Komunikaty PR

Motorola wprowadza do swoich urządzeń zagrożone wyginięciem języki z Indii

2023-03-01  |  10:00
Biuro prasowe

1 marca 2023 r.: Motorola we współpracy z Fundacją Lenovo rozszerza swoje smartfony o nowe języki - kuvi i kangri - języki są używane w regionach Indii. To inicjatywa w ramach projektu dotyczącego digitalizacji zagrożonych języków rdzennych. Przez ostatnie dwa lata Motorola dodała do swoich urządzeń obsługę trzech zagrożonych języków: czirokeskiego (używanego w USA), kaingang (uzywanego w Brazylii) i nheengatu (używanego w Amazonii). Marka z ogromnym entuzjazmem kontynuuje wspieranie włączania cyfrowego i dostarczania technologii dla wszystkich - tym razem oferując w swoich urządzeniach pierwszy w historii system pisma i klawiaturę języka kuvi oraz w pełni zlokalizowany interfejs użytkownika w języku kangri*.

Na liście 2464 zagrożonych języków z całego świata w Atlasie języków zagrożonych UNESCO czołowe miejsce zajmują Indie ze 197 zagrożonymi językami, a kolejne USA (191) i Brazylia (190). Podczas wybierania języków do najnowszej fazy projektu specjaliści marki Motorola zbadali wiele czynników, w tym procent użytkowników języka w społeczności wskazujący na utratę języka, dostęp społeczności do technologii, kontakt ze społecznością i dostępność zasobów językowych. Z badań Motorola wynika, że choć społeczność języka kuvi obejmuje około 155 000 osób mieszkających głównie w indyjskich stanach Orisa i Andhra Pradesh, zalewie 9% osób w regionie nadal mówi w tym języku. Okazało się też, że choć w języku kangri mówi około miliona mieszkańców Indii, płynnie posługuje się nim bardzo mały ułamek tej liczby.

Pierwszy w historii system pisma języka kuvi

W ramach tego projektu Motorola i Fundacja Lenovo współpracowały ściśle z Instytutem Nauk Społecznych Kalingi (Kalinga Institute of Social Sciences, KISS) z pomocą dr Achyuta Samanta, założyciela Instytutu Technologii Przemysłowych Kalingi (Kalinga Institute of Industrial Technology, KIIT) oraz KISS, pod kierownictwem dr Sushree Sangity Mohanty, a także korzystając ze wsparcia użytkowników i specjalistów od języka kuvi, aby rozeznać się w potrzebach społeczności kuvi we wszystkich regionach, w których mówi się tym językiem. Wspólnie ustalono, że najważniejszym elementem zachowania języka kuvi będzie opracowanie pierwszego w jego historii systemu pisma. Ponadto aby ułatwić jego używanie, opracowano klawiaturę kuvi obsługującą 4 rodzaje pisma: kuvi odia, kuvi telugu, kuvi devanagari i kuvi z alfabetem łacińskim. Nowa klawiatura będzie dostępna do pobrania w Google Play Store, co będzie sprzyjać wykorzystaniu pisemnej formy języka w smartfonach i umożliwi jego cyfryzację także w innych formach.

„W Instytucie Nauk Społecznych Kalingi (KISS) jesteśmy zachwyceni współpracą z Motorola i Fundacją Lenovo w tym wyjątkowym projekcie rewitalizacji zagrożonego języka kuvi” - powiedział dr Samanta. „KISS, korzystając ze wsparcia ze strony Fundacji Lenovo, odegrał zasadniczą rolę w zebraniu przedstawicieli społeczności plemiennych (Kondh, Kond i Jatapu), specjalistów językowych i technicznych oraz różnych innych środowisk w celu współpracy z Zespołem ds. Globalizacji Oprogramowania Motorola i opracowania klawiatury do języka kuvi. Inicjatywa ta wytycza szlak do odrodzenia wielu innych takich języków, pomagając w zachowaniu bogatego dorobku kulturowego, wiedzy i dziedzictwa kryjącego się w głębi naszego kraju”.

