Valeo optymalizuje intralogistykę w oparciu o roboty MiR
Valeo optymalizuje intralogistykę w oparciu o roboty MiR
Roboty Mobile Indsutrial Robots wspierają transport wewnętrzny w fabryce wycieraczek samochodowych w Skawinie. Za wdrożenie odpowiadała krakowska firma ASTOR.
Warszawa – luty 2023 – Valeo zastosowało w zakładzie wycieraczek w Skawinie dwa roboty Mobile Industrial Robots. Optymalizacja transportu wewnętrznego znacząco poprawiła wydajność procesów i pozwoliła na osiągnięcie wyższej elastyczności.
Valeo to koncern z siedzibą główną we Francji, produkujący części samochodowe. Ma fabryki na całym świecie, w tym 4 zakłady produkcyjne w Polsce. W Skawinie od 2001 roku działa Zakład Produkcji Systemów Wycieraczek Valeo. Jest to jedna z największych fabryk wycieraczek na świecie i największa w portfolio firmy.
Zakład aktywnie poszukiwał możliwości zwiększenia wydajności procesów intralogistycznych. Dodatkową motywacją w tym obszarze były wyzwania związane z rynkiem pracy oraz, częstszymi w okresie pandemii, absencjami.
Specyficzne wyzwania i rozwiązanie
Wyzwaniem była różnorodność stosowanych nośników paletowych. „Każdy klient stosuje własny typ palet. Jesteśmy producentem, który musi dostosować się do klientów, a to oznacza, że każda z linii ma inny sposób wydania towaru. Do tego doszły różne rozmiary dróg wewnątrz zakładu.” – wyjaśnia Dominik Wąsiel, Site Supply Chain Manager & Regional Supply Chain Engineer and Development Manager w Valeo, Zakład Produkcji Systemów Wycieraczek w Skawinie.
Rozwiązaniem, które pozwoliło wyjść naprzeciw tym wyzwaniom okazały się roboty MiR. Pierwszy został wdrożony w 2020 roku do transportu detali na hali montażowej. Obecnie w zakładzie produkcji wycieraczek Valeo w Skawinie pracują cztery roboty, w tym dwa MiR250. Roboty mobilne przewożą kontenery z detalami na specjalnie przygotowanych wózkach ze stelażami oraz ciągnąc je za sobą za pomocą współpracującego haka.
Zarządzanie robotami
Zadania są dynamicznie przydzielane do robotów, w zależności od ich aktualnej lokalizacji i obciążenia misjami. Nad zarządzaniem kolejką zleceń czuwa oprogramowanie flotowe. Roboty MiR przewożą około 18 palet na godzinę. System flotowy pozwala na monitorowanie wykorzystania robotów i utrzymywania zapasów bezpieczeństwa na czas zwiększonej produkcji lub testowania nowych rozwiązań.
„Koszty logistyczne, koszty dostawy na czas do klientów są znaczącą pozycją w naszym rachunku wyników i strat. Każda możliwość automatyzacji jest kluczowa z punktu widzenia zyskowności naszej fabryki.” – mówi Michał Odyniec, Dyrektor Zakładu Produkcji Systemów Wycieraczek w Valeo w Skawinie.
„Robotyzacja intralogistyki w Zakładzie Wycieraczek w Skawinie znacząco poprawiła wydajność naszych procesów. Oceniamy, że czas zwrotu z inwestycji to ok. 12 miesięcy” – dodaje Dominik Wąsiel.
„Poprawa bezpieczeństwa, eliminacja uszkodzeń oraz redukcja czasu to tylko kilka przykładów, gdzie wdrożenie robotów mobilnych dało nam dużo korzyści” – mówi Michał Kanarek, Menedżer magazynu w Valeo, Zakład Produkcji Systemów Wycieraczek w Skawinie.
Wdrożenie w Valeo wspierała krakowska firma ASTOR, która jest dystrybutorem MiR w Polsce. ASTOR przygotował projekt od strony koncepcyjnej i zapewnienia rentowności inwestycji.
O Mobile Industrial Robots:
Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom możliwość podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zostały wdrożone już przez setki średnich i dużych międzynarodowych producentów, a także kilka szpitali i domów opieki na całym świecie. Firma szybko utworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokio i Szanghaju. Rozwój utworzonego w 2013 roku przedsiębiorstwa postępował w szybkim tempie. W 2019 roku przychód MiR wyniósł 44 mln USD. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii. Więcej informacji na stronie www.mobile-industrial-robots.com
O ASTOR
Polska, prywatna firma. Na co dzień wprowadza firmy produkcyjne w świat nowoczesnych technologii. W oparciu o wspólne wartości i pasję ASTOR pomaga swoim klientom wygrywać na dynamicznych, konkurencyjnych rynkach. ASTOR jest jednym z wiodących dostawców rozwiązań z zakresu automatyzacji, robotyzacji i cyfrowej transformacji procesów produkcyjnych w Polsce. W siedmiu oddziałach w całej Polsce (Kraków, Warszawa, Poznań, Katowice, Gdańsk, Szczecin i Wrocław) pracuje ponad 150 osób. Firma ASTOR od początku swojej działalności notuje stały wzrost przychodów i dochodów. W 2022 roku przekroczyła obrót 150 mln zł i nie zwalnia tempa. Więcej informacji na stronie www.ASTOR.com.pl/
Kontakt dla mediów:
Dorota Prochowicz
Omega Communication
dprochowicz@omegacommunication.pl
728 433 401

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Transport
Dostawy elektrykiem w centrum Warszawy. DACHSER wprowadził do Polski swój bezemisyjny program

Drogowy, morski, lotniczy i kolejowy transport towarów odpowiada dziś za około 8 proc. światowych emisji CO2, a po uwzględnieniu infrastruktury logistycznej takiej jak magazyny czy porty udział ten wzrasta do 11 proc. – wynika z danych Massachusetts Institute of Technology. Transformacja sektora transportowego ma więc istotne znaczenie dla redukcji emisji, a wśród kluczowych działań przewoźników jest elektryfikacja ich flot. Firma logistyczna DACHSER wprowadza w Polsce zrównoważoną koncepcję bezemisyjnych dostaw i uruchamia dostawy elektrykiem w centrum Warszawy.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.