W Galerii Północnej wymienisz surowce na młode drzewka
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Galeria Północna postanowiła przypomnieć warszawiakom o… wadze recyclingu. Już 25 marca będzie można tam wymienić surowce wtórne na sadzonki drzew, które przygotowały Lasy Państwowe.
Statystyczny Polak co roku generuje ponad 358 kg śmieci. Tymczasem znaczna część z nich mogłaby trafić na recycling. Niestety ten wciąż kuleje, a jego wskaźnik od lat jest niemal na tym samym poziomie. W 2021 roku zaledwie 26,9% zebranych odpadów komunalnych poddano odzyskowi – podaje GUS.
O tym, że warto i należy każdego dnia selekcjonować odpady przypominają regularnie różne kampanie edukacyjne i proekologiczne, które popularyzują recycling, a także wyjaśniają jego zasady. Ogólnopolska akcja „Drzewko za surowce wtórne”, która 25 marca zawita do Galerii Północnej, jest jedną z nich.
Osoby, które już w najbliższą sobotę przyniosą do centrum handlowego surowce wtórne będą mogły je wymienić na sadzonkę różnych gatunków drzew. Aby ją otrzymać, trzeba będzie zebrać minimum 10 plastikowych butelek lub minimum 20 plastikowych nakrętek albo minimum 1 kg makulatury.
– Tą akcją przypominamy mieszkańcom Warszawy i okolic jak niezwykle prosty jest recycling, a także jak ważny jest dla naszej planety, a w skali mikro – dla lokalnej społeczności. W akcji wskazujemy surowce wtórne, które każdy bez problemu może rozpoznać i oddzielić od codziennych odpadów – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
– Cała akcja jest więc praktyczną lekcją ekologii, która popularyzuje odzysk i wzmacnia postawy proekologiczne. Dodatkowo, biorąc w niej udział można przyczynić się do rozwoju drzewostanu w Polsce. Każdy, kto przyniesie plastikowe butelki lub makulaturę, wróci z drzewkiem do posadzenia np. w ogródku lub przed domem – dodaje.
Do rozdania w Północnej jest 2000 takich sadzonek przygotowanych przez Lasy Państwowe. Wśród nich będzie można znaleźć m.in. świerki, klony, brzozy czy jarzębiny. Młode drzewka czekać będą w specjalnym punkcie zbiórkowym, który stanie przed galerią od strony ulicy Trakt Nadwiślański.
– Udział w akcji nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Wystarczy tylko uważniej przyjrzeć się odpadom w domu i oddzielić od nich rzeczy, które nadają się do recyclingu, a następnie przynieść je do naszego punktu i tym samym przysłużyć się środowisku – mówi Barbara Andrzejewska.
Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbywać będzie się w godzinach od 12.00 do 18.00. Oprócz zbiórki towarzyszyć jej będą także eko-zabawy dla dzieci, a także gry i konkursy, w których będzie można więcej dowiedzieć się, dlaczego warto dbać o przyrodę każdego dnia.
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.