Mówi: | Grzegorz Wójcik |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Autenti |
Powstaje Europejskie Centrum Usług Zaufania. Dzięki niemu proces autoryzacji tożsamości i podpisywanie elektronicznych dokumentów staną się proste i bezpieczne
Od 1 lipca na terenie UE akceptowane są podpisy elektroniczne wyrobione w Polsce. Nie jest to jednak równoznaczne z wygodną i szybką wymianą plików i dokumentów w bezpiecznym środowisku z podmiotami z innych krajów Wspólnoty. Rozwiązaniem ma być Europejskie Centrum Usług Zaufania, platforma internetowa, dzięki której możliwe będzie wygodne korzystanie z usług różnych dostawców elektronicznych podpisów, pieczęci, doręczenia oraz identyfikacji w podobny sposób w całej Europie.
Inicjatywa stworzenia Europejskiego Centrum Usług Zaufania to projekt polskiej firmy Autenti, zajmującej się m.in. cyfrowym autoryzowaniem dokumentów i zawierania umów za pośrednictwem internetu. Tworzona przez nią platforma zostanie jednak wykorzystana także do innych, obecnie wdrażanych i planowanych produktów skierowanych do klientów, partnerów biznesowych, a także samych dostawców usług szyfrowanych. Część prac nad nową ofertą poświęcona jest pakietowi produktów z zakresu identyfikacji tożsamości osób oraz reprezentowanych przez nie firm na terenie Unii Europejskiej.
– Europejskie Centrum Usług Zaufania to nazwa, która obrazuje, w jaki sposób podchodzimy do tego projektu, który stworzyliśmy. Autenti jest rozwiązaniem, które odpowiada na konkretną potrzebę w konkretnej dziedzinie. Widząc natomiast, że na rynku jest dużo różnych usług, z którymi możemy współpracować, postawiliśmy sobie za cel zbudowanie szeregu partnerstw, które będą pomagały, aby we współpracy z innymi podmiotami dało się razem oferować unikalne usługi, które będą dokonywały cyfrowej transformacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Grzegorz Wójcik, prezes zarządu Autenti.
Przedstawiciele firmy rozmawiają z partnerami na terenie Europy, którzy już niedługo będą wprowadzać do swojej oferty rozwiązania oferowane Autenti. W dłuższej perspektywie polskie przedsiębiorstwo wraz z partnerami zagranicznymi będzie tworzyć Europejskie Centrum Usług Zaufania. Będzie to system internetowy, za pomocą którego możliwe stanie się wygodne korzystanie z usług różnych dostawców podpisów elektronicznych, pieczęci, doręczenia oraz identyfikacji w podobny sposób w całej Europie. Takie połączenie kilku partnerów pozwoli na dodatkową możliwość weryfikowania wiarygodności kontrahentów. Usługa będzie zintegrowana i dostępna w przystępnej cenie w ramach istniejącej już platformy.
– Gdy mówimy o usługach zaufania, mamy na myśli rozwiązania wspierające użytkowników w trudnych decyzjach, bo wiemy, że zawieranie dowolnych transakcji jest zawsze związane z ryzykiem, konieczne jest wspieranie tego na poziomie technologicznym. Autenti w tym momencie koordynuje temat integracji naszej platformy z wieloma innymi dostawcami, tak abyśmy byli w stanie oferować nasze rozwiązanie wspólnie z rozwiązaniami partnerów w całej Unii Europejskiej – dodaje Grzegorz Wójcik.
Prezes Autenti podkreśla, że oferowane dziś usługi w Europie nie prezentują poziomu, którego od platformy do podpisywania dokumentów oczekują współczesne przedsiębiorstwa. Problemem jest nie tylko brak współpracy pomiędzy różnymi środowiskami, lecz także ich lokalny zasięg. Dzięki pracy nad tworzeniem Europejskiego Centrum oraz rozwoju produktów firmy taka sytuacja ma się zdecydowanie poprawić.
Czytaj także
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-09-20: J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.