Mówi: | Anna Streżyńska |
Funkcja: | minister cyfryzacji |
Cyfrowa rewolucja w dokumentach. Wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon
W ministerstwie cyfryzacji trwają prace nad projektem mObywatel. Docelowo wszystkie plastikowe dokumenty zastąpi smartfon. W kontakcie z urzędnikiem wystarczy podać numer telefonu, by potwierdzić tożsamość. Do końca roku pilotaż trwa w kilku urzędach w kraju. Aplikacja ma duży potencjał także dla biznesu. Do końca 2017 roku ma zostać ukończona aplikacja dla akceptantów. Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android, z którego korzysta 90 proc. Polaków mających smartfon. W styczniu 2018 roku ma ruszyć wersja dostępna na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.
Usługa mDokumenty pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Obecnie w ramach usługi można korzystać z dwóch aplikacji: mDowodu Osobistego (do końca 2017 roku trwa pilotaż w czterech urzędach: w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu) oraz mTożsamości w kontaktach z innymi obywatelami. Na tym nie koniec. Kolejno będą też udostępniane nowe mDokumenty.
Do końca 2017 roku będzie można złożyć wniosek online o wydanie prawa jazdy, zameldowanie, wydanie aktu stanu cywilnego czy zarejestrować nowo narodzone dziecko. W drugiej połowie 2018 roku w aplikacji mDokumenty znajdą się zaś wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu. W tej chwili Ministerstwo Cyfryzacji skupia się przede wszystkim na przygotowaniu biznesowej wersji mDokumentów.
– Jeszcze przed końcem roku chcemy skończyć aplikację dla akceptantów, czyli dla biznesu, który będzie korzystał z mDokumentów, z dowodu osobistego w szczególności, w swojej działalności biznesowej – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
Usługa mDokumenty przeznaczona będzie dla akceptantów, czyli banków, telekomów, Poczty Polskiej, które chciałyby w pełni korzystać z aplikacji i sprawdzać tożsamość klienta, który okazuje mObywatela jako swój dowód osobisty.
– Chodzi o to, żeby w sposób wiarygodny każdy bank, operator telekomunikacyjny, Poczta Polska czy Koleje Państwowe mogły potwierdzić, że dokument mobilny, którym legitymuje się obywatel, jest autentycznym dokumentem. Aplikacja dla akceptantów jest potrzebna do tego, żeby ta interakcja była dwustronna – tłumaczy minister Anna Streżyńska.
Aplikację mobilną mObywatel można pobrać ze sklepu Google Play. Obecnie do aplikacji niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android w wersji 6.0 lub nowszym. Z takiego oprogramowania korzysta ok. 90 proc. Polaków mających smartfon. Aplikacja została udostępniona 29 października. W styczniu 2018 roku ma być gotowa wersja dostępna na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.
– Skupiamy się na bardzo pożądanej aplikacji na iOS, bo te 7 proc. użytkowników, którzy korzystają z urządzeń Apple, są niezwykle aktywni, nowocześni i żądni nowinek technicznych – wskazuje Anna Streżyńska.
Czytaj także
- 2025-07-30: Anna Dec: Często zapominamy, że poza ekranami telefonów jest prawdziwe życie i wartościowi ludzie. Bądźmy blisko nich i komunikujmy się najprościej, jak tylko się da
- 2025-07-11: Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-25: Anna Powierza: W wakacje jadę z córką pod namiot rozkładany na dachu samochodu. Będziemy nad samym brzegiem jeziora
- 2025-06-17: Anna Powierza: Nie lubię kupować nowych rzeczy. Śpię w pościeli po mojej babci i używam ręczników po mojej mamie
- 2025-06-05: Anna Powierza: Mimo wyniku wyborów prezydenckich z czasem będzie mniej podziałów w społeczeństwie. Chciałabym pierwszej damy, która stoi po stronie kobiet
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-30: Poziom kompetencji cyfrowych Polaków na bardzo niskim poziomie. Spowalnia to cyfryzację gospodarki i firm
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Nauka

Szacowanie rzeczywistej liczby użytkowników miast dużym wyzwaniem. Statystycy wykorzystują dane z nowoczesnych źródeł
Różnica między liczbą rezydentów a rzeczywistą liczbą osób codziennie przebywających w Warszawie może sięgać nawet niemal pół miliona. Rozbieżności są dostrzegalne przede wszystkim w dużych miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Precyzyjne dane populacyjne są tymczasem niezbędne w kształtowaniu usług społecznych i zdrowotnych, edukacyjnych, opiekuńczych, a także w planowaniu inwestycji infrastrukturalnych. W statystyce coraz częściej dane z oficjalnych źródeł, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, są uzupełniane o te pochodzące od operatorów sieci komórkowych czy kart płatniczych.
Farmacja
Nowy pakiet farmaceutyczny ma wyrównać szanse pacjentów w całej Unii. W Polsce na niektóre leki czeka się ponad dwa lata dłużej niż w Niemczech

Jeszcze pod przewodnictwem Polski Rada UE uzgodniła stanowisko w sprawie pakietu farmaceutycznego – największej reformy prawa lekowego od 20 lat. Ma on skrócić różnice w dostępie do terapii między krajami członkowskimi, które dziś sięgają nawet dwóch–trzech lat. W Unii Europejskiej wciąż brakuje terapii na ponad 6 tys. chorób rzadkich, a niedobory obejmują również leki ratujące życie. Nowe przepisy mają zapewnić szybszy dostęp do leków, wzmocnić konkurencyjność branży oraz zabezpieczyć dostawy.
Farmacja
Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie stworzyli cyrkularne mRNA metodą chemiczną. To może pomóc w leczeniu genetycznych chorób rzadkich

Zespół badaczy, w skład którego wchodzą przedstawiciele Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, dokonał bezprecedensowych osiągnięć w zakresie cyrkularyzacji mRNA – cząsteczki dostarczającej lecznicze geny. Jej kolista struktura uzyskana przez naukowców przyczynia się do wydłużenia czasu życia RNA, a co za tym idzie, dłuższej produkcji białek terapeutycznych. Jest to przełomowe dokonanie, które jest ważnym krokiem w projektowaniu nowej generacji leków RNA. W przyszłości mogą wspomóc leczenie genetycznych chorób rzadkich, w tym mukowiscydozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.