Tu w Krakowie oddasz elektrośmieci. W zamian dostaniesz roślinkę
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Masz w domu zepsutą lokówkę lub suszarkę, laptop, który odmówił posłuszeństwa, a może nieużywane od dawna gadżety i zabawki elektroniczne albo niedziałające drobne sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak np. tostery, miksery czy czajniki elektryczne?
Już 14 października, w godzinach od 10.00 do 16.00, w Nowych Czyżynach odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci. To okazja do tego, aby w bezpieczny sposób, a także z poszanowaniem środowiska pozbyć się z domu niepotrzebnych przedmiotów, które zasilane są na prąd lub baterie.
– 14 października przypada Międzynarodowy Dzień Elektroodpadów, jest to więc doskonała okazja do tego, aby zrobić w domu porządki i wyrzucić sprzęty, które zepsute zalegają na półkach, w szufladach i szafkach, łapiąc tylko kurz – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.
– Warto jednak zrobić to z głową. Tego typu odpadów nie wolno bowiem wrzucać do śmietników. Jest to bowiem niebezpieczne dla środowiska i człowieka, a do tego grozi za to kara finansowa. Dzięki naszej akcji zbiórki elektrośmieci można jednak pozbyć się ich w bezpieczny sposób, jednocześnie troszcząc się o przyrodę – dodaje.
Tym bardziej, że oddając elektrośmieci będzie można wrócić do domu z zielonym upominkiem. Dla pierwszych 200 osób Nowe Czyżyny przygotowały skrzydłokwiaty – rośliny, które mają zdolność filtrowania powietrza.
Aby odebrać domowy kwiatek w doniczce za elektrośmieci trzeba jednak przynieść ich minimum 2 kg. Roślinę będzie można zdobyć także w inny sposób, przynosząc zamiast elektrośmieci torbę baterii.
– To akcja, której celem jest przede wszystkim eko-edukacja mieszkańców Krakowa. Chcemy przypomnieć o tym, że należy różnie obchodzić się z różnymi kategoriami śmieci. W tym przypadku z elektrośmieciami, które zawsze muszą trafiać do specjalnych kontenerów lub do specjalnych punktów, jak ten w Nowych Czyżynach – mówi Anna Brzozowska.
W czasie wydarzenia nie zabraknie także innych atrakcji. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach, w czasie których, używając różnego rodzaju odpadów, będą tworzyć m.in. łapacze snów, a także pojemniki na długopisy. Będzie to okazja do tego, aby dzieci więcej dowiedziały się m.in. o GOZ, czyli gospodarce obiegu zamkniętego.
Cała zbiórka realizowana będzie przy wejściu do centrum handlowego od Leroy Merlin na terenie Nowych Czyżyn. Akcja odbywa się we współpracy z Fundacją dla Edukacji Ekologicznej z Krakowa, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.