Z szacunkiem do natury i tradycji
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Projekt pracowni Gierbienis + Poklewski, budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni, jest pod wieloma względami wyjątkowy. Architekci sięgnęli po nowoczesne, niespotykane do tej pory w obiektach użyteczności publicznej rozwiązania. Wyposażenie budynku, w tym także wyposażenie toalet, za które odpowiadała między innymi firma Geberit, musiało sprostać wysokim oczekiwaniom inwestora.
Budynek został wzniesiony w niezwykłej scenerii – na polanie ukrytej w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Znajdujący się tu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo rocznie odwiedza ponad 30 tys. osób. Dlatego pojawiła się potrzeba, by zwiększyć jego zaplecze. Dzięki architektonicznej metamorfozie – poza funkcją ogrodową – pełni on teraz rolę ośrodka edukacji Nadleśnictwa Gdańsk. W praktyce korzystają z niego zarówno leśnicy, jak i zorganizowane grupy dzieci oraz młodzieży, które chcą poznać sekrety leśnej flory i fauny. Ogród otwarty jest także dla indywidualnych zwiedzających.
Stodoła, która zachwyca
Zabudowę, nawiązującą do archetypicznej koncepcji stodół, otacza ogrodzenie, tworzące dwa kameralne dziedzińce. W efekcie do złudzenia przypomina ona dawną osadę ze współczesną interpretacją drewnianego wału.
Projekt budynku zakłada elastyczne wykorzystywanie przestrzeni. Jego centrum stanowi sala ekspozycyjna, przeznaczona na organizację wydarzeń i wystaw. Z kolei na poddaszu powstała strefa pracownicza – wysoka otwarta przestrzeń biurowa z wydzielonym ścianką pomieszczeniem socjalnym oraz salą spotkań w przeszklonym pokoju.
Otwarty charakter wnętrza poszerza możliwości dotarcia do różnych grup odbiorców – nie tylko dzieci i młodzieży przyjeżdżającej tu na zajęcia edukacyjne lub osób odwiedzających ogród. Co ciekawe, sam budynek – za sprawą swojej konstrukcji i użytych materiałów – stał się elementem działalności edukacyjnej, pokazując potencjał i różnorodność zastosowania drewna w architekturze.
Technologia drewna klejonego krzyżowo (CLT)
Budynek wzniesiono z prefabrykatów wielkogabarytowych z drewna laminowanego krzyżowo (CLT). Tego typu technologia po raz pierwszy została całościowo zastosowana w Polsce w obiekcie użyteczności publicznej. Produkty i rozwiązania konstrukcyjne wykorzystujące drewno są ekologiczne, zaś sama technologia CLT gwarantuje znakomitą wytrzymałość i doskonałe parametry w zakresie akustyki i właściwości energooszczędnych.
Wnętrza zyskały industrialny styl. Wyeksponowano elementy konstrukcyjne oraz drewniane panele, które pozbawione są dodatkowego wykończenia. Drewniane jest także wyposażenie i umeblowanie. Wielość użytych elementów z drewna buduje wrażenie naturalności i podkreśla proekologiczny charakter budynku, tworząc wrażenie komfortu i bezpieczeństwa. Widok drewna, jego faktura i zapach wpływają pozytywnie na odbiór wnętrza i oddziałują na zmysły użytkowników budynku.
Emanujące naturalnym ciepłem drewno użyte wewnątrz budynku kontrastuje z czarną okładziną fasady. Powierzchnia desek została celowo zwęglona przy użyciu starożytnej japońskiej techniki Shou Sugi Ban. Ta nietypowa metoda wykończenia nawiązuje do tradycji regionu, gdy rolnicy w ten oryginalny, a przy tym naturalny sposób zabezpieczali drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, promieniami UV i szkodnikami, przeciwdziałając jego degradacji. Podobnie jak w przypadku zastosowania technologii CLT, jest to pierwsza w Polsce realizacja budynku użyteczności publicznej z taką elewacją.
Dbałość o wygodę pracowników i zwiedzających
Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo uwzględnia komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania na wielu płaszczyznach. Dotyczy to zarówno potrzeb pracowników, jak i odwiedzających ośrodek gości. Dlatego na parterze znalazły się ogólnodostępne toalety, w tym toaleta dla osób o ograniczonej sprawności, męska oraz damska. Architekci sięgnęli po sprawdzone produkty marki Geberit. Wśród nich znalazły się: umywalki i miski z serii Selnova, a także pisuary z serii Selnova Felix oraz umywalki i miski z serii Selnova Comfort. Wszystkie użyte produkty są specjalnie dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Dodatkowo przewidziano przewijak oraz stosowne pochwyty i lustro uchylne. Z kolei na piętrze znajduje się toaleta dla pracowników – z umywalką, miską i kabiną prysznicową.
Inwestor, już na etapie przygotowania koncepcji projektowej, zwrócił uwagę na konieczność większego dostępu do sanitariatów, uwzględniając potrzeby również tych odwiedzających ogród botaniczny, którzy nie skorzystają z głównego budynku, albo ten będzie zamknięty. Dlatego specjalnie powstał niewielki ogólnodostępny obiekt pełniący funkcję toalet zewnętrznych. Pod względem formy i estetyki harmonizuje on z architekturą głównego budynku. Wewnątrz znajdują się trzy toalety – dla osób o ograniczonej sprawności, męska i damska – z wyborem analogicznych produktów ceramiki Geberit, jak w budynku głównym, ale z innym wykończeniem. Zarówno armatura, jak i spłuczki pozwalają na uzyskanie oszczędności wody, co doskonale wpisuje się w ekologiczny i edukacyjny charakter budynku.
Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo wpisuje się w jakże aktualny obecnie trend biofilii, którego celem jest wzmocnienie relacji pomiędzy naturą a człowiekiem. Jednocześnie nieobce są mu założenia zrównoważonego rozwoju, wyrażające się w czerpaniu z lokalnego dziedzictwa – zarówno jeśli chodzi o walory kulturowe, jak i przyrodnicze. Tu lokalność została podkreślona nie tylko poprzez lokalizację inwestycji, lecz także odniesienie do tradycji architektury drewnianej i typowych dla niej form.
www.geberit.pl
Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?
BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.