Zamknięty obieg wody w fabrykach Grupy Tubądzin
Grupa Tubądzin
Cedrowice Parcela 11
95-035 Ozorków
e.bak|tubadzin.pl| |e.bak|tubadzin.pl
+48601322440
www.tubadzin.pl
Ekologia i poszanowanie środowiska to jedne z fundamentów działania Grupy Tubądzin. Firma inwestuje własne środki w modernizacje linii produkcyjnych, dzięki którym może oszczędzać energię, surowce i wodę. Zmniejsza ślad węglowy i dąży do neutralności klimatycznej.
– Procesy cięcia, krawędziowania i polerowania płytek odbywają się w środowisku wodnym. Woda krąży w obiegach zamkniętych, a dzięki własnym oczyszczalniom jest stale oczyszczana i zawracana do procesu. Dzięki temu może być wielokrotnie wykorzystywana. – tłumaczy Mirosław Jędrzejczyk, prezes Zarządu Grupy Tubądzin. – Przy takim rozwiązaniu, w produkcji płytek nie powstają ścieki technologiczne. – podkreśla.
We wszystkich zakładach Grupy Tubądzin działa obieg zamknięty wody. Każda fabryka ma również własną oczyszczalnię. To nie jedyne proekologiczne rozwiązanie na liniach produkcyjnych Grupy Tubądzin. Płytki powstają z najwyższej jakości naturalnych surowców. Rozwiązania technologiczne na linii pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną i gaz ziemny.
Eko-logiczne rozwiązania
Praca młyna ciągłego pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 40% w porównaniu do tradycyjnych młynów okresowych. Przy produkcji granulatu w suszarni rozpyłowej wykorzystywane jest gorące powietrze z pieca. Najnowocześniejsza linia produkcyjna Continua+ zużywa 75% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras.
Piec MAESTRO wyposażony jest w system FMD, który poprzez zastosowane analizatory steruje stechiometrią spalania gazu. Dzięki temu zużycie gazu jest ograniczane do minimum, a zastosowane dodatkowych izolacji w obszarach odzysku ciepła spalania zapewnia lepszą efektywność wykorzystania energii.
Zero waste
Odpady powstałe podczas produkcji nie są wyrzucane, ale kierowane do ponownego wykorzystania. Granulat jest zawracany do procesu produkcji bezpośrednio na prasie. Dzięki temu jest wykorzystywany w 100%, co przekłada się na zmniejszenie zużycia surowców, wody, energii i gazu.
W najbliższych miesiącach Grupa Tubądzin zrealizuje kolejną inwestycję ze środków własnych, wartości kilkunastu milionów złotych. Zakupiła kilkuhektarową działkę, na której powstanie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu Tubądzin będzie korzystać z własnej zielonej energii elektrycznej.
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.