Wyjątkowa szansa dla startupów z branży budowlanej
CRH Ventures ogłosił nabór startupów do najnowszego akceleratora: Zrównoważone Materiały Budowlane - zgłoszenia przyjmowane są do 16 grudnia.
Organizator konkursu, spółka venture capital, należy do międzynarodowego koncernu CRH, wiodącej firmy zajmującej się rozwiązaniami w zakresie materiałów budowlanych i inwestuje w nowe technologie z obszaru ConTech i ClimateTech.
Organizator akceleratora fundusz innowacyjny CRH Ventures pragnie zachęcić innowacyjne firmy do zaprezentowania swoich nowatorskich pomysłów i rozwiązań, które obniżają emisje, zwiększają cyrkularność, ograniczają lub wykorzystują ponownie odpady, oszczędzają energię i wodę podczas produkcji materiałów budowlanych oraz w trakcie budowy. Szczególnie poszukiwane są nowe technologie skoncentrowane na dekarbonizacji, gospodarce obiegu zamkniętego i efektywności energetycznej.
Program obejmuje trzy główne obszary wspierające rozwój niskoemisyjnego budownictwa przyszłości:
- Zrównoważone rozwiązania w zakresie spoiw – technologie i rozwiązania redukujące ślad węglowy i/lub poprawiające cyrkularność tradycyjnych materiałów budowlanych poprzez:
- innowacyjne spoiwa, nieklinkierowe składniki główne cementu (SCM),
- alternatywne dodatki do betonu,
- materiały cementowe pochodzące z recyklingu i/lub mineralizujące CO2,
- nowoczesne rozwiązania i technologie betonowe.
- Nowatorskie materiały i nowe zastosowania - nowe innowacyjne rodzaje i składniki cementu oraz betonu takie jak: spoiwa chemiczne, nanomateriały oraz wypełniacze, materiały samonaprawiające/ samoleczące, biopochodne spoiwa, domieszki chemiczne, włókna, a także alternatywne sposoby wykorzystania istniejących materiałów do tworzenia innowacyjnych rozwiązań;
- Materiały mineralizujące CO2 – materiały, zmineralizowane produkty budowlane, technologie i nowe rozwiązania pozwalające na absorbcję i magazynowanie CO2 w produktach i wyrobach.
- Ogłoszony akcelerator Zrównoważone Materiały Budowlane daje startupom unikalną szansę na testowanie i rozwijanie swoich rozwiązań we współpracy z CRH, wiodącą firmą o globalnym zasięgu. Polscy innowatorzy będą mogli skorzystać z wiedzy naszych ekspertów oraz doświadczeń z innych rynków, aby przetestować, wdrożyć i skomercjalizować swoje pomysły, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Liczę na silną reprezentację polskiego środowiska ConTech i ClimateTech gorąco zachęcam do zgłoszenia się.” – powiedział Janusz Miłuch, Dyrektor Zarządzający CRH w Polsce.
Link do ogłoszenia do akceleratora Zrównoważone Materiały Budowlane
Do 6-miesięcznego programu startupy mogą zgłaszać się poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej CRH Ventures. Ankieta zawiera 30 pytań i umożliwia dodanie załączników, w tym krótkiego filmu prezentującego zgłaszaną idee. Aplikacje można składać tylko do 16 grudnia 2024 roku. Zgłoszenia będą analizowane na bieżąco w listopadzie i grudniu, a wyselekcjonowana grupa 10-12 najbardziej obiecujących startupów zaprezentuje się przed ekspertami na stacjonarnym spotkaniu na początku lutego 2025 roku.
Dzięki Programowi CRH planuje zidentyfikować startupy gotowe do wykorzystania szansy rynkowej jaką niesie ze sobą dekarbonizacja, a następnie wesprzeć ich w rozwoju i umożliwić im poszerzanie działalności. CRH Ventures zorganizuje jeden lub więcej programów pilotażowych dla każdego z wybranych kandydatów. Testowanie i udoskonalenie technologii w warunkach rynkowych z wsparciem branżowych ekspertów jest ważnym etapem rozwoju nowych produktów i rozwiązań. Po testach startupy uzyskają dostęp do ponad 200 spółek CRH działających w Europie i Ameryce Północnej, co pomoże w skalowaniu technologii. Wyselekcjonowani uczestnicy akceleratora po zakończeniu programów pilotażowych będą brani również pod uwagę jako potencjalni kandydaci do inwestycji CRH Ventures o wartości do około 5 mln dolarów.
CRH Ventures to fundusz inwestycyjny uruchomiony w 2022 roku należący do CRH, lidera rynku materiałów budowlanych w Europie i Ameryce Północnej. CRH Ventures ma dostęp do Funduszu Innowacji o wartości 250 mln dolarów, dlatego współpracuje i inwestuje w ambitnie i strategicznie startupy ConTech i ClimateTech.
Grupa CRH działa na światowym rynku materiałów budowlanych zatrudniając 78,5 tys. pracowników w 28 krajach. W Polsce pracuje w niej około 2,7 tys. osób w spółkach: Cement Ożarów, Bosta-Beton, Trzuskawica, Polbruk, Masfalt, Leviat, Cubis, Mabau, Drogomex prowadząc działalność w ponad 60 lokalizacjach. CRH jest właścicielem cementowni, dwóch kopalni, sieci wytwórni betonu i mieszanek mineralno-asfaltowych oraz licznych zakładów produkcji kostki brukowej oraz niedawno wybudowanego zakładu produkcji stalowych elementów budowlanych.
– Jest to już trzeci tego typu program ogłoszony przez CRH Ventures, wcześniejsze dotyczyły Zarządzania Wodą oraz Dróg Przyszłości, obydwa cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgłosiło się do nas wiele innowacyjnych startupów z całego świata. Program Zrównoważone Materiały Budowlane jest dla nas szczególnie ważny, gdyż dotyczy technologii produkcji cementu i betonu, które to stanowią podwalinę naszej działalności. CRH wyznaczyło sobie misję stworzenia nowego sposobu budowania świata, dlatego aktywne poszukiwanie przełomowych technologii i innowacji jest dla nas szczególnie istotne. Zapraszam naukowców i wynalazców do aplikowania, a także kontaktu z nami – komentuje Agnieszka Chojnicka-Kurek, Dyrektor ds. Innowacji i Rozwiązań, CRH Materials Polska.
Źródło: CRH Polska

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie

Cyfrowa transformacja SEDKOMP: Od sukcesji międzypokoleniowej do lidera innowacji

Bezpieczeństwo najważniejsze dla osób decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.