W Galerii Północnej wymienisz surowce na młode drzewka
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Galeria Północna postanowiła przypomnieć warszawiakom o… wadze recyclingu. Już 25 marca będzie można tam wymienić surowce wtórne na sadzonki drzew, które przygotowały Lasy Państwowe.
Statystyczny Polak co roku generuje ponad 358 kg śmieci. Tymczasem znaczna część z nich mogłaby trafić na recycling. Niestety ten wciąż kuleje, a jego wskaźnik od lat jest niemal na tym samym poziomie. W 2021 roku zaledwie 26,9% zebranych odpadów komunalnych poddano odzyskowi – podaje GUS.
O tym, że warto i należy każdego dnia selekcjonować odpady przypominają regularnie różne kampanie edukacyjne i proekologiczne, które popularyzują recycling, a także wyjaśniają jego zasady. Ogólnopolska akcja „Drzewko za surowce wtórne”, która 25 marca zawita do Galerii Północnej, jest jedną z nich.
Osoby, które już w najbliższą sobotę przyniosą do centrum handlowego surowce wtórne będą mogły je wymienić na sadzonkę różnych gatunków drzew. Aby ją otrzymać, trzeba będzie zebrać minimum 10 plastikowych butelek lub minimum 20 plastikowych nakrętek albo minimum 1 kg makulatury.
– Tą akcją przypominamy mieszkańcom Warszawy i okolic jak niezwykle prosty jest recycling, a także jak ważny jest dla naszej planety, a w skali mikro – dla lokalnej społeczności. W akcji wskazujemy surowce wtórne, które każdy bez problemu może rozpoznać i oddzielić od codziennych odpadów – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
– Cała akcja jest więc praktyczną lekcją ekologii, która popularyzuje odzysk i wzmacnia postawy proekologiczne. Dodatkowo, biorąc w niej udział można przyczynić się do rozwoju drzewostanu w Polsce. Każdy, kto przyniesie plastikowe butelki lub makulaturę, wróci z drzewkiem do posadzenia np. w ogródku lub przed domem – dodaje.
Do rozdania w Północnej jest 2000 takich sadzonek przygotowanych przez Lasy Państwowe. Wśród nich będzie można znaleźć m.in. świerki, klony, brzozy czy jarzębiny. Młode drzewka czekać będą w specjalnym punkcie zbiórkowym, który stanie przed galerią od strony ulicy Trakt Nadwiślański.
– Udział w akcji nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Wystarczy tylko uważniej przyjrzeć się odpadom w domu i oddzielić od nich rzeczy, które nadają się do recyclingu, a następnie przynieść je do naszego punktu i tym samym przysłużyć się środowisku – mówi Barbara Andrzejewska.
Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbywać będzie się w godzinach od 12.00 do 18.00. Oprócz zbiórki towarzyszyć jej będą także eko-zabawy dla dzieci, a także gry i konkursy, w których będzie można więcej dowiedzieć się, dlaczego warto dbać o przyrodę każdego dnia.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.