Mówi: | Melody Bellier |
Firma: | Domalys |
Inteligentna lampa poprawi skuteczność opieki nad seniorami. Upadki wciąż są jedną z najczęstszych przyczyn nagłej śmierci osób po 65 roku życia
Co roku w konsekwencji upadków umiera na świecie 646 tys. ludzi, a 37 mln poważnych upadków wymaga interwencji medycznej – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. Największą grupą ryzyka są osoby w wieku powyżej 65 lat. Inteligentna lampa pozwoli zminimalizować ryzyko upadku u osób starszych, a także poprawi jakość opieki nad nimi. Domowy system trzech lamp może czuwać nad domownikiem 24 godziny na dobę.
– Aladin to inteligentna lampa, dzięki której starsi ludzie mają szansę na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Chcieliśmy stworzyć produkt, który przeciwdziała upadkom, ponieważ wiemy, że upadki prowadzą do trzykrotnie większej liczby zgonów u osób starszych niż wypadki samochodowe. W większości przypadków brak samodzielności wiąże się z kosztownym pobytem w domu opieki oraz z wydatkami na leczenie, które są dość wysokie. Dlatego stworzyliśmy lampę, która jest dla starszych osób jak towarzysz życia i pomaga im zachować samodzielność – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Melody Bellier z firmy Domalys.
Według firmy badawczej P&S Market Research, głównymi motorami napędzającymi rynek inteligentnych rozwiązań w opiece zdrowotnej mają być w najbliższych latach rosnący popyt na zaawansowaną inteligentną domową opiekę zdrowotną oraz opracowywanie spersonalizowanych technologii opieki zdrowotnej. Znacznie zwiększają się też możliwości zastosowania Internetu Rzeczy w opiece zdrowotnej.
Inteligentna lampa Aladin ma chronić starsze osoby przede wszystkim w domu. Lampa wyposażona jest w czujniki ruchu, które wykrywają ruch osoby będącej pod opieką. Czujniki ruchu są przydatne przede wszystkim w nocy, gdy ryzyko upadku jest większe. Lampa zapala wówczas progresywną wiązkę światła, która oświetla drogę, ułatwiając przejście np. przez korytarz, ale nie oślepiając przy tym użytkownika. Lampa zapewnia całodobowy monitoring aktywności starszej osoby.
– Stworzyliśmy rozwiązanie umożliwiające łączność między np. trzema lampami umieszczonymi w mieszkaniu oraz analizę danych związanych z nocną i dzienną aktywnością osób starszych. Dzięki temu można stwierdzić, czy z babcią jest wszystko w porządku. Jeśli częściej niż zwykle wychodzi do toalety, nie jest to dobry znak i może wskazywać na chorobę. W takim przypadku Aladin przesyła opiekunom ostrzeżenie – mówi Melody Bellier.
Dane zbierane przez czujniki są analizowane przez algorytmy, a następnie wysyłane w formie komunikatów na aplikację mobilną zainstalowaną na smartfonach opiekunów. Dzięki aplikacji Aladin inteligentna lampa daje im bezpośredni dostęp do danych takich jak temperatura w domu, pogoda czy czas aktywności i odpoczynku. W razie potrzeby możliwe jest też skorzystanie z pomocy telemedycznej.
– W nagłych sytuacjach, np. przy upadku, lampa jest w stanie go wykryć, wysłać ostrzeżenie do rodziny, opiekunów czy do sąsiada lub teleopiekuna, który wezwie karetkę – przekonuje ekspertka.
Lampę Aladin można kupić na rynku amerykańskim, ale firma poszukuje dystrybutorów również w innych częściach świata, także w Europie. Tymczasem rozwiązania inteligentne znajdują coraz szersze zastosowanie w opiece nad seniorami.
Robot stworzony przez naukowców z Washington State University wspomaga w codziennym funkcjonowaniu osoby z demencją lub niepełnosprawnością. Działanie robota wykorzystuje pracę czujników, w które wyposażony jest system smart home. Dzięki temu robot jest w stanie określić, gdzie znajdują się mieszkańcy, a także, co robią i kiedy potrzebują pomocy przy codziennych czynnościach. Urządzenie jest w stanie wspomóc seniora, wyświetlając w formie filmu instrukcję wykonywania prostych czynności, a także zaprowadzić go do apteczki czy lodówki.
Z kolei inteligentne dozowniki na leki, takie jak Smart Pillbox wykrywają pominięcie zażycia dawki leku lub zażycie niewłaściwego medykamentu. Co więcej, dozownik może się łączyć poprzez aplikację mobilną z rodziną lub opiekunem seniora.
Analitycy z P&S Market Research wskazują, że światowy rynek inteligentnych rozwiązań w opiece zdrowotnej przyniósł w 2017 roku przychody sięgające 4,5 mld dol. Do 2023 roku zachowa on tempo wzrostu na poziomie 37,3 proc. średniorocznie.
Czytaj także
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-15: Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-02-24: Dwie trzecie wypadków na kolei jest z udziałem pieszych i kierowców. UTK planuje monitoring problematycznych przejazdów
- 2025-03-13: Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu. Wciąż za mało skrzyżowań bezkolizyjnych
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.