Mówi: | dr inż. Mateusz Lisowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Enetech |
Poziom nasłonecznienia można sprawdzić w dowolnym miejscu w Polsce. Służą do tego specjalne mapy
W Polsce istnieją dobre warunki do rozwoju energetyki słonecznej, ale w zależności od położenia geograficznego w przypadku konkretnych lokalizacji mogą się one mocno różnić. Dlatego przydatne są mapy potencjału solarnego, które pozwalają dokładnie określić możliwości wykorzystania energetyki słonecznej w danej miejscowości czy gminie. Szczegółowe analizy pomagają wytypować optymalne lokalizacje do zainstalowania modułów fotowoltaicznych i gwarantują szybszy zwrot poniesionych kosztów.
Analiza nasłonecznienia, zacienienia i ilości światła, które dociera na Ziemię, pozwala zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, a także pomaga w ich wyborze i lokalizacji w zależności od położenia danego budynku. Tego typu rozwiązania umożliwiają też obliczenie rocznej sumy usłonecznienia np. na dachu budynku. Technologia przeznaczona jest przede wszystkim dla gmin, których mieszkańcy dzięki kilku kliknięciom klawiszem myszki będą w stanie sprawdzić, na których budynkach najlepiej zainstalować słoneczną mikroelektrownię.
– Ta usługa ma na celu ułatwienie dostępu do informacji dotyczących potencjalnego rocznego wolumenu produkcji dla każdego mieszkańca. Chodzi o jak najprostsze dotarcie do tych informacji. Każdy mieszkaniec może wykonać tego typu obliczenia na własną rękę, jednak będzie to wymagało od niego większych poszukiwań informacji oraz wykonania osobistych obliczeń, jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu oraz obiekty które znajdują się w bezpośrednim pobliżu danej lokalizacji – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Innowacje dr inż. Mateusz Lisowski, prezes zarządu Enetech.
Jak przekonuje ekspert, fotowoltaika jest tą gałęzią odnawialnych źródeł energii, która ma się szanse najlepiej sprawdzić w naszym kraju.
– Polska jest dobrym miejscem do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Sprawność wytwarzania energii w ogniwach fotowoltaicznych jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury, w związku z czym wysoka temperatura ogranicza sprawność produkcji energii. Idealna sytuacja dla produkcji energii w ogniwach fotowoltaicznych to chłodne miejsca o sporym nasłonecznieniu. Wbrew pozorom Europa Środkowa i północ kontynentu jak najbardziej nadają się do wykonywania instalacji fotowoltaicznych i jest to opłacalne – wskazuje Mateusz Lisowski.
Z raportu „Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010–2020” przygotowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że łączna moc zainstalowana w polskich elektrowniach fotowoltaicznych osiągnęła pod koniec roku 2016 pułap niemal 75 MWp, z czego ponad 90 proc. to moc przyłączona w mikroinstalacjach. W Polsce fotowoltaika rozwija się stabilnie niezależnie od regionu.
– Stopień nasłonecznienia poszczególnych obszarów w Polsce jest w miarę jednolity, jednak na pewno najlepsze nasłonecznienie to okolice Pomorza, Wielkopolski, południowego Mazowsza oraz górskie okolice na samym południu. Tam jednak bardzo trzeba zwracać uwagę na ukształtowanie terenu – przypomina prezes Enetech.
Szacuje się, że potencjał energetyczny w Polsce to ok. 1 tys. kWh, które można pozyskać z 1 mkw. Wytwarzanie energii ze słońca jest znacznie tańsze dla przeciętnego konsumenta, pozwala też w pewnym stopniu uniezależnić się od sieci energetycznej.
– Koszt inwestycyjny instalacji fotowoltaicznej jest bardzo zależny od wykonawcy oraz dostawcy baterii fotowoltaicznych, niemniej jednak można przyjąć, że wynosi on około 6–8 tys. złotych netto za 1 kWp mocy [kWp to jednostka mocy maksymalnej instalacji – red.]. Czas zwrotu instalacji domowych, ok. 3 kWp, to 10–11 lat, przy czym jest to czas zwrotu bez dofinansowania – zaznacza Mateusz Lisowski. – Jeśli chodzi o samą produkcję, można powiedzieć że 1 kWp mocy w polskich warunkach wyprodukuje około 1 tys. kWh energii rocznie.
Coraz popularniejsze w Polsce stają się jednak programy parasolowe, gdzie to gmina pozyskuje środki, a następnie wydatkuje je na budowę mikroinstalacji wśród mieszkańców, z których ci mogą nieodpłatnie korzystać, a po kilku latach stają się ich właścicielami. W takim przypadku koszty mogą się zwrócić już po 3-4 latach.
Czytaj także
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-05-06: Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-31: Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy
- 2025-01-22: Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.