Mówi: | Grzegorz Maciążka |
Funkcja: | dyrektor medyczny |
Firma: | GSK |
Nieuleczalne dotąd choroby będzie można kontrolować lub wyeliminować. Postęp w medycynie pozwoli zwalczyć nowotwory i schorzenia autoimmunologiczne
Dzięki postępowi technologicznemu coraz częściej można kontrolować przebieg dotychczas śmiertelnie niebezpiecznych chorób. Z powodzeniem można już leczyć m.in. WZW typu C, a szczepionki przeciw pneumokokom pozwalają dziesięciokrotnie zredukować liczbę zakażeń. Jednymi z największych wyzwań współczesnej medycyny nadal pozostaje skuteczne leczenie zakażeń wirusem HIV, a także chorób onkologicznych i autoimmunologicznych. Innowacje z jednej strony pomagają pacjentom poprawić jakość życia, a z drugiej – napędzają gospodarkę.
– Jest bardzo dużo przykładów takich innowacji, które wpływają bezpośrednio na zdrowie pacjentów. W obszarze chorób zakaźnych można powiedzieć np. o innowacjach z obszaru HIV. Mamy coraz więcej zakażeń, ale ze względu na dostępne leki i opiekę nad pacjentami liczba zarówno hospitalizacji, zgonów, jak i poważnych chorób typu AIDS spada systematycznie. Dzięki lepszej opiece medycznej, dzięki coraz bardziej nowoczesnym generacjom leków, choroba ta jest pod kontrolą i ludzie żyją mniej więcej tyle, co średnio w społeczeństwie – mówi w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Grzegorz Maciążka, dyrektor medyczny Glaxo Smith Kline.
Dzięki medycznym innowacjom można kontrolować przebieg wielu chorób o wciąż niewyjaśnionym podłożu. Przykładem mogą być nieswoiste zapalenia jelit, których leczenie obecnie sprowadza się do indukcji i utrzymania remisji. Coraz częściej i z dużą skutecznością wykorzystywane są do tego leki biologiczne lub biopodobne. Trzy z nich – infliksymab, adalimumab i wedolizumab – są już dostępne dla pacjentów w ramach programów lekowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szereg kolejnych substancji znajduje się w fazie badań klinicznych.
Dostęp do skutecznych metod wywołania i podtrzymania remisji ma wymiar nie tylko społeczny, lecz także ekonomiczny. Z raportu kosztów wynikających z zaostrzenia choroby sporządzonego przez PEX PharmaSequence wynika, że pacjenci cierpiący na Chorobę Leśniowskiego-Crohna miesięcznie tracą na leczenie nawet ponad 1 tys. zł.
W przypadku wielu chorób najważniejsze jest jednak zapobieganie ich powstawaniu. Infekcjom wirusowym można zapobiegać poprzez przeprowadzanie szczepień.
– Szczepienia są ewidentnym przykładem innowacji, która wpływa na redukcję liczby chorych, m.in. przeciwko WZW B. liczba nowych zakażeń WZW B jest teraz bardzo niska, ta choroba jest pod kontrolą. Ostatnim przykładem innowacji, do których Polska też dołączyła, są dostępne dla wszystkich dzieci po urodzeniu szczepienia przeciwko pneumokokom. Polska dołączyła do wielu krajów, gdzie takie szczepienia występują. We wszystkich krajach, bez względu na schematy, rodzaje szczepionek, redukcja takiej inwazyjnej choroby pneumokokowej po wprowadzeniu szczepień jest przynajmniej dziesięciokrotna –przekonuje Grzegorz Maciążka.
Zanim programy szczepień przeciwko pneumokokom stały się refundowane na poziomie ogólnopolskim, niektóre samorządy finansowały je z własnych budżetów. Pionierem takich programów były Kielce, które finansują je od 2006 roku. Jak przekonują wakcynolodzy pracujący nad wdrożeniem tych programów, dzięki nim udało się po kilku latach osiągnąć obniżenie nosicielstwa agresywnych pneumokoków do zaledwie 5 proc., podczas gdy w sąsiednich miastach wynosiło ono 60 proc.
Innowacje w medycynie to przede wszystkim poprawa zdrowia społeczeństwa i jakości życia chorych, ale również ogromna gałąź przemysłu napędzającego rozwój gospodarczy. Jak podaje IgeaHub, światowy rynek farmaceutyczny w minionym roku był wyceniany na 1,11 bln dol. Proces wprowadzania innowacji na rynku medycznym jest jednak długotrwały.
– Sam proces technologiczny związany z powstawaniem nowych leków to proces kilkunastoletni. Jest związany z jednej strony z inwestycjami w badania kliniczne, ale później również w produkcję leków, ich dystrybucję, więc są przykłady firm, które inwestując w Polsce, inwestując w te wszystkie obszary, inwestują również i mają wpływ na rozwój gospodarki. Polska ma wielu naukowców i wiele osób, które są doceniane, mamy wysoki poziom wiedzy, dużo osób wykształconych – twierdzi ekspert.
Mimo że każdy rok przynosi coraz więcej innowacji w medycynie, to wciąż przed naukowcami stoi wiele wyzwań. Te najpoważniejsze wiążą się z chorobami onkologicznymi, autoimmunologicznymi i zakaźnymi.
– Dzięki wielu innowacjom jest nadzieja na to, że część chorób albo będzie pod kontrolą, albo może zostać wyeliminowana i są takie przykłady, np. WZW C można już nie tylko kontrolować, lecz także leczyć. Trwają badania w wielu obszarach, również w HIV, gdzie ambicją jest to, ażeby doszło do wyleczenia, nie tylko kontroli choroby – podsumowuje Grzegorz Maciążka.
Z raportu Rynek Farmaceutyczny w 2017 roku przygotowanego przez IQVIA wynika, że polski rynek farmaceutyczny był wyceniany w minionym roku na 38,3 mld zł i wzrósł w ujęciu rok do roku o niespełna 5 proc.
Czytaj także
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-13: Inwestycje w sztuczną inteligencję na bardzo niskim poziomie. Potencjał polskich kadr nie jest wykorzystywany
- 2025-03-03: Polska uzależniona od leków z importu. To zagrożenie dla bezpieczeństwa lekowego kraju
- 2025-03-14: Przybywa osób biorących leki dla chorych na cukrzycę, aby szybciej schudnąć. To rozwiązanie niekorzystne dla zdrowia
- 2025-02-11: Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
- 2025-02-17: Schizofrenia może być w Polsce leczona na światowym poziomie. Coraz więcej pacjentów oczekuje wykorzystania tych możliwości
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.