Złote Cyborgi 2024: Najlepsi w teleinformatyce uhonorowani w Poznaniu
- Przyznawana od 26 lat nagroda „Złote Cyborgi” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskiej telekomunikacji i teleinformatyce. Wręczana za wybitne osiągnięcia naukowe, badawcze oraz wdrożeniowe, stanowi wyjątkowy symbol uznania dla osób i instytucji rozwijających polski rynek.
- Tegoroczne statuetki otrzymali prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, mgr inż. Witold Krawczyk oraz mgr inż. Ryszard Dyrga. Laureaci zostali wyróżnieni za znaczące innowacje technologiczne i wkład w rozwój społeczeństwa cyfrowego. Ich praca obejmuje zarówno działalność naukową, jak i praktyczne wdrażanie nowoczesnych technologii.
- Pomysłodawcą i sponsorem nagrody jest jeden z polskich pionierów technologicznych, firma Sprint S.A., a Kapituła nagrody Złotego Cyborga działa pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk.
We wrześniu, podczas uroczystego bankietu towarzyszącego II Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki (KRiT), wręczono Złote Cyborgi – jedne z kluczowych wyróżnień w polskiej branży teleinformatycznej. Nagrody te, przyznawane od 1998 roku pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, honorują osoby i instytucje, które swoim działaniem znacząco przyczyniają się do rozwoju telekomunikacji oraz teleinformatyki w Polsce.
Tegoroczni laureaci Złotych Cyborgów to liderzy, którzy wyróżniają się nie tylko na polskim, ale i międzynarodowym rynku. Statuetki otrzymali:
- prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, Kierownik Laboratorium Akustyki Fonicznej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, za wybitne osiągnięcia naukowe oraz promocję kadr w zakresie przetwarzania sygnałów, inżynierii dźwięku i obrazu.
- mgr inż. Witold Krawczyk, Prezes Zarządu TOYA Sp. z o.o., za wybitny wkład w rozwój szerokopasmowych systemów komunikacji elektronicznej oraz wzorcową działalność na rzecz promocji kultury i dziedzictwa narodowego.
- mgr inż. Ryszard Dyrga, Prezes Zarządu Intel Technology Poland, za konsekwentne rozwijanie centrów badawczo–rozwojowych firmy Intel w Polsce i przyczynienie się do wytworzenia wielu innowacyjnych rozwiązań w teleinformatyce.
Przyznawanie nagród liderom teleinformatyki zostało zainicjowane w 1998 roku przez Henryka Kamińskiego, współzałożyciela firmy Sprint S.A. Nagroda Złotego Cyborga jest nam szczególnie bliska i od trzech dekad stanowi symbol uznania dla osób, które odważnie wkraczają w przyszłość cyfrową i wpływają na rozwój teleinformatyki w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać te działania, które są także dowodem na siłę współpracy środowiska naukowego i biznesowego i zaangażowania w rozwój nowoczesnych technologii – mówi Sławomir Wojtacki, Prezes Zarządu Sprint S.A.
Wydarzenie, będące kontynuacją tradycji Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki (KSTiT) oraz Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji (KKRRiT), przyciąga co roku czołowych przedstawicieli świata akademickiego, przedsiębiorców oraz młodych naukowców, oferując unikalne możliwości nawiązania kontaktów i współpracy. Środowisko akademickie prezentuje wyniki najnowszych badań naukowych, a przedstawiciele biznesu omawiają aktualne wyzwania i trendy rynkowe. Ważnym elementem wydarzenia są również wystawy i sesje firmowe, prezentujące innowacyjne technologie. Podczas ceremonii, która odbyła się w ramach KRiT, miała miejsce także uroczystość powołania Waldemara Matukiewicza i Sławomira Wojtackiego z firmy Sprint S.A. na ekspertów Sekcji Telekomunikacji KEiT Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2024–2027.
Na zdjęciu - od prawej: Waldemar Matukiewicz (wiceprezes zarządu Sprint SA), prof. dr hab. inż. Bożena Kostek, mgr inż. Ryszard Dyrga, mgr inż. Witold Krawczyk, prof. dr hab. inż. Józef Modelski (Politechnika Warszawska, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Komitetu EiT PAN), prof. dr hab. inż. Jacek Stefański (Politechnika Gdańska, przewodniczący Sekcji Telekomuikacji, przewodniczący Kapituły Złotego Cyborga).

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Rosnąca biurokracja zniechęca europejskie firmy do rozwoju, tym bardziej że borykają się one z surowszymi regulacjami niż ich konkurenci w Chinach i USA. Jedną z poważniejszych barier jest brak spójności przepisów w państwach członkowskich UE, co utrudnia wykorzystanie potencjału jednolitego rynku. Niektóre kraje, w tym Polska, mają tendencję do nadregulacji względem tego, czego wymagają unijne dyrektywy.
Transport
Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.