Mówi: | Grzegorz Nowaczewski |
Funkcja: | założyciel i członek zarządu |
Firma: | Virtual Power Plant |
Innowacyjne technologie i sztuczna inteligencja pozwalają ograniczyć zużycie energii nawet o 40 proc. Są szczególnie istotne przy instalacjach OZE
Nowe, inteligentne technologie pozwalają lepiej kontrolować zużycie energii elektrycznej i cieplnej. Wdrażane systemy poprawiające efektywność energetyczną pozwalają znacząco zredukować koszty energii. To szczególnie istotne przy rozproszonych instalacjach OZE, które często wymagają przesunięcia chwilowego zapotrzebowania na energię – moment wytwarzania często nie pokrywa się bowiem z momentem największego wykorzystania energii. Pomóc w tym mogą inteligentne rozwiązania do zarządzania budynkami, a także budowana w Polsce wirtualna elektrownia, która w odpowiedni sposób steruje energetyką budynków i zapobiega przerwom w dostawie prądu czy ciepła m.in. w biurowcach czy centrach handlowych.
– Za pomocą innowacyjnych technologii możemy ograniczać zużycie energii elektrycznej, ciepła między 10 a 40 proc. Tradycyjne systemy automatyki budynkowej działają w pewnym sensie w sposób chaotyczny. Dzisiaj innowacją jest w dalszym ciągu dopasowywanie intensywności systemów wentylacyjnych do frekwencji, do warunków pogodowych czy do sygnałów z hurtowego rynku energii. Efektywność energetyczna to innowacyjność osiągana poprzez nowe algorytmy, sztuczną inteligencję i metodę, która została wcześniej zwalidowana na budynkach w trochę inny sposób, inaczej dla biurowców, inaczej dla centrów handlowych, inaczej dla obiektów takich jak baseny sportowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Grzegorz Nowaczewski, założyciel i członek zarządu Virtual Power Plant.
W czerwcu w Prabutach w województwie pomorskim został otwarty przebudowany dworzec kolejowy. Budynek, który został wzniesiony w latach 20. ubiegłego wieku, oprócz usprawnień, takich jak energooszczędne oświetlenie, zyskał również system BMS nadzorujący prace wszystkich urządzeń i systemów oraz optymalizujący zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej. To samo rozwiązanie zastosowano również w zabytkowym dworcu PKP we Wrocławiu. a także warszawskim Urzędzie Dzielnicy Wilanów.
– Obecnie innowacją w zakresie efektywności energetycznej jest dodanie dodatkowego poziomu trudności, którym jest przesuwanie chwilowego zapotrzebowania na energię. Wprowadzanie innowacji w energetyce czy też dla rynku real estate jest łatwe, jeżeli wcześniej opracujemy technologie, które pozwalają na pokonywanie pewnych, zwyczajnych dla tych branży barier. Nam udało się wypracować technologie, które zostały zwalidowane na budynkach różnego rodzaju – wskazuje Grzegorz Nowaczewski.
Polska firma opracowała system Enabler DSR. Jest on odpowiedzialny za kontrolowanie systemów automatyki budynkowej w taki sposób, żeby udawało się wypracować oszczędności w zużyciu energii poprzez optymalizację. Na jego bazie VPP buduje w Polsce wirtualną elektrownię o mocy 100 MW, która docelowo ma osiągnąć moc 500 MW. Wirtualna elektrownia to rozwiązanie informatyczne zapobiegające blockoutom energetycznym. W wirtualnych elektrowniach łączy się w jeden równoważący się system rozproszone instalacje OZE.
– Budynków, które są z jednej strony inteligentne, tzn. odpowiadają na potrzeby swoich użytkowników, a jednocześnie ekologiczne, czyli efektywne energetycznie, jest coraz więcej. Połączenie to jest realizowane poprzez wykorzystanie dotychczasowych zasobów automatyki budynkowej oraz współpracę z firmami, osobami pracującymi w firmach zajmującymi się obsługą techniczną budynków. Wystarczy wykorzystać te systemy, które już zostały zaimplementowane, oraz usprawnić algorytmy sterujące tzw. inteligencją inteligentnych budynków – mówi założyciel i członek zarządu Virtual Power Plant.
Według analityków Verified Market Research światowy rynek systemów zarządzania budynkami do 2027 roku osiągnie wartość przekraczającą 26 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie niemal 14,5 proc.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.