Wernisaż prac dzieci z powiatu otwockiego. Pokazali, czym jest upcykling
Projekty nietuzinkowych instrumentów muzycznych, a także przedmioty codziennego użytku. Koszyki wyplatane z makulatury, torby z banerów reklamowych czy wygodny fotel z butelek PET i jutowych worków. 16 września na składowisku Amest Otwock odbył się uroczysty wernisaż prac stworzonych przez dzieci i młodzież z powiatu otwockiego w ramach projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” i warsztatów upcyklingowych Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Polacy z roku na rok wytwarzają coraz więcej odpadów. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju tylko w 2020 r. wytworzył 342 kg śmieci, o 9 kg więcej niż rok wcześniej
– Wyzwania związane z koniecznością unieszkodliwiania odpadów z roku na rok są coraz większe. Pomimo systemowych zmian, które obecnie następują, poziom produkcji śmieci rośnie. Naszym zdaniem jedną z recept na taki stan rzeczy, oprócz wprowadzania nowych i pożytecznych regulacji, jest praca u podstaw, czyli edukacja. To dotyczy zwłaszcza najmłodszych, którzy już niebawem będą decydowali o tym, jak wygląda nie tylko najbliższe otoczenie, ale także cały świat. Dlatego właśnie powołaliśmy Akademię Ekologiczną Amest Otwock, która promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i rozwija postawy ekologiczne. My wszyscy musimy chronić i wspierać środowisko, w którym żyjemy – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
W czerwcu 2021 r. Akademia Ekologiczna Amest Otwock podjęła współpracę merytoryczną, praktyczną i mentoringową z twórcami projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Uczestnicy inicjatywy w ten sposób wzięli udział w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich (22 czerwca), a także upcyklingowych (2 września), podczas których odbyło się również zakończenie projektu. 16 września na składowisku Amest Otwock miał natomiast miejsce uroczysty wernisaż prac powstałych w czasie akcji.
– Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” to z jednej strony próba pokazania dzieciom i młodzieży, że nie wszystko, co już pozornie wykorzystane, rzeczywiście do niczego się nie nadaje, a z drugiej odniesienie do bluesowej spuścizny muzycznej naszego miasta. Otwock jest bowiem uznawany za nieoficjalną stolicę bluesa na obszarze Mazowsza. W ten sposób powstały nie tylko wspaniałe koncepcje nowych instrumentów, ale także przedmioty użytkowe, które będą służyły jeszcze przez długi czas – tłumaczy Renata Demiańczuk, nauczycielka z Otwocka i współorganizatorka inicjatywy „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Projekt został zrealizowany przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.
W samym wernisażu udział wzięli: Jego Ekscelencja Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, Jarosław Margielski, Prezydent miasta Otwock, Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, liczni goście, a także uczestnicy i koordynatorzy projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” oraz przedstawiciele Amest Otwock.
W swoim wystąpieniu Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Włoch Aldo Amati podkreślał, że docenia wyjątkowość składowiska odpadów, które jest gospodarzem miejsca, zwłaszcza ze względu na aspekty środowiskowe. Zaprosił również uczestników projektu do odwiedzenia Ambasady Republiki Włoch w Warszawie. Z kolei Pan Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, przekazał podziękowania i przeczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także wręczył upominki dzieciom i młodzieży. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i koncertem muzyki blues.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.