Pierwszy w pełni zlokalizowany interfejs użytkownika smartfona w języku kangri

Motorola współpracowała także z językoznawcami, naukowcami i ekspertami z dystryktów Kangra, Hamirpur i Una stanu Himachal Pradesh nad pierwszym w pełni zlokalizowanym interfejsem użytkownika w języku kangri (कांगड़ी). Lokalizacja objęła zarówno zawartość z Android Open Source Project (AOSP), jak i aplikacje Motorola Experience. Aby umożliwić bezproblemowe korzystanie z języka kangri na swoich urządzeniach, Motorola dodała też obsługę Unicode Common Locale Data Repository (CLDR) z bogatszymi danymi językowymi i interfejsem użytkownika, lokalnymi wzorcami formatowania i analizy tekstu, m.in. dat, godzin, walut i jednostek miary, a także informacjami o kraju i języku. Lokalizacja ponad 200 000 angielskich słów na język kangri w smartfonach Motorola oznacza, że kiedy użytkownik języka kangri skonfiguruje swoje urządzenie, może wybrać ten język i korzystać z bogatszego interfejsu zarówno oprogramowania AOSP, jak i funkcji Motorola.

„Spośród łącznie 1,4 miliarda mieszkańców Indii językiem kangri mówi zaledwie około 1,7 miliona osób. W związku z tym działania Motorola i Fundacji Lenovo na rzecz rewitalizacji tego języka świadczą o ich zaangażowaniu w zachowanie zagrożonych języków” - mówi prof. Sunhu Sharma, konsultant Inicjatywy na rzecz Zagrożonych Języków Motorola ds. kangri. „Projekt ten był ogromny i niezwykle satysfakcjonujący. Naukowcy, członkowie plemienia, językoznawcy i specjaliści techniczni wspólnie zlokalizowali na język kangri oprogramowanie na urządzenia Motoroli, obejmujące ponad 200 000 angielskich słów. Umożliwi to użytkownikom kangri posługiwanie się telefonem w swoim własnym języku”.

Z myślą o wsparciu działań marki Motorola na rzecz rewitalizacji rdzennych języków zagrożonych wyginięciem oraz zwiększeniu świadomości i aktywności w tym zakresie Sergio Buniac, prezes Motorola, poinformował w grudniu na wydarzeniu z okazji Międzynarodowej Dekady Języków Rdzennych, że marka współpracuje z UNESCO nad dalszymi badaniami dotyczącymi wpływu i potencjału digitalizacji zagrożonych języków rdzennych. „Lenovo i Motorola we współpracy z oddziałem UNESCO w New Delhi planują opracowanie zestawu narzędzi udostępniającego doświadczenia i technologie związane z cyfryzacją zagrożonych języków rdzennych” - powiedział Hesekiel Dlamini, dyrektor oddziału UNESCO w New Delhi. „Jest to zgodne z naszą wspólną wizją włączenia cyfrowego społeczności rdzennych”.

Oprócz tych języków Motorola wprowadziła ostatnio nowe logo swojej inicjatywy na rzecz cyfryzacji języków rdzennych. Dzięki nowemu logo obsługa tych języków będzie bardziej rozpoznawalna na wszystkich urządzeniach i będzie ono też sprzyjać zwiększaniu świadomości w zakresie tej inicjatywy.

„Na każdym etapie naszego projektu cyfryzacji zagrożonych języków rdzennych naszym celem jest zasypywanie przepaści pod względem włączenia cyfrowego i inspirowanie dalszych działań na rzecz rewitalizacji tych języków” — mówi Janine Oliveira, dyrektor wykonawcza ds. oprogramowania do globalizacji w Motorola Mobility. „Dodanie kangri i kuvi do naszej wydłużającej się listy obsługiwanych języków jest osiągnięciem zasługującym na świętowanie, ale na tym nasza praca się nie kończy”.

Motorola będzie kontynuować badania wśród społeczności autochtonicznych i współpracować z zespołami regionalnymi, aby wzbogacać możliwości urządzeń Motorola oraz życie ich niesamowitych użytkowników.

