Mówi: | dr Marian Bubak |
Firma: | Cyfronet, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie |
W Krakowie powstanie nowoczesne centrum naukowe. Skupi się na tworzeniu innowacji w medycynie
Unia Europejska przeznacza znaczną pulę środków finansowych na badania naukowe i innowacje. Tzw. centra doskonałości mają powstać w regionach, które do tej pory nie słynęły z zaawansowania naukowego i technologicznego. Dzięki gamie projektów programu Horyzont 2020 pod nazwą Teaming, w ich stworzeniu pomogą specjaliści z wiodących ośrodków naukowych. Jedno z takich centrów powstanie w Krakowie. Zajmie się zaawansowanymi symulacjami komputerowymi oraz innowacyjnymi metodami diagnostyki medycznej i indywidualnej terapii.
– Zakłada się, że w takim centrum będzie pracowało około 100 osób, które będą wybierane w drodze otwartych konkursów, to istotny warunek. Centrum musi być autentycznie innowacyjne w swojej działalności naukowej, a równocześnie oferujące rozwiązania, które będą wartościowe z punktu widzenia zastosowań praktycznych. Jednym z takich produktów badań naukowych, będą systemy decyzyjne wspierające różnego rodzaju terapie medyczne – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje dr Marian Bubak z Katedry Informatyki i Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej.
Program składa się z dwóch etapów. Pierwsza faza projektu ruszyła we wrześniu tego roku. Aktualnie przygotowywany jest plan biznesowy, który obejmuje także planowane badania i wdrożenia. Naukowcy rozmawiają z instytucjami, które chciałyby wspierać i korzystać z takiego centrum. Gromadzone są też fundusze zapewniające finansowania ze strony polskiej. Założeniem projektu jest bowiem, aby nowo powstałe centrum naukowe mogło funkcjonować przez jak najdłuższy czas, także po zakończeniu dofinansowania z Unii Europejskiej, które jest przewidziane na maksymalnie siedem lat w wysokości nawet do 15 mln euro.
– Istota programu unijnego jest taka, że centrum powinno stać się samowystarczalną jednostką i powinno być autentycznie centrum doskonałości. Wszystkie elementy związane z badaniami, które będą na najwyższym poziomie są w tym najistotniejsze, ale te badania w naszym przypadku będą ukierunkowane właśnie na medycynę – mówi dr Marian Bubak.
Główną gałęzią działalności krakowskiego centrum będzie opracowywanie narzędzi do obrazowania i przetwarzania danych medycznych oraz zaawansowanych symulacji komputerowych, które wspomogą codzienną pracę lekarzy. To tutaj powstaną m.in. modele komputerowe oraz rozwijane będą narzędzia do coraz dokładniejszego demonstrowania funkcjonowania organów wewnętrznych w połączeniu ze zgromadzonymi danymi dotyczącymi istotnych parametrów pacjenta.
– To jedna z tych inteligentnych specjalizacji, w ramach których funkcjonują różnego rodzaju projekty w Małopolsce. Liczymy na to, że dzięki temu będziemy mogli te rozproszone zasoby, które w tej chwili funkcjonują w różnych ośrodkach, zogniskować w jednym miejscu, przy silnej współpracy ze szpitalami oraz firmami z zakresu life science – dodaje ekspert z AGH.
Projekt jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 – największego do tej pory programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi blisko 80 mld euro.
Czytaj także
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-26: 1,2 tys. więźniów politycznych przebywa w białoruskich więzieniach. Europarlamentarzyści wyrażają wsparcie dla walczących o wolność
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-03-28: Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
- 2025-02-18: Instytucje unijne przyglądają się kryzysowi politycznemu w Serbii. Kolejny miesiąc potężnych demonstracji
- 2025-03-10: Europejska motoryzacja gotowa do pełnej elektryfikacji. Możliwe zmiany w unijnym prawie dotyczące zeroemisyjności
- 2025-02-20: Przyszłość centrów zdrowia psychicznego nadal nie jest znana. Pilotaż kończy się w lipcu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.