nowe budynki muszą spełniać założenia dla nearly Zero-Energy Buildings (nZEBs), które powinny zostać zdefiniowane przez poszczególne państwa członkowskie. Jednym z elementów, który ma pomóc osiągnąć ten cel, są windy z odzyskiem energii.
– Obecnie stosowane są już windy, które mają napędy ze zwrotem energii, czyli urządzenie nie tylko pobiera prąd, lecz także go produkuje, oddając w czystej postaci do sieci budynku, gdzie może być on potem wykorzystywany. Niesie to czyste korzyści dla właściciela. Obniża koszty używania windy, a właściciel może dzięki temu łatwiej certyfikować ekologicznie dany budynek – tłumaczy Michał Kucybała.
W unijnym dokumencie Energy-Efficient Elevators and Escalators, który omawia analizę już zainstalowanych wind, jedną z poważnych przeszkód w poprawieniu wydajności energetycznej budynku jest brak informacji i świadomości o rzeczywistym poborze energii przez system wykorzystywanych wind i schodów ruchomych. Tymczasem inteligentne windy są często wyposażone nie tylko w napędy ze zwrotem energii, dzięki którym produkują prąd i oddają go do sieci budynku, lecz przede wszystkim dostarczają operatorom budynków dane dotyczące poboru energii.
– Mamy wgląd do raportów i statystyk, możemy analizować i sprawdzać, gdzie aktualnie znajdują się windy, jak są wykorzystywane czy są wykorzystywane w optymalny sposób, a wszystko to w czasie rzeczywistym – zapewnia ekspert.
Optymalizację pracy windy można osiągnąć dzięki temu, że pasażerowie przywołując windę, wciskają od razu numer piętra, na które chcą się udać. Dzięki temu, system zarządzania windami w budynku może skierować nas do odpowiedniej windy i grupować pasażerów tak, by podróż trwała jak najkrócej, a tym samym, by winda zużyła jak najmniej energii.
– To bardzo innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie. Informując nasz system, na które piętro chcemy jechać, system jest w stanie zarządzać dyspozycjami pasażerów i grupować osoby jadące na te same piętra, dzięki czemu ograniczamy liczbę przystanków pośrednich, a w konsekwencji skracamy czas dotarcia na miejsce docelowe. Zmienia to zupełnie filozofię zarządzania windami oraz sposób komunikacji z nimi – zapewnia Michał Kucybała.
Amerykański National Institute of Building Sciences wylicza, że dla średniej wielkości budynku o powierzchni użytkowej 7000 metrów kwadratowych, w którym roczne koszty energii wynoszą około 25 dol./m2, po zainstalowaniu systemów inteligentnego zarządzania energią można liczyć na oszczędności od 15 do 50 tysięcy dolarów rocznie.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.