Mówi: | Tiffany Brown |
Firma: | Widex |
Zminiaturyzowane ogniwo paliwowe posłuży do zasilania aparatów słuchowych. Dzięki temu staną się one niemal bezobsługowe
Dwadzieścia sekund zamiast kilku godzin – tak skróci się czas ładowania aparatów słuchowych dzięki zastosowaniu w nich zminiaturyzowanych ogniw paliwowych. W nowoczesnych aparatach, oprócz udoskonalenia sposobu zasilania, zmieni się też sposób dobierania sposobu emitowania dźwięków. Za regulację odpowiedzialna będzie teraz sztuczna inteligencja.
– Firma Widex otrzymała w ostatnim czasie nagrodę za innowacyjne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu technologii ogniw paliwowych do stworzenia pierwszego na świecie aparatu słuchowego nieposiadającego baterii. Ogniwa paliwowe zostały przez nas zminiaturyzowane i umieszczone w aparacie. Potrzebują one zaledwie 20 sekund, aby być gotowe do pracy przez kolejne 24 godziny – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Tiffany Brown z firmy Widex.
Miniaturowe ogniwa paliwowe wykorzystują technologię opracowaną w Duńskim Instytucie Technologicznym. Działają w oparciu o metanol, który aktywowany jest przez tlen, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną. Produktem ubocznym reakcji jest niewielka ilość pary wodnej i dwutlenek węgla. Wytwarzana energia jest następnie wykorzystywana do zasilania aparatu słuchowego.
Opracowanie technologii, która pozwala uniknąć ładowania baterii w aparatach słuchowych, była odpowiedzią na problemy użytkowników. Nowoczesne aparaty na pełne naładowanie baterii potrzebują od trzech do sześciu godzin. W przypadku baterii, których się nie ładuje, konieczność wymiany źródła zasilania pojawia się mniej więcej raz w tygodniu. To z kolei generuje znaczne koszty w skali roku.
– Wymiana baterii w aparacie słuchowym może być kłopotliwa. Problematyczne może być także wyczerpywanie się baterii w ciągu dnia. Stworzyliśmy więc aparat słuchowy, który nie potrzebuje baterii. Można go bowiem zasilić o poranku i przez cały dzień z niego korzystać – przekonuje Tiffany Brown.
Dziś technologia ogniw paliwowych jest wykorzystywana również w przemyśle samochodowym i systemach zasilania awaryjnego.
– Są one stosowane w branży motoryzacyjnej, a także w przemyśle lotniczym. Ich miniaturyzacja i umieszczenie w aparacie słuchowym były zatem prawdziwą innowacją. Jest to obecnie najmniejszy dostępny na rynku produkt wykorzystujący ogniwa paliwowe – zapewnia ekspertka Widex.
Inteligentny aparat słuchowy Widex Evoke wykorzystuje ponadto technologię SoundSense, która sprawia, że aparat Evoke ewoluuje w miarę korzystania z niego. Na skutek personalizacji oczekiwań, jakie wobec odbieranego dźwięku mają użytkownicy, urządzenie uczy się, jak działać w różnych sytuacjach – dostrzega różnicę pomiędzy muzyką klasyczną a popularną, podobnie jak pomiędzy spotkaniem towarzyskim a hucznym przyjęciem. Dzięki funkcji płynnej analizy dźwięku stale dopasowuje swoje działanie, kontrolując otoczenie i stosownie się do niego adaptując.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji może być jednym z kluczowych kierunków rozwoju technologii związanej z odtwarzaniem dźwięków. Na targach CES 2019 zaprezentowano inteligentne słuchawki badające słuch i dostosowujące swoje ustawienia do indywidualnego profilu słyszenia użytkownika. Z kolei Samsung na sztuczną inteligencję postawił w swoich najnowszych telewizorach. Technologia AI Sound wykorzystuje analizę przestrzenną do opracowywania i adaptacji dźwięku w celu uzyskania najlepszych wrażeń w oparciu o ustawienia i lokalizację telewizora. Wykorzystuje również technologię analizy scenicznej do dostosowania dźwięku do różnych typów przekazu (np. wiadomości, sport, gry itp.).
Według Grand View Research globalny rynek aparatów słuchowych w 2020 r. osiągnie wartość 5,5 mld dol. Rynek ogniw paliwowych z kolei ma być warty niemal 25 mld dol. w 2025 r.
Czytaj także
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-16: Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań
- 2025-03-03: Unia Europejska spóźniona w wyścigu AI. Eksperci apelują o szybsze inwestycje i zaprzestanie regulacji
- 2025-03-13: Inwestycje w sztuczną inteligencję na bardzo niskim poziomie. Potencjał polskich kadr nie jest wykorzystywany
- 2025-05-06: Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
- 2025-02-13: Europa zapowiada ogromne inwestycje w sztuczną inteligencję. UE i USA mają wspólne interesy w obszarze AI
- 2025-02-07: Rola telekomów w upowszechnianiu sztucznej inteligencji rośnie. T-Mobile udostępnia klientom zaawansowaną wyszukiwarkę Perplexity Pro
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.