Newsy

Coraz więcej urządzeń AGD można podłączyć do internetu. Inteligentny piekarnik z kamerą pomoże w gotowaniu, a lodówka w przyszłości sama zrobi zakupy

2018-04-09  |  06:00
Mówi:Adam Cich
Funkcja:dyrektor generalny Electrolux w Europie Środkowo-Wschodniej, Rosji i centralnej Azji
  • MP4
  • Sprzęty gospodarstwa domowego coraz częściej stają się inteligentne. W inteligentnym domu znajdziemy już nie tylko zdalnie regulowane kaloryfery i klimatyzację, zamki blokowane z poziomu aplikacji w smartfonie czy telewizor z wbudowanym asystentem głosowym. Do gamy urządzeń podłączanych do Internetu dołączają piekarnik z wbudowaną kamerą i podobnie wyposażona lodówka, która w przyszłości będzie połączona ze sklepem internetowym. Do 2022 roku w przeciętnym domu do internetu będzie wpiętych aż 500 urządzeń.

    Wiele wskazuje na to, że w przyszłości smartfon stanie się centrum zarządzania inteligentnym domem. Już dziś za jego pomocą możemy regulować chociażby centralne ogrzewanie, będąc na drugim końcu Polski. Jednym z najnowszych rozwiązań inteligentnego domu jest piekarnik z wbudowaną kamerą, który także komunikuje się ze smartfonem, ułatwiając proces pieczenia.

    Piekarnik parowy z wbudowaną kamerą i podłączony do internetu, oprócz możliwości podejrzenia gotowanej potrawy, pozwala również za pomocą smartfona na bieżąco regulować temperaturę czy czas pieczenia lub gotowania.

    Za pomocą smartfona możemy obserwować, co się dzieje z potrawą, którą mamy w piekarniku. Możemy na przykład podejrzeć, czy potrawa jest już gotowa. Jest jeszcze kilka innych produktów, działających na podobnej zasadzie, które wprowadzamy na rynek. Automatyczne odkurzacze również mogą być uruchamiane za pomocą telefonu. W przyszłości będą to też pralki, a w dalszej kolejności zmywarki – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Adam Cich, dyrektor generalny Electrolux w Europie Środkowo-Wschodniej, Rosji i centralnej Azji.

    Inteligentny piekarnik Elextrolux jest już dostępny na rynku szwedzkim i norweskim. Na rynek polski trafi najprawdopodobniej pod koniec roku. Urządzeniami już dostępnymi i wpływającymi na komfort prowadzenia gospodarstwa domowego są roboty sprzątające. Po przeskanowaniu domu, w którym mają pracować, opracowują system sprzątania, który będzie najbardziej efektywny. Dostępność sprzętu AGD podłączonego do internetu będzie się systematycznie zwiększać.

    Myślę, że brakuje w tej gamie jeszcze lodówki, która będzie mogła łączyć się również ze sklepami internetowymi. Za jej pomocą będziemy mogli robić automatycznie zakupy, a sklepy same będą uzupełniały braki żywności. W naturalny sposób jest to więc kolejny produkt, który pewnie za chwilę wejdzie do grupy produktów connectivity – zapowiada Adam Cich.

    Z przewidywań Gartnera wynika, że do 2022 roku w przeciętnym domu do internetu będzie podłączonych 500 urządzeń. Tymczasem sami producenci potwierdzają, że w ciągu kilku lat, wszystkie urządzenia RTV i AGD będą się łączyły z Internetem.

    Analitycy marketsandMarkets prognozują, że w najbliższych latach średnioroczny wzrost rynku inteligentnego domu będzie oscylował w granicach 13,5 proc., by w 2023 roku osiągnąć wartość 138 mld dolarów.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Handel

    Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

    Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

    IT i technologie

    UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

    Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.

    Prawo

    Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

    Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.