Złote Cyborgi 2024: Najlepsi w teleinformatyce uhonorowani w Poznaniu
- Przyznawana od 26 lat nagroda „Złote Cyborgi” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskiej telekomunikacji i teleinformatyce. Wręczana za wybitne osiągnięcia naukowe, badawcze oraz wdrożeniowe, stanowi wyjątkowy symbol uznania dla osób i instytucji rozwijających polski rynek.
- Tegoroczne statuetki otrzymali prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, mgr inż. Witold Krawczyk oraz mgr inż. Ryszard Dyrga. Laureaci zostali wyróżnieni za znaczące innowacje technologiczne i wkład w rozwój społeczeństwa cyfrowego. Ich praca obejmuje zarówno działalność naukową, jak i praktyczne wdrażanie nowoczesnych technologii.
- Pomysłodawcą i sponsorem nagrody jest jeden z polskich pionierów technologicznych, firma Sprint S.A., a Kapituła nagrody Złotego Cyborga działa pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk.
We wrześniu, podczas uroczystego bankietu towarzyszącego II Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki (KRiT), wręczono Złote Cyborgi – jedne z kluczowych wyróżnień w polskiej branży teleinformatycznej. Nagrody te, przyznawane od 1998 roku pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, honorują osoby i instytucje, które swoim działaniem znacząco przyczyniają się do rozwoju telekomunikacji oraz teleinformatyki w Polsce.
Tegoroczni laureaci Złotych Cyborgów to liderzy, którzy wyróżniają się nie tylko na polskim, ale i międzynarodowym rynku. Statuetki otrzymali:
- prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, Kierownik Laboratorium Akustyki Fonicznej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, za wybitne osiągnięcia naukowe oraz promocję kadr w zakresie przetwarzania sygnałów, inżynierii dźwięku i obrazu.
- mgr inż. Witold Krawczyk, Prezes Zarządu TOYA Sp. z o.o., za wybitny wkład w rozwój szerokopasmowych systemów komunikacji elektronicznej oraz wzorcową działalność na rzecz promocji kultury i dziedzictwa narodowego.
- mgr inż. Ryszard Dyrga, Prezes Zarządu Intel Technology Poland, za konsekwentne rozwijanie centrów badawczo–rozwojowych firmy Intel w Polsce i przyczynienie się do wytworzenia wielu innowacyjnych rozwiązań w teleinformatyce.
Przyznawanie nagród liderom teleinformatyki zostało zainicjowane w 1998 roku przez Henryka Kamińskiego, współzałożyciela firmy Sprint S.A. Nagroda Złotego Cyborga jest nam szczególnie bliska i od trzech dekad stanowi symbol uznania dla osób, które odważnie wkraczają w przyszłość cyfrową i wpływają na rozwój teleinformatyki w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać te działania, które są także dowodem na siłę współpracy środowiska naukowego i biznesowego i zaangażowania w rozwój nowoczesnych technologii – mówi Sławomir Wojtacki, Prezes Zarządu Sprint S.A.
Wydarzenie, będące kontynuacją tradycji Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki (KSTiT) oraz Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji (KKRRiT), przyciąga co roku czołowych przedstawicieli świata akademickiego, przedsiębiorców oraz młodych naukowców, oferując unikalne możliwości nawiązania kontaktów i współpracy. Środowisko akademickie prezentuje wyniki najnowszych badań naukowych, a przedstawiciele biznesu omawiają aktualne wyzwania i trendy rynkowe. Ważnym elementem wydarzenia są również wystawy i sesje firmowe, prezentujące innowacyjne technologie. Podczas ceremonii, która odbyła się w ramach KRiT, miała miejsce także uroczystość powołania Waldemara Matukiewicza i Sławomira Wojtackiego z firmy Sprint S.A. na ekspertów Sekcji Telekomunikacji KEiT Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2024–2027.
Na zdjęciu - od prawej: Waldemar Matukiewicz (wiceprezes zarządu Sprint SA), prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, mgr inż. Ryszard Dyrga, mgr inż. Witold Krawczyk, prof. dr hab. inż. Józef Modelski (Politechnika Warszawska, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Komitetu EiT PAN), prof. dr hab. inż. Jacek Stefański (Politechnika Gdańska, przewodniczący Sekcji Telekomuikacji, przewodniczący Kapituły Złotego Cyborga).

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.