Zastrzeżenia prawne

Niektóre funkcje i dane techniczne produktu mogą zależeć od sieci i podlegać dodatkowym warunkom oraz opłatom. Mogą one też ulec zmianie bez powiadomienia. MOTOROLA, stylizowane logo M, MOTO oraz rodzina znaków MOTO są znakami towarowymi firmy Motorola Trademark Holdings, LLC. LENOVO jest znakiem towarowym firmy Lenovo. Google i Android są znakami towarowymi Google LLC. Wszystkie inne znaki towarowe należą do odpowiednich właścicieli. © 2023 Motorola Mobility LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*Nowe języki są dostępne w nowym modelu moto e13. W przyszłości wszystkie smartfony Motorola zaktualizowane do systemu Android 13 będą także miały obsługę języka kangri i klawiatury kuvi.

MOTOROLA, stylizowane logo M, MOTO oraz rodzina znaków MOTO są znakami towarowymi firmy Motorola Trademark Holdings, LLC. Android jest znakiem towarowym Google LLC. Wszystkie inne znaki towarowe należą do odpowiednich właścicieli. ©2023 Motorola Mobility LLC.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telefony motorola razr 40 ultra: ikoniczny smartfon z klapką Biuro prasowe
2023-06-01 | 20:00

motorola razr 40 ultra: ikoniczny smartfon z klapką

1 czerwca 2023 roku: Motorola razr wypełniła lukę pomiędzy modą a technologią, stając się jednym z pierwszych składanych smartfonów wprowadzonych na rynek. Teraz Motorola
Telefony Światowa premiera smartfonów Infinix NOTE 30: szybkie ładowanie, dźwięk od JBL
2023-05-23 | 15:41

Światowa premiera smartfonów Infinix NOTE 30: szybkie ładowanie, dźwięk od JBL

Infinix przedstawił nową serię smartfonów NOTE, czyli modele NOTE 30, NOTE 30 Pro oraz NOTE 30 5G. W nowych urządzeniach zastosowano opracowaną przez Infinix technologię All-Round
Telefony Nowe smartfony realme oficjalnie zaprezentowane w Chinach
2023-05-10 | 13:00

Nowe smartfony realme oficjalnie zaprezentowane w Chinach

Seria numeryczna realme osiągnęła liczbę 50 milionów dostarczonych produktów na całym świecie. Najnowszy telefon marki - realme 11 Pro+ 5G - to pierwszy na świecie smartfon,

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Start-upy nie narzekają na brak dostępu do finansowania. Równie ważny jest dla nich mentoring i wsparcie ekspertów

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy. – Ostatni element do tej układanki to jest mądry inwestor, który poza pieniędzmi zapewni również mentoring i wsparcie intelektualne – mówi ekspert. Taką rolę chce pełnić Tauron, który ze start-upami ściśle współpracuje już od kilku lat, oferując im autorski program akceleracyjny.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Ochrona środowiska

Odchodzenie od węgla następuje zbyt wolno. W tym tempie świat zmierza w kierunku ocieplenia o 3 stopnie

Zużycie energii z węgla nie zmniejsza się wystarczająco szybko – ostrzegają szwedzcy naukowcy. Z ich analizy zobowiązań poszczególnych krajów dotyczących dekarbonizacji wynika, że w tym tempie nie uda się osiągnąć celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia klimatu do maksymalnie 2 stopni do końca wieku. Bardziej realny scenariusz to wzrost temperatury o co najmniej 2,5, a nawet o 3 stopnie Celsjusza. W Europie w odchodzeniu od węgla przodują Niemcy, z kolei polska gospodarka wciąż jest i najprawdopodobniej długo jeszcze będzie silnie uzależniona od tego surowca. Globalna optyka wskazuje natomiast, że największy problem z dekarbonizacją będzie miała Azja.

Nauka

Polska spółka pracuje nad testem wykrywającym wcześnie raka trzustki z próbki moczu. Przełomowa technologia wchodzi w zaawansowany etap badań

Polska spółka Urteste jest w trakcie pracy nad testem wykrywającym raka trzustki. Badania kliniczne nad projektem Panuri, bo o nim mowa, mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. – To technologia innowacyjna, w zasadzie niestosowana przez inne firmy na świecie – mówi prezes zarządu Urteste, Grzegorz Stefański. Jednocześnie zapowiada dalsze prace nad 10 prototypami testów diagnostycznych do badania kolejnych nowotworów. Biotechnologiczna spółka niedawno przeszła z NewConnect na główny parkiet GPW w Warszawie. Ten obszar działalności cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.