Wernisaż prac dzieci z powiatu otwockiego. Pokazali, czym jest upcykling
Projekty nietuzinkowych instrumentów muzycznych, a także przedmioty codziennego użytku. Koszyki wyplatane z makulatury, torby z banerów reklamowych czy wygodny fotel z butelek PET i jutowych worków. 16 września na składowisku Amest Otwock odbył się uroczysty wernisaż prac stworzonych przez dzieci i młodzież z powiatu otwockiego w ramach projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” i warsztatów upcyklingowych Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Polacy z roku na rok wytwarzają coraz więcej odpadów. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju tylko w 2020 r. wytworzył 342 kg śmieci, o 9 kg więcej niż rok wcześniej
– Wyzwania związane z koniecznością unieszkodliwiania odpadów z roku na rok są coraz większe. Pomimo systemowych zmian, które obecnie następują, poziom produkcji śmieci rośnie. Naszym zdaniem jedną z recept na taki stan rzeczy, oprócz wprowadzania nowych i pożytecznych regulacji, jest praca u podstaw, czyli edukacja. To dotyczy zwłaszcza najmłodszych, którzy już niebawem będą decydowali o tym, jak wygląda nie tylko najbliższe otoczenie, ale także cały świat. Dlatego właśnie powołaliśmy Akademię Ekologiczną Amest Otwock, która promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i rozwija postawy ekologiczne. My wszyscy musimy chronić i wspierać środowisko, w którym żyjemy – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
W czerwcu 2021 r. Akademia Ekologiczna Amest Otwock podjęła współpracę merytoryczną, praktyczną i mentoringową z twórcami projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Uczestnicy inicjatywy w ten sposób wzięli udział w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich (22 czerwca), a także upcyklingowych (2 września), podczas których odbyło się również zakończenie projektu. 16 września na składowisku Amest Otwock miał natomiast miejsce uroczysty wernisaż prac powstałych w czasie akcji.
– Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” to z jednej strony próba pokazania dzieciom i młodzieży, że nie wszystko, co już pozornie wykorzystane, rzeczywiście do niczego się nie nadaje, a z drugiej odniesienie do bluesowej spuścizny muzycznej naszego miasta. Otwock jest bowiem uznawany za nieoficjalną stolicę bluesa na obszarze Mazowsza. W ten sposób powstały nie tylko wspaniałe koncepcje nowych instrumentów, ale także przedmioty użytkowe, które będą służyły jeszcze przez długi czas – tłumaczy Renata Demiańczuk, nauczycielka z Otwocka i współorganizatorka inicjatywy „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Projekt został zrealizowany przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.
W samym wernisażu udział wzięli: Jego Ekscelencja Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, Jarosław Margielski, Prezydent miasta Otwock, Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, liczni goście, a także uczestnicy i koordynatorzy projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” oraz przedstawiciele Amest Otwock.
W swoim wystąpieniu Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Włoch Aldo Amati podkreślał, że docenia wyjątkowość składowiska odpadów, które jest gospodarzem miejsca, zwłaszcza ze względu na aspekty środowiskowe. Zaprosił również uczestników projektu do odwiedzenia Ambasady Republiki Włoch w Warszawie. Z kolei Pan Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, przekazał podziękowania i przeczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także wręczył upominki dzieciom i młodzieży. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i koncertem muzyki blues.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.