Komunikaty PR

We Wrocławiu powstała Europejska Pasieka Miejska

2022-06-29  |  19:00
Biuro prasowe

W środę, 29 czerwca na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego otwarto nową miejską pasiekę. Wszystko za sprawą współpracy uczelni oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, pomysłodawcy i fundatora inicjatywy.

Na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego pojawiło się 8 uli, które od dziś zamieszkują pszczoły miodne. Oficjalnemu otwarciu pasieki towarzyszyły rozmowy ze specjalistami na temat roli tych owadów zapylających nie tylko w ekosystemie, ale i w gospodarce rolnej.

Większość osób nie wie, że pszczoła miodna jest jednym z aż 474 gatunków tych owadów żyjących w Polsce. Poprzez powstanie pasieki na naszej uczelni chcemy nie tylko popularyzować wiedzę o pszczelarstwie, ale również udowodnić, że ludzie i pszczoły mogą funkcjonować w pełnej koegzystencji, obok siebie, z pełną korzyścią dla obu stron – mówi dr hab. inż. Adam Roman, dziekan Wydziału Nauk Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.

Powstawanie coraz liczniejszych miejskich pasiek to jedno z działań służących ochronie i odbudowie populacji pszczół – do tego celu dąży Parlament Europejski poprzez realizację strategii na rzecz różnorodności biologicznej 2030.

Parlament Europejski od lat aktywnie działa na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających –  nie bez przyczyny. Owady zapylające mają bowiem kluczowe znaczenie dla działalności rolniczej w Unii Europejskiej. Aż 84 procent wszystkich gatunków roślin oraz 76 procent europejskiej produkcji żywności zależy od zapylania przez owady. Oznacza to, że roczną produkcję rolną całej Unii Europejskiej, odpowiadającą kwocie 15 mld euro, można bezpośrednio przypisać tym niewielkim owadom – opowiada Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Aby zatrzymać dynamiczny spadek liczebności pszczół, obserwowany w ostatnich latach, Unia Europejska pracuje nad uregulowaniem polityki stosowania środków ochrony roślin – m.in. poprzez sukcesywną walkę o ograniczenie wykorzystywania przez rolników pestycydów, które zabijają nie tylko szkodniki niszczące uprawy, ale również owady zapylające.

W kwietniu 2018 r. dzięki działaniom Unii Europejskiej przyjęto całkowity zakaz stosowania substancji takich jak imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam, znanych jako neonikotynoidy, a w 2019 r. przyjęto rezolucję w sprawie owadów zapylających. Ale działania Parlamentu Europejskiego to również aktywności i inicjatywy edukacyjne, budujące świadomość na temat niezwykle ważnej roli pszczół w funkcjonowaniu całego ekosystemu – takie jak Europejski Tydzień Pszczół, który obchodzimy od 2012 roku – mówi Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Działania Parlamentu Europejskiego w ostatnich latach koncentrują się również na wzmożonym wsparciu pszczelarstwa i promocji walorów zdrowotnych miodu, a także dbałości o jego najwyższą jakość.

Aby odpowiednio zatroszczyć się o pszczele rodziny, które zamieszkały na Uniwersytecie, przed naszą pasieką została wysiana łąka kwietna, by mieć pewność, że nie zabraknie im pożywienia. Zadbaliśmy również o to, by pszczołom nie było za gorąco, rozmieszczając ule w zacienionym miejscu. Stworzenie optymalnych warunków jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że jedna pszczoła przez całe swoje życie jest w stanie wyprodukować zaledwie jedną łyżeczkę tego „płynnego złota”, a na słoik miodu składa się nektar z około 4 milionów kwiatów – podsumowuje dr Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Opiekę nad nowymi mieszkankami wrocławskiej uczelni będą sprawować m.in. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Pszczelarzy “APIS” na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Projekt powstania pasieki został zrealizowany w ramach programu wspolnie.eu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne Biuro prasowe
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:
Ekologia Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
2024-10-23 | 14:25

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Infrastruktura

PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku

Wyniki finansowe i operacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej za III kwartał 2024 roku są stabilne i zgodne z wcześniejszymi szacunkami, co pozwala utrzymać kurs na wielkoskalowe inwestycje transformujące polską energetykę – podała spółka. Jednym z flagowych projektów jest budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. W najbliższych dniach zapadnie decyzja inwestycyjna w sprawie jej pierwszego etapu, projektu Baltica 2.

Polityka

P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności

Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.