Mówi: | Karol Manys |
Funkcja: | rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji |
Od 24 kwietnia kierowcy będą mogli sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet. Muszą jednak założyć Profil Zaufany (eGO)
Od 24 kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji udostępni nową usługę, która umożliwi kierowcom sprawdzenie liczby punktów karnych bez potrzeby udawania się na komendę policji. Jedyne, co będzie wymagane, to założenie Profilu Zaufanego (eGO), ale i to w przypadku większości użytkowników da się to załatwić przez internet.
Obecnie kierowca, który chce sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, może to zrobić tylko w jeden sposób – udając się na komendę policji. Ale od 24 kwietnia ma się to zmienić.
– Od 24 kwietnia będziemy mieli możliwość sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną, czyli online, bez konieczności wychodzenia z domu. W tej chwili takiej możliwości nie mamy. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć, ile punktów karnych ma, może to zrobić, natomiast musi wówczas udać się na komendę policji i tylko tam może taką informację uzyskać – opowiada agencji informacyjnej Newseria Innowacje Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.
Usługa pojawi się jako jeszcze jedna z funkcji dostępnych na portalu obywatel.gov.pl – w zakładce „Kierowcy i pojazdy” pojawi się odsyłacz „Sprawdź swoje punkty karne online”. Sprawdzić liczbę punktów karnych będzie mógł każdy, ale pod warunkiem posiadania Profilu Zaufanego.
– Co istotne, będzie do tego potrzebny Profil Zaufany, czyli ten nasz podstawowy podpis darmowy, podpis elektroniczny, który służy nam do kontaktów z administracją. W tej chwili możliwość zakładania Profilu Zaufanego drogą elektroniczną, czyli bez wychodzenia z domu, dają trzy banki. To jest bank PKO BP, ING Bank Śląski, a także Bank Millenium, ale lada dzień dołączą do tego grona dwa kolejne duże banki – zapowiada Karol Manys.
Ministerstwo nie chce jeszcze oficjalnie zdradzić, o jakich dwóch kolejnych bankach mowa, ponieważ w obu przypadkach usługa zakładania Profilu Zaufanego jest jeszcze w fazie ostatecznych testów. Są to jednak duże i popularne banki, o czym świadczy prosta statystyka. W chwili obecnej banki PKO Bank Polski, ING Bank Śląski i Millenium umożliwiają założenie Profilu Zaufanego poprzez internet około 35 proc. polskiego społeczeństwa. Po dojściu dwóch kolejnych banków będzie to już w sumie około 75–80 proc. Polaków.
Należy oczywiście dodać, że tak naprawdę każdy obywatel Polski ma możliwość założenia Profilu Zaufanego, niezależnie od tego, z usług jakiego banku korzysta. Zwyczajna procedura jest jednak nieco bardziej kłopotliwa.
– Jeżeli nasz bank nie daje takiej możliwości, żeby założyć Profil Zaufany, no to pozostaje nam ta tradycyjna droga zakładania Profilu Zaufanego. To jest usługa całkowicie darmowa, natomiast w tym wypadku jest wymagana jednokrotna wizyta w urzędzie. Chodzi po prostu o to, żeby urzędnik, który potwierdzi nam Profil Zaufany, mógł zweryfikować, czy my, to my. Cała operacja trwa kilka minut i nie jest skomplikowana. – podsumowuje Karol Manys.
Warto zaznaczyć, że usługa „Sprawdź swoje punkty karne” to dopiero pierwszy etap Programu CEPiK 2.0. Kolejne e-usługi w ramach programu CEPiK 2.0 będą uruchamiane w 2018 r. Będą to:
- „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach),
- „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii),
- „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (usługa dla kierowców zawodowych),
- „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin),
- „Przypominaj o terminach” (opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.).
Jak przewiduje Ministerstwo Cyfryzacji, wszystkie usługi będą dostępne najpóźniej w lipcu 2018 roku.
Czytaj także
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.