Mówi: | Grzegorz Bąk |
Firma: | Xopero Software |
Inteligentny backup sam wykona kopię zapasową najważniejszych danych. Po takie rozwiązania coraz chętniej sięgają instytucje państwowe
Z badań przeprowadzonych przez analityków IDG wynika, że w skali globalnej aż 93 proc. organizacji wykorzystuje rozwiązania chmurowe lub planuje ich wdrożenie. Technologia tego typu nie tylko sprawdza się w optymalizacji sposobu funkcjonowania firmy, coraz częściej wykorzystywane jest także w roli narzędzia do przechowywania kopii zapasowych istotnych informacji. Po rozwiązania tego typu sięgają zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele świata biznesu. Na rynek trafiają już pierwsze rozwiązania inteligentnego backupu, które same przewidują, jakie dane są najważniejsze.
– Rośnie liczba danych, ale też zmieniają się potrzeby klientów. Kiedy więc dzisiaj rozmawiamy o backupie, to już nie mówimy tylko o samym przechowywaniu danych, lecz przede wszystkim o zapewnieniu ciągłości biznesu. Dobre rozwiązanie do backupu powinno nam umożliwić szybkie przywrócenie naszej biznesowej operacyjności po jakiejkolwiek awarii, która dotknie nasze przedsiębiorstwo – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Grzegorz Bąk z firmy Xopero Software.
W trakcie targów Computex 2019 firma QNAP zaprezentowała inteligentne narzędzie backupowe. Oprogramowanie Hybrid Backup Sync 3.0 zaprogramowano w taki sposób, aby zautomatyzowało proces tworzenia bezpiecznych kopii zapasowych. Aplikacja pozwala archiwizować dane w kilku pamięciach lokalnych, przesyłać je na nośniki zdalne oraz kopiować do chmury obliczeniowej. Dzięki temu minimalizuje ryzyko utraty informacji w przypadku awarii któregoś z nośników kopii zapasowych.
Firma Xopero Software poszła o krok dalej i stworzyła narzędzie, które umożliwia uruchamianie systemu bezpośrednio z poziomu wirtualizatora. Dzięki temu w razie wystąpienia awarii systemu informatycznego można uzyskać niemal natychmiastowy dostęp do zarchiwizowanych danych, bez konieczności przeprowadzania procesu przywracania kopii informacji. Ponadto maszyna wirtualna pozawala na uruchomienie zarchiwizowanego obrazu systemu, aby zweryfikować poprawność wykonywania kopii zapasowych.
– Inteligentny backup to przede wszystkim backup, który sam nam wskaże, które dane dla nas są ważne do zabezpieczenia, a nawet nie tyle wskaże, ile po prostu zatroszczy się o ich bezpieczeństwo tak, żebyśmy my, jako osoby, które korzystają z takich systemów, kompletnie nie musieli się o nie martwić i powinniśmy być po prostu pewni, że nasze dane będą dla nas dostępne wtedy, kiedy będziemy ich potrzebować – wskazuje ekspert.
Rozwiązaniami chmurowymi interesują się także jednostki rządowe. W Wielkiej Brytanii powstała chmura obliczeniowa G-Cloud, w której przedsiębiorcy mogą m.in. przechowywać swoje dane zapasowe. Podobne rozwiązanie wprowadzane jest w Polsce we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centralnego Ośrodka Informatyki. Rządowa chmura obliczeniowa stworzona na potrzeby organów administracji publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw zmniejszy koszty utrzymania architektury informatycznej i ułatwi proces odzyskiwania danych, gdyż te będą przechowywane w profesjonalnych ośrodkach backupowych przystosowanych do archiwizowania informacji.
– Dzisiaj kopie zapasowe tak naprawdę powinien wykonywać każdy, począwszy od przeciętnego Jana Kowalskiego, zakończywszy na każdej firmie i instytucji. Ponieważ dzisiaj żyjemy w XXI wieku, w dobie informacji i danych, przechowujemy na komputerach masę zdjęć, masę informacji i często nawet nie mamy świadomości, jak bardzo są one dla nas istotne, dopóki ich nie stracimy – mówi Grzegorz Bąk.
Także na rynek konsumencki trafiają urządzenia do wykonywania kopii zapasowych danych. Firma SanDisk wprowadziła na rynek hybrydową ładowarkę bezprzewodową iXpand Wireless Charger, która podczas ładowania telefonu wykonuje kopię zapasową naszych danych. Po umieszczeniu telefonu na stacji ładującej informacje są automatyczne zgrywane do pamięci ładowarki.
Automatyczny backup wprowadzono także w ramach usługi Google One dla telefonów z Androidem. Kopie zapasowe w jej ramach będą wykonywane cyklicznie i na bieżąco przesyłane do chmury danych. Oprogramowanie zaimportuje m.in. dane aplikacji, zdjęcia, filmy, kontakty czy wiadomości, a pliki multimedialne nie będą poddawane żadnej kompresji. Co istotne, wprowadzenie automatycznych backupów w żaden sposób nie wpłynie na ręczne tworzenie kopii zapasowych. Subskrybenci Google One nadal będą mogli wykonać je w dowolnym momencie.
– Zmienia się sposób przechowywania danych, ponieważ dzisiaj użytkownicy są coraz bardziej świadomi bezpieczeństwa chmury, zatem coraz więcej tych informacji jest również przenoszonych do chmury ze względu na to, że tak naprawdę jest to jeden z najbezpieczniejszych, jak nie najbezpieczniejszy sposób przechowywania danych – twierdzi Grzegorz Bąk.
Według analityków z firmy The Research Corporation wartość globalnego rynku internetowych rozwiązań backupowych w 2018 roku wyniosła 6,5 mld dol. Przewiduje się, że do 2024 roku wzrośnie ona do 11,5 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 10 proc.
Czytaj także
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-25: Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.