Mówi: | Jadwiga Emilewicz |
Funkcja: | minister Przedsiębiorczości i Technologii |
Rząd uruchamia akcelerator cyberbezpieczeństwa. W jednym miejscu skupi najważniejsze firmy i start-upy z tego segmentu
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje stworzyć kampus technologiczny zrzeszający wszystkich polskich specjalistów od cyberbezpieczeństwa w jednym miejscu. Już tej jesieni ma być wyłoniony operator przedsięwzięcia. Akcelerator przedsiębiorczości wzorowany na izraelskich rozwiązaniach ma zadbać o bezpieczeństwo państwa i przyciągnąć do Polski inwestorów z branży IT.
– Chcemy, aby firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem, było w Polsce więcej. Po drugie, aby dostarczały usługi dla polskiej administracji, po trzecie aby były w stanie promować się i pokazywać na zewnątrz. W tym celu za chwilę będziemy ogłaszać konkurs na akcelerator poświęcony cyberbezpieczeństwu, mamy nadzieję jesienią wyłonić operatora, który za sprawą programu akceleracyjnego skupi wszystkie spółki i talenty zajmujące się cyberbezpieczeństwem w jednym miejscu – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Ministerstwo zaprosiło do współpracy i współtworzenia akceleratorów również organy administracji publicznej, które powinny być najbardziej zainteresowane projektami skupionymi wokół poprawy bezpieczeństwa przechowywania danych. Minister przyznała także, że polscy specjaliści odpowiedzialni za wdrażanie Doktryny cyberbezpieczeństwa RP bardzo mocno inspirują się rozwiązaniami wypracowanymi przez izraelskie władze na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Izrael już w 2014 roku zapowiedział zbudowanie Narodowego Parku Cybernetycznego CyberSpark, w którym naukowcy, biznesmeni oraz start-upowcy współpracują nad wdrażaniem nowych mechanizmów cyberbezpieczeństwa. Kampus w Beer Szewie stanowi dziś jedno z najważniejszych centrów technologiczno-biznesowych Izraela, zrzeszając wokół siebie największe firmy oraz specjalistów z całego świata.
– Uczymy się od najlepszych. Dzisiaj najważniejsze pytanie to, jak sprawić, by wszystkie instrumenty, które w Polsce cyberbezpieczeństwem się zajmują, współpracowały ze sobą. I tutaj Izrael służy nam dobrym przykładem – przekonuje minister.
Jeśli polskie władze powielą izraelskie rozwiązania, firmy i start-upy współpracujące w ramach akceleratora mogą liczyć np. na ulgi podatkowe, dofinansowanie pensji pracowników czy szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo liczy także na ścisłą współpracę intelektualną pomiędzy specjalistami z polskiego a izraelskiego kampusu technologicznego.
– Oczekujemy, że w wyniku wspólnych programów akceleracyjnych, nad którymi teraz pracujemy z izraelskim start-up Nation, powstaną firmy polsko-izraelskie opracowujące wspólne, ciekawe rozwiązania, atrakcyjne nie tylko dla Polski i Izraela, lecz także dla całego świat – twierdzi Jadwiga Emilewicz.
Według raportu opracowanego przez Cybersecurity Ventures od 2017 do 2021 roku wydatki na cyberbezpieczeństwo wzrosną do przeszło biliona dolarów. Autorzy raportu przewidują, że do 2021 roku rynek będzie rósł w tempie 12–15 proc. w skali roku.
Doktrynę cyberbezpieczeństwa RP opublikowano w 2015 roku jako odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony zorganizowanej cyberprzestępczości.
Czytaj także
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-06-27: Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-24: Nie brakuje przeciwników zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. Obawiają się, że paradoksalnie zagrozi to bezpieczeństwu Europy
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-11: Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
- 2025-07-07: Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje
- 2025-06-17: Prawie 2/3 Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze. Kojarzy im się to z pracowitością i zaradnością
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Ochrona środowiska
Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.