Komunikaty PR

Rozmowa, która zmieniła świat: Motorola świętuje 50-lecie pierwszego połączenia

2023-04-03  |  15:00
Biuro prasowe

3 kwietnia 2023 r. — Pionierski duch firmy Motorola wielokrotnie odgrywał decydującą rolę w rozwoju branży mobilnej. Marka ma na swoim koncie wiele pionierskich rozwiązań. Są wśród nich m.in.: pierwszy smartfon z klapką, czy moduł umożliwiający przystosowane dostępnego już na rynku urządzenia do sieci 5G.

Motorola może się poszczycić imponującym dziedzictwem w zakresie innowacyjności oraz oferowania nowych sposobów na wykorzystanie przełomowych technologii. Jeden z takich historycznych momentów wydarzył się dokładnie 50 lat temu – 3 kwietnia 1973 roku. Tamtego pamiętnego dnia, Martin Cooper, ówczesny wiceprezes i dyrektor ds. R&D Motorola, nawiązał pierwsze komercyjne połączenie komórkowe z telefonu Motorola DynaTAC 8000X.

Przeprowadzona z adresu przy nowojorskiej Szóstej Alei rozmowa stała się punktem zwrotnym w historii ludzkości – użytkownicy nie musieli już czekać na połączenie siedząc przed aparatem telefonicznym ani wyczekiwać na wiadomość na pagerze. Dzięki komórce mogli zadzwonić w dowolnej chwili, z praktycznie dowolnego miejsca.

- Kiedy nawiązywałem pierwsze publiczne połączenie komórkowe 3 kwietnia 1973 roku, wiedziałem, że to dopiero początek, a Motorola i cała branża mobilna wywołali właśnie rewolucję w komunikacji — powiedział Martin Cooper. - Od tamtego czasu pojawiło się mnóstwo przełomowych innowacji, wiele z nich opracowała zresztą Motorola. Pierwsze półwiecze to dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne fascynujące odkrycia, które mają szansę zmienić ludzkość.

50 lat później Motorola może z dumą powiedzieć, że wciąż pozostaje liderem, jeśli chodzi fundamentalne technologie, patenty oraz innowacje, które kształtują otaczający nas świat. Od chwili udostępnienia ważącego prawie 2 kg i mającego ponad 30 cm długości modelu DynaTAC 8000X marka przebyła naprawdę długą drogę. W pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy na rynku dominowały komórki o dość przewidywalnym wzornictwie, Motorola wprowadziła kolejny wyjątkowy telefon – RAZR V3. Dzięki swojej niezwykle smukłej konstrukcji z klapką, do dziś pozostaje on urządzeniem kultowym.

3 kwietnia 2019 roku model moto z3 wraz z dołączanym do niego akcesorium 5G moto mod™ został pierwszym dostępnym w sprzedaży smartfonem łączącym się z siecią 5G. Od tego czasu Motorola nie szczędzi starań, aby sieci 5G była dostępna w coraz szerszej gamie, coraz bardziej przystępnych cenowo urządzeń – czego znakomitym przykładem są smartfony z rodziny moto g.

Motorola jest także pionierem w dziedzinie alternatywnych formatów dla popularnych na rynku urządzeń. W 2019 roku wprowadziła model motorola razr – pierwszy smartfon z klapką, który połączył komfort niewielkiego formatu z pełnowymiarowym ekranem dotykowym. Marka stworzyła również innowacyjne urządzenie ubieralne ze wsparciem dla 5G, które zawieszone na szyi umożliwia wyświetlanie treści za pomocą inteligentnych okularów. Najnowszą innowacją w portfolio Motorola jest koncepcyjny smartfon z rozwijanym ekranem, zaprezentowany na targach MWC 2023 w Barcelonie.

Z okazji obchodzonego 50-lecia Motorola przygotowała wraz z argentyńskim ilustratorem Costhanzo przegląd swoich 50 najbardziej kultowych urządzeń.

- Jestem związany z firmą od ponad 20 lat i miałem okazję być świadkiem wielu z tych słynnych innowacji - powiedział Sergio Buniac, prezes firmy Motorola. - Innowacyjność jest częścią naszego DNA. Niezliczone rewolucje na rynku mobilnym są naszą zasługą i jesteśmy gotowi, aby odgrywać decydującą rolę w kształtowaniu przyszłości tej branży.  

Zasadniczą rolę w innowacyjności marki odgrywa Motorola 312 Labs. Ten powołany w 2021 roku dział badań i rozwoju tworzą jedni z najlepszych na świecie ekspertów ds. badań, projektowania oraz konstruowania wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju produktów. Motorola 312 Labs to kluczowy dla marki czynnik innowacyjności, który pozwala jej kształtować wygląd, działanie oraz to, w którym kierunku zmierzają urządzenia mobilne.

Dodatkowe materiały:

  • Film wideo z Martinem Cooperem nt. pierwszego komercyjnego połączenia komórkowego (YouTube): https://youtu.be/sNbeyKUf2Sg
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telefony Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
Telefony Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów
2025-03-26 | 10:30

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

Kary na kwotę niemal ćwierć miliarda złotych od UOKiK dla firm telekomunikacyjnych w latach 2020-2024 za naruszenie praw konsumentów – między innymi za wprowadzenie
Telefony iPhone 16 – wszystko, co warto wiedzieć o nowej serii
2025-03-03 | 11:30

iPhone 16 – wszystko, co warto wiedzieć o nowej serii

Apple zaprezentowało kolejną odsłonę swojego flagowego smartfona – iPhone’a 16. Tegoroczna wersja wprowadza istotne udoskonalenia w zakresie wydajności, aparatu

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.