Mówi: | Dominik Wójcik |
Funkcja: | dyrektor ds. sprzedaży |
Firma: | Parrot |
Drony posłużą do transportu ludzi i dostarczania zestawów do pierwszej pomocy przy wypadkach. Ich rola w przemyśle dynamicznie rośnie
W najbliższych trzech latach sprzedaż bezzałogowych statków powietrznych może się zwiększyć niemal trzykrotnie. Do 2021 roku na rynku ma się pojawić 30 mln dronów. Większość z nich będzie przeznaczona do szeroko rozumianej rozrywki, ale rośnie także rola bezzałogowych statków powietrznych w przemyśle. Drony wyposażone w dodatkowe kamery termiczne czy czujniki, które sprawdzają jakość powietrza, sprawdzą się w ratownictwie. Mogą być także z sukcesem wykorzystywane w rolnictwie czy transporcie. Nowością są też wprowadzane spadochrony dla dronów.
– To użytkownicy tak naprawdę pokazują, jaka jest przyszłość dronów. Zastosowania konsumenckie w zasadzie znamy, filmowanie to rzecz, na której nam jako klientom najbardziej zależy. Wprowadzamy dużo zmian w oprogramowaniu takich jak śledzenie obiektu. Można uruchomić drona, który zawiśnie na odpowiedniej wysokości, i ruszyć na wycieczkę pieszo, na rowerze, na nartach, a dron ciągle utrzymuje odpowiedni kąt, wysokość i nas filmuje – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Dominik Wójcik, menedżer ds. sprzedaży w firmie Parrot.
Rynek dronów służących przede wszystkim do rozrywki napędzają nowo wprowadzane rozwiązania, m.in. połączenie dronów z wirtualną rzeczywistością, oraz przystępna cena. Drona wyposażonego w najnowsze technologie można kupić już za kilkaset złotych. Bezzałogowe statki powietrzne znajdują też coraz szersze zastosowanie w gospodarce, a ich rola w przemyśle będzie coraz większa.
– Drony są potrzebne do inspekcji budynków, będzie je można wprowadzić w miejsca zagrożone i sprawdzić, czy np. w budynku nie ma ludzi albo czy nie ma niebezpiecznych substancji. Takie drony są wyposażane w dodatkowe kamery termiczne bądź kamery, które sprawdzają jakość powietrza. Drony w rolnictwie pozwalają zaś na wyraźne zwiększenie plonów z jednego hektara przy odpowiednim badaniu własnego pola – mówi Dominik Wójcik.
Drony znajdują zastosowanie w coraz to nowszych dziedzinach przemysłu. W rolnictwie pomagają zoptymalizować decyzje w zakresie zbiorów lub zastosowania środków chemicznych. Mogą służyć do sprawdzania stanu lasów i zagrożenia pożarowego. Nie do przecenienia są także w ratownictwie, przy poszukiwaniu ludzi czy rozpoznaniu sytuacji po wypadkach.
– Trzeba wprowadzić odpowiednią legislację, aby np. drony mogły dostarczać na miejsce wypadku dużo szybciej potrzebne zestawy do pierwszej pomocy, sprawdzić, gdzie karetka utknie albo będzie się powoli przemieszczać. Operator może wysłać na miejsce drona z zestawem do pierwszej pomocy, można od razu z powietrza dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja, co będzie potrzebne do prowadzenia dalszej pomocy – przekonuje ekspert.
Przyszłością dronów jest transport, także ludzi. W Dubaju przeprowadzono we wrześniu 2017 roku pierwsze testy bezzałogowej taksówki powietrznej. Osiemnastowirnikowy dron zabrał na pokład dwie osoby i odbył pięciominutowy lot. Dubaj do 2030 roku chce, aby co najmniej 25 proc. wszystkich pojazdów poruszających się po mieście było autonomicznych.
Jak szacuje Business Insider Intelligence, wartość usług i prac wykonanych przez drony w infrastrukturze wyniesie w najbliższych latach 45 mld dol., w rolnictwie 32,4 mld dol., w transporcie – 13 mld dol., a na rynku bezpieczeństwa ok. 10 mld dol.
