TRZY TOP ZASADY, KTÓRYMI POWINIEN KIEROWAĆ SIĘ ROLNIK
Czynniki i zabiegi agrotechniczne mają ogromny wpływ na plon oraz jego jakość, a błędy popełniane podczas przygotowania gleby, nawożenia i siewu mogą rolnika dużo kosztować. Zatem odpowiednie ich wykonanie pozwolą cieszyć się wysokimi plonami, bez zbędnych nakładów finansowych i czasu pracy. Jak zatem tego dokonać?
JEDEN PRZEJAZD OD ZBIORU PRZEDPLONU DO SIEWU
Wielokrotne przejazdy maszynami do tradycyjnej uprawy roli doprowadzają do degradacji gleby. Na jej powierzchni tworzy się skorupa, a głębsze warstwy są nadmiernie zagęszczone, przez co brakuje tlenu, a życie biologiczne zamiera. Rozwiązaniem jest uprawa pasowa, czyli uprawa gleby tylko w rzędach, w których wysiewane są nasiona roślin.
– Dzięki technologii Mzuri Pro-Til siew wykonywany jest bez wielokrotnych, intensywnych zabiegów uprawy roli po zbiorze przedplonu. W jednym przejeździe maszyny gleba jest głęboko uprawiona tylko w wąskich pasach, w które aplikowane są nawozy oraz wysiewane nasiona na dokładnie kontrolowaną głębokość – mówi Marek Różniak, prezes firmy Mzuri.
Co ważne, nasiona zostają umieszczone w wilgotnej, odpowiednio napowietrzonej glebie o dobrej strukturze. Korzystne warunki powietrzno-wodne umożliwiają szybkie i równomierne wschody oraz intensywny wzrost korzeni i całych roślin.
ODPOWIEDNIE NAWOŻENIE
Warunkiem uzyskania wysokich plonów o bardzo dobrej jakości jest odpowiednie nawożenie. Ważne są przy tym dobór nawozu, zawartość makro- i mikroelementów, dawka i sposób aplikacji. W technologii Mzuri Pro-Til nawozy dobrane do wymagań rośliny i warunków glebowych podawane są w spulchnione pasy gleby, obok wysiewanych nasion. Uwalniające się składniki pokarmowe w bezpośrednim sąsiedztwie wzrastających korzeni w wilgotnej glebie zapewniają dobre odżywienie roślin od początku ich wegetacji. Ograniczone są ich straty, co chroni środowisko przed zanieczyszczeniem.
ZRÓWNOWAŻONY WPŁYW NA ŚRODOWISKO
Stosując uprawę pasową według technologii Mzuri Pro-Till, dzięki rezygnacji z odwracania gleby i jej intensywnego spulchniania oraz odpowiedniemu nawożeniu, mamy zrównoważony wpływ na środowisko. Dodatkowo, rezygnując z wielu przejazdów maszynami rolniczymi na rzecz jednego, zmniejszamy zużycie paliwa, a przez to redukujemy emisję CO2 i N2O do atmosfery.
– Ściernisko oraz duża ilość resztek roślinnych na powierzchni gleby chronią ją przed nadmiernym parowaniem wody, utratą struktury, zaskorupieniem, erozją wodną i wietrzną oraz zmywem powierzchniowym. Wpływają również korzystnie na aktywność organizmów glebowych, jak dżdżownice i pożyteczne mikroorganizmy – dodaje ekspert.
Stosując jeden przejazd agregatu Mzuri od zbioru przedplonu do siewu kolejnej rośliny oraz odpowiednie nawożenie, sprawimy, że plony są duże i dobrej jakości przy zachowaniu zasady zrównoważonego wpływu na środowisko. Dodatkowo stosując się do powyższych zasad, ponosimy niższe koszty i uzyskujemy większy zysk.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

4 mld euro wzrostu gospodarczego: potencjał mięsa hodowanego komórkowo w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Konsument
Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Zaledwie trzy miesiące zostały do startu systemu kaucyjnego w Polsce. Kaucje obejmą szklane i plastikowe butelki oraz puszki z napojami. To duża zmiana dla producentów napojów, sklepów i konsumentów oraz pośredniczących w zbiórce operatorów systemów kaucyjnego. Na razie przepisy są na tyle niedoprecyzowane, że budzą wiele wątpliwości w kwestii rozliczania podatków czy rozliczeń z operatorami. Producenci będą musieli płacić podatek od niezwróconych butelek, co zwiększy ich koszty.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.