W Poznaniu rośnie nowe pokolenie programistów i robotyków

Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Nauka wcale nie musi być nudna. Zwłaszcza, gdy umiejętności zdobywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wiedzą o tym doskonale dzieci i młodzież z Poznania. W stolicy Wielkopolski kształci się nowe pokolenie programistów, robotyków i grafików. Wszystko to w ramach AKADEMII DRUKU 3D oraz Strefy GO4Robot.
Rozwój wyobraźni przestrzennej i zdolności manualnych, wydłużenie czasu koncentracji czy skuteczne myślenie analityczne i abstrakcyjne. To tylko kilka z wielu umiejętności, jakie można zdobyć, uczęszczając na kursy, zajęcia i warsztaty przygotowywane przez specjalistów i pasjonatów robotyki i nowoczesnych technologii z Poznania.
Zabawa z robotami - magiczny świat LEGO®
Okazuje się, że już 3-letnie dzieci mogą poznawać pierwsze tajniki programowania. Dba o to doświadczony zespół trenerów, absolwentów Automatyki i Robotyki Politechniki Poznańskiej, którzy na terenie Galerii Malta oswajają dzieci z najnowszymi technologiami. Warsztaty GO4Robot dostosowane są do wieku i poziomu kompetencji dziecka i prowadzone w oparciu o zestawy klocków i specjalistyczne oprogramowania na licencji LEGO®.
Poszczególne poziomy edukacyjne tworzone są we współpracy z psychologami tak, aby zajęcia nie tylko uczyły, ale i spełniały potrzeby rozwojowe dziecka w danym wieku. Najmłodsi eksperymentują przy pomocy drewnianego robota Cubetto - obserwują jego ruchy, wykonują dziesiątki doświadczeń, uczą się współdziałania w grupie i świetnie się przy tym bawią. Starsze dzieci przy pomocy Roboludków zgłębiają podstawy robotyki w praktyce, konstruując roboty z wykorzystaniem setek elementów Lego i ożywiając je. Najstarsi po przejściu całego programu potrafią już samodzielnie projektować, budować i znają najpopularniejsze języki programowania. Potwierdzeniem tego jest przyznawany im tytuł Junior Inżyniera.
Cała ścieżka edukacyjna oferowana przez GO4Robot może trwać nawet kilka lat. Jednakże dzieci mogą dołączyć do programu w dowolnym momencie, korzystając z pojedynczych zajęć lub wybierając cały cykl warsztatów i ich temat, np. zajęcia z projektowania gier lub warsztaty przygotowane z myślą o miłośnikach Harry’ego Pottera czy gry Minecraft, które odbywać się będą w czasie ferii zimowych.
Trójwymiarowa rozrywka, czyli Długopisy 3D w dłonie
Okazuje się jednak, że aby projektować, nie musimy posiadać komputera. Wystarczy długopis. Specjalny długopis 3D. Druk 3D jest zaliczany do jednej z najbardziej perspektywicznych technologii dzisiejszego świata. Znajduje swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia – od medycyny i biomechaniki, poprzez motoryzację, lotnictwo, produkcję filmową, aż po sztukę, produkcję mebli i modę.
AKADEMIA DRUKU 3D w Galerii Malta to miejsce, w którym młodsze i starsze dzieci mogą zgłębić tajniki druku 3D, rozwijając przy tym wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Zabawa z maszynami przyszłości, projektowanie i modelowanie z użyciem Długopisów 3D i Drukarek 3D wykorzystujących najnowsze technologie – wszystko to można poznać na warsztatach, oferowanych przez Akademię. Zajęcia wzmacniają koncentrację i uczą cierpliwości. A nagrody za cierpliwość widać gołym okiem – to kule plazmowe, lawa lampy, figury, rzeźby, a nawet największa na świecie miniatura miasta Poznań, powstała przy wykorzystaniu Drukarki 3D. Zwieńczeniem warsztatów dla dzieci jest zawsze samodzielna praca nad własnym wydrukiem, tak aby w pełni wykorzystać swój potencjał, wyobraźnię i nowo nabytą wiedzę.
Harmonogram oraz szczegóły dotyczące zapisów na poszczególne zajęcia znajdują się pod wskazanymi adresami: www.ink3.de/akademia3d oraz www.go4robot.pl/poznan.

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Prawo
UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.