Mówi: | Tomasz Róziecki |
Funkcja: | współzałożyciel |
Firma: | Play2Chill |
Sztuczna inteligencja wkracza do branży gamingowej. Będzie wykorzystywana w procesie projektowania gier, weźmie też udział w rozgrywkach
W ostatnich miesiącach na rynku gier komputerowych pojawiło się wiele technologii, które mają charakter rewolucyjny. Prowadzi się szeroko zakrojone badania związane ze sztuczną inteligencją, która może zarówno usprawnić proces projektowania gier, jak i nauczyć komputerowych przeciwników logicznego myślenia. Rozwijane są także technologie streamingowe, które uniezależnią graczy od mocy obliczeniowej sprzętu.
– W branży gier zdecydowanie umacnia się sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. To wpływa na samą rozgrywkę, na jej powtarzalność. Za każdym razem gra tak naprawdę może stawiać przed graczem zupełnie nowe wyzwania. Przeciwnicy uczą się zachowań gracza i gra sama dostosowuje się do tego jak gracz rozgrywa – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Tomasz Róziecki, współzałożyciel Play2Chill.
Szeroko zakrojone badania sztucznej inteligencji prowadzi m.in. firma OpenAI, o której zrobiło się głośno przy okazji testów przeprowadzonych w Dota 2. Inżynierowie opracowali boty komputerowe, które za pośrednictwem technologii uczenia maszynowego nauczyły się podstawowych zasad rozgrywki. Następnie wystawiono je do starcia z profesjonalnymi graczami e-sportowymi, aby przekonać się, czy sztuczna inteligencja będzie w stanie pokonać mistrzów świata.
OpenAI nie funkcjonuje tak, jak klasyczne boty, które analizują ruchy przeciwnika nawet wtedy, gdy go nie widzą. Wykorzystuje i analizuje wyłącznie te informacje, które wyświetlają się na ekranie. Dzięki temu podejmuje decyzje w oparciu o taki sam zakres danych, do których mają dostęp gracze. Mimo tych ograniczeń algorytmy OpenAI pokonały profesjonalnych graczy zarówno w starciu jeden na jeden, jak i w grze zespołowej.
Firma opracowała także innowacyjne narzędzie szkoleniowe Gym dla deweloperów, którzy chcieliby wykorzystać sztuczną inteligencję w swoich produkcjach. Na bazie OpenAI zbudowano oprogramowanie ułatwiające szkolenie botów komputerowych.
Z kolei inżynierowie z korporacji Nvidia sięgnęli po algorytmy SI, aby opracować nowy proces generowania trójwymiarowych obiektów. Firmie udało się tak wyszkolić sztuczną inteligencję, aby przetwarzał obraz zarejestrowany na filmie w trójwymiarowe środowisko. Jeśli uda się dopracować tę technologię, w przyszłości przenoszenie rzeczywistych obiektów do świata gier stanie się znacznie łatwiejsze i nie będzie wymagało zastosowania specjalistycznych skanerów.
– Jest to dość dynamiczna branża, ciężko jest określić jej przyszłość. Myślę, że w najbliższym czasie, mocno zaskoczy nas Google Stadia i to będzie zapowiedź dużych zmian, choć tak naprawdę jeszcze niewiele wiemy, jak Google będzie świadczył swoje usługi dla deweloperów. Dla graczy jest to zmiana na plus, dlatego że znikną ograniczenia sprzętowe. To dostarczyciel usługi będzie hostował gry na swoim sprzęcie, więc tak naprawdę na każdym, nawet najsłabszym chromebooku będzie można uruchomić grę wysokiej klasy – tłumaczy ekspert.
Google Stadia to usługa strumieniowania obrazu z gry wideo, bezpośrednio z serwera Google na ekran urządzenia gracza za pomocą łącza internetowego. Obraz wyświetlany będzie zatem bez zacinania w wysokiej konfiguracji graficznej, nawet pomimo słabego sprzętu. Pomysł na streamingowanie gier nie jest jednak nowy. Nvidia z kolei od kilku lat eksperymentuje z podobnym serwisem, GeForce Now, zaś Apple w tym roku uruchomi własną usługę subskrypcyjną dla graczy, Arcade. W jej ramach za pośrednictwem opłaty abonamentowej będzie można uruchomić kilkadziesiąt gier na wszystkich platformach od Apple.
Również sami deweloperzy coraz chętniej eksperymentują z różnymi rynkami. Warto wspomnieć tu m.in. przykład Epic Games – kiedy Fortnite zyskał popularność na pecetach, szybko został przeniesiony na platformę mobilną, aby dotrzeć do szerszego grona graczy. Podobną strategię przyjmują również polscy deweloperzy, także ci określani mianem twórców niezależnych. Firma Play2Chill dywersyfikuje swoje działania i pracuje nad tytułami przeznaczonymi zarówno na rynek pecetowy, jak i mobilny, projektując gry dla konsoli Nintendo Switch.
– Polacy dzielą się na kilka segmentów. Gracze 30+ to zdecydowanie gracze casualowi, którzy wracają do domu po pracy, godzina 17.00 i rozpoczynają rozgrywkę. Tutaj nie ma jasno sprecyzowanego rynku, tak samo dobrze sprzedają się niezależne produkcje, jak i te duże. Natomiast dużym rynkiem są gry mobilne i tutaj znaczącą rolę odgrywają młodsi gracze, 12+, którzy dużo czasu spędzają przy mniejszych lub większych tytułach mobilnych – zauważa Tomasz Róziecki.
Według firmy badawczej ResearchAndMarkets wartość globalnego rynku gamingowego do 2023 roku wzrośnie do niemal 265 mld dol. W najbliższych latach ma się on rozwijać w tempie blisko 15,7 proc. w skali roku.
Czytaj także
- 2024-12-30: Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2025-01-13: Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
- 2024-11-26: Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
- 2025-01-02: Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
- 2024-12-11: Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
- 2025-01-08: S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
- 2025-01-14: Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
- 2024-11-27: Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.