Zakup fotowoltaiki zimą? To się opłaca!
W obliczu dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Polsce, świadomość korzyści płynących z wykorzystania energii słonecznej do produkcji prądu gwałtownie rośnie. To nie tylko ekologiczny wybór, ale również inteligentna inwestycja. To może być idealny moment, by rozważyć założenie instalacji fotowoltaicznej i zacząć czerpać zyski z czystej energii nawet w zimowych miesiącach.
Chociaż produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej zimą jest niższa niż w cieplejszych miesiącach, to warto zauważyć, że nawet w okresie zimowym posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej przekłada się na istotne oszczędności. W okresie zimowym, obejmującym miesiące od października do marca, produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej może osiągać nawet 25% całkowitej rocznej produkcji. Mimo niższych temperatur i krótszego dnia, własna fotowoltaika nadal stanowi znaczące źródło energii.
Wykorzystaj potencjał swojego systemu przez cały rok
Decydując się na instalację fotowoltaiczną zimą, inwestorzy mogą liczyć na krótszy czas oczekiwania na montaż oraz na niższe ceny ze względu na mniejszy popyt. Zimowe miesiące często charakteryzują się mniejszą liczbą zleceń, co przekłada się na szybszą realizację projektu.
– Instalację fotowoltaiczną w przeciwieństwie do chociażby pomp ciepła można montować cały rok. Prace elektryczne zazwyczaj przebiegają w obiekcie, zaś jedynym ograniczeniem pozostaje ujemna temperatura powodująca oblodzenie dachu. Jeśli ktoś zastanawia się nad inwestycją, nie powinien jej odkładać w czasie. Ceny komponentów spadły do rekordowo niskich poziomów, a chwilowa anomalia w nadpodaży doprowadziła do bardzo atrakcyjnej sytuacji dla kupujących. Ten moment nie będzie trwał wiecznie, dystrybutorzy już zapowiadają powrót do poprzednich cen na początku 2024 roku – mówi Kamil Jeznach, który odpowiada za techniczną i operacyjną stronę działalności Otovo.
Zainstalowanie fotowoltaiki zimą umożliwia szybsze rozpoczęcie oszczędzania. Na przyłączenie zakład energetyczny ma 30 dni, a jeśli chcemy być gotowi od marca, aby nie tracić ani jednego dnia słońca, to instalacja w miesiącach zimowych jest najlepszym rozwiązaniem.
Zainstaluj w tym roku i odlicz w PIT za 2023
Osoby, które zainwestowały w instalację fotowoltaiki do swojego domu, mają szansę skorzystać z preferencji podatkowej w PIT. Jest to szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób na podwyższonym progu podatkowym, bo mogą odliczyć aż 32%. Tzw. ulga termomodernizacyjna otwiera drzwi do możliwości uzyskania zwrotu podatku nawet do kwoty 16 960 zł, lub w przypadku niedopłaty, istotnego zmniejszenia zobowiązań podatkowych. Ponadto, skorzystanie z ulgi podatkowej jest możliwe już po krótkim okresie od zainstalowania systemu, co przekłada się na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji.
Kup teraz, a pierwszą ratę zapłacisz dopiero w marcu 2024 roku
Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w czystą energię słoneczną, teraz może być idealny moment. Otovo daje szansę na korzystanie z energii bez konieczności ponoszenia początkowych kosztów. Jak to możliwe? Wynajmij fotowoltaikę w Otovo bez wkładu własnego, a pierwszą ratę zapłacisz dopiero w marcu 2024 roku. To realna możliwość oszczędności, już od 129 zł miesięcznie zyskujesz 20 lat gwarancji na instalację.
– W Otovo uważamy, że dostęp do czystej energii słonecznej powinien być prosty i dostępny dla wszystkich. Kupno instalacji fotowoltaicznej może być dużą inwestycją początkową, ale my zmieniamy tę zasadę i nie wymagamy żadnego wkładu własnego. Oferujemy klientom nie tylko pełną gwarancję na 20 lat i wsparcie naszego doświadczonego zespołu, ale również pewność, że już od pierwszego dnia instalacji zaczynają oszczędzać. To innowacyjne podejście, które pozwala czerpać korzyści od samego początku – mówi Paulina Ackermann, szefowa polskiego oddziału Otovo.
Warto podjąć decyzję już teraz, by zimą zainwestować w ekologiczną energię i cieszyć się jej korzyściami w każdym sezonie. W Otovo możesz kupić fotowoltaikę bez wychodzenia z domu i całkowicie online. Wszystkie szczegóły, łącznie z wyceną można sprawdzić samemu wpisując swój adres w wyszukiwarce na stronie Otovo.
***
Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.
Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.
Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.
Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.