Coraz szerszemu zastosowaniu dronów sprzyjają też materiały, z których są wykonane, m.in. wykorzystywane przy budowie obiektów kosmicznych. Lekkie i wytrzymałe powodują, że mogą latać coraz dłużej i na większych dystansach.
– Trwają prace nad wprowadzeniem rozwiązań, dzięki którym dron będzie mógł bezpiecznie wylądować. Stąd np. sześciowirnikowce, jeden silnik może zupełnie nie działać, on dalej będzie latał, będzie mógł sprowadzić cały obiekt na ziemię. Wprowadzane są też spadochrony dla dronów, to nowość. Na targach droniarskich już widać takie zestawy, które można zastosować w każdym nieco większym dronie – podkreśla Dominik Wójcik.
Zdaniem analityków BI Intelligence cywilny rynek dronów będzie rósł w średniorocznym tempie 7,6 proc., a jego wartość zwiększy się z 8,5 mld dol. w 2016 roku do 12 mld dol. w 2021 roku. Na rynek konsumencki do tego czasu ma trafić niemal 30 mln dronów.
Czytaj także
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Sieć MOYA planuje otwierać kilkadziesiąt nowych stacji paliw rocznie. Właśnie otworzyła 500. punkt
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-02-11: Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-02-06: Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1617144973/n-biznes_1.png)
Bankowość
![](/files/1617144973/euro-tabrez-syed-pdnv0eg5yoa-unsplash_1,w_274,_small.jpg)
Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
Parlament Europejski przyjął na plenarnym posiedzeniu zalecenia dla Europejskiego Banku Centralnego po przeprowadzonej debacie na temat jego priorytetów i działań z przewodniczącą Christine Lagarde. Zdaniem europosła PiS Bogdana Rzońcy, który uczestniczył w debacie, zduszenie inflacji przez EBC jest sukcesem, ale wciąż poważnym wyzwaniem. Jak podkreśla, w kwestii obniżek stóp procentowych bank powinien uwzględniać interesy wszystkich przedsiębiorców działających w strefie euro, także tych rozliczających się w innych walutach. Istotne jest również zachowanie neutralności ideologicznej, np. w aspektach ekologicznych, oraz kontrola nad wydatkami na ten cel.
Farmacja
Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
![](/files/1617144973/smidova-oecd-zdrowie-foto,w_133,_small.jpg)
Eksperci OECD pozytywnie oceniają postępy w postaci rosnących wydatków ze środków publicznych na zdrowie, wskazują jednak na szereg wyzwań związanych z efektywnym wykorzystywaniem tych funduszy. Wśród nich jest zbyt duży nacisk na medycynę naprawczą przy znikomych nakładach na profilaktykę oraz nadpodaż łóżek szpitalnych, które można by zagospodarować w budowaniu nowej strategii w opiece długoterminowej. W tym obszarze OECD wskazuje na potrzebę zbudowania długofalowej strategii, które pomoże odpowiedzieć na dynamicznie rosnące potrzeby starzejącej się ludności. Dotyczy to także budowania kadr dla sektora.
Edukacja
Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
![](/files/1617144973/mendrok-kadry-foto,w_133,_small.jpg)
Ośrodki naukowo-badawcze w Polsce cierpią na niedobór kadry. Wynika to przede wszystkim z niedofinansowania branży, która w obliczu kryzysu demograficznego musi rywalizować z sektorem przemysłowym o najzdolniejsze umysły. Choć sektor nauki oferuje możliwość samorealizacji i rozwijania pasji, dla młodych ludzi istotne znaczenie ma również aspekt ekonomiczny, a w tym względzie świat nauki nie może się mierzyć z konkurencją ze strony firm i korporacji. Rozgoryczenie młodych naukowców pogłębia fakt szybkiego wzrostu płacy minimalnej, która goni ich zarobki.
Szkolenia
![](/files/1617144973/ramka-prawa-akademia-newser_2,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.