Mówi: | Mariusz Kolankowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Mesko SA |
Wartość światowego rynku amunicji w 2021 r. wzrośnie do 22 mld dol. Polacy produkują jedną z najbardziej nowoczesnych amunicji na świecie, przebijającą kamizelki kuloodporne
Obecność w NATO zobowiązuje Polskę do wyposażenia armii w sprzęt najwyższej światowej klasy. Brak modernizacji linii technologicznych oraz inwestycji w innowacyjność spowodował zmniejszenie produkcji amunicji małokalibrowej. Według analizy MarketsAndMarkets wartość światowego rynku amunicji wzrośnie z 18,06 mld dol. w 2016 roku do 21,98 miliarda dol. w 2021 roku. Swój udział w tym rynku mają także Polacy. Produkowana przez polską firmę amunicja wolframowa jest jedną z najbardziej nowoczesnych na świecie.
Globalny rynek amunicji ma rosnąć średnio 4 proc. rocznie, by do 2021 roku osiągnąć wartość blisko 22 mld dol. Coraz popularniejszym materiałem, używanym do produkcji pocisków, jest wolfram. To niezwykle gęsty, bardzo twardy materiał, a jego temperatura topnienia wynosi 3422 stopnie Celsjusza. To jedna z najbardziej wytrzymałych substancji występujących w naturze. Jego właściwości zwróciły uwagę wojskowych. Mesko postanowiła wykorzystać ten materiał przy produkcji swojej nowoczesnej amunicji 5.56 AP2 i 7.62x51 AP6.
– To amunicja małokalibrowa, cechuje się wyjątkową, niewspółmierną do innej amunicji tego rodzaju skutecznością. Testy pokazały, że kamizelka kuloodporna również nie potrafi się oprzeć tej amunicji. Jesteśmy jednym z 2–3 producentów takiej amunicji na świecie, a jej produkcji towarzyszy nowy zakład, który został wybudowany, jako jeden z niewielu na świecie – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje prezes zarządu Mesko S.A. Mariusz Kolankowski.
W październiku ubiegłego roku firma Mesko powołała do życia Centrum Innowacji i Wdrożeń. Obecne władze firmy chcą uczynić z niego placówkę badawczo-rozwojową, wzorowaną na podobnych jednostkach, jakie mają czołowi światowi producenci rakiet i amunicji. CIiW ma współpracować z polskimi uczelniami technicznymi zarówno cywilnymi, jak i wojskowymi. Ma służyć nie tylko Mesko, lecz także wszystkim podmiotom wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
– Naszym głównym celem jest spełnić wymagania modernizacji polskiej armii w parametrach na najwyższym światowym poziomie. To już się dzieje, nastąpiło bardzo duże przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych, modernizacyjnych, na tym się teraz skupiamy, to jest bardzo dobry kierunek, jedyny kierunek na przyszłość i rozwój – twierdzi Mariusz Kolankowski.
Firma produkuje nie tylko na potrzeby polskiej armii. Jej wyroby trafiają do Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Indonezji, na Ukrainę, Litwę i Łotwę. Przedsiębiorstwo eksportuje też linie technologiczne do produkcji amunicji kupowane głównie przez Indie.
– Podpisaliśmy ze szwedzką firmą bardzo istotną umowę, która dotyczy dużej gamy produktów tworzonych z myślą o marynarce wojennej, czyli amunicji morskiej. Kontrakt na początku będzie przede wszystkim budował nasze relacje w pracach badawczo-rozwojowych, w wymianie kompetencji i w przygotowaniu tego rodzaju amunicji do produkcji – stwierdził prezes Mesko SA.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.