Motorola prezentuje moto g85 5G
25 czerwca 2024 r.: Wraz z kolejną generacją składanych smartfonów z serii razr, Motorola zaprezentowała najnowszego lidera z rodziny moto g. Nowością w moto g85 5G jest ekran o zakrzywionych krawędziach, który nie tylko oferuje znakomitą szczegółowość oraz głębię kolorów wyświetlanego obrazu, ale sprawia, że smartfon zyskuje na smukłości.
Moto g85 5G został zainspirowany wzornictwem droższych urządzeń z serii edge, ale wciąż dowodzi zaangażowania firmy Motorola w demokratyzację technologii i udostępnianie najwyższej klasy rozwiązań w przystępnej cenie. Topowy model z rodziny moto g otrzymał wyświetlacz pOLED FHD+ o przekątnej 6,7” i odświeżaniu 120 Hz[1], który chroniony jest teraz szkłem Corning Gorilla Glass 5. Wyróżnia się również wysoką maksymalną jasnością sięgającą 1600 nitów – co jest rzadko spotykaną cechą wśród smartfonów z segmentu do 1500 złotych.
Wśród nowości na pokładzie moto g85 5G znalazł się przeprojektowany moduł głównego aparatu – oparty na 50 Mpx (f/1.79) matrycy LYTIA 600 firmy Sony. Pozwala on na wykonywanie ostrzejszych zdjęć przy słabym oświetleniu, co jest kolejnym ukłonem w kierunku urządzeń ze zdecydowanie wyższej półki. Dzięki stabilizacji optycznej (OIS) zdjęcia można robić również z ręki. Moduł główny jest wspierany przez ultraszerokokątną matrycę 8 Mpx służącą też do wykonywania zdjęć makro, a przedni aparat w moto g85 5G to warty uwagi sensor 32 Mpx (f/2.4).
Nowy smartfon z serii moto g napędzany jest ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 wspieranym przez 12 GB pamięci RAM (z możliwością jej rozszerzenia poprzez funkcję RAM Boost). Do dyspozycji użytkownika producent oddaje 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 2.2, którą można rozbudować nawet o dodatkowy 1 TB wykorzystując kartę microSD[2]. Smartfon zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh wspierającą szybkie ładowanie TurboPower 30 W. Z wartych uwagi funkcji multimedialnych – w obudowie znalazły się głośniki stereo Dolby Atmos o dużej mocy, będące w stanie wygenerować nawet 4x silniejszy bass w stosunku do poprzedniej generacji. Smartfon wspiera również standard eSIM (fizyczna karta SIM + eSIM).
Kontynuując zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycję zastosowania w serii moto g tej samej klasy wykończenia co w droższej serii edge, moto g85 5G trafia na rynek w wariantach z pleckami z wegańskiej skóry. Użytkownicy mogą wybierać spośród trzech wersji kolorystycznych inspirowanych barwami Pantone: szarej (szkło akrylowe - PMMA), oliwkowej oraz fioletowej (skóra wegańska).
Moto g85 5G w Polsce: cena i dostępność
Smartfon motorola moto g85 5G (12/256 GB) w Polsce będzie dostępny już w nadchodzących dniach, w rekomendowanej cenie detalicznej 1499 zł. Można go będzie zakupić w sieciach sprzedaży: RTV EURO AGD, Media Expert, Media Markt, x-kom, Komputronik i Neonet, ale również na stronach sprzedaży eLenovo oraz Sferis. Moto g85 5G trafi także do oferty operatorów: Play, Orange i T-Mobile.
Dodatkowe informacje dla mediów:
- Oficjalna strona marki Motorola: https://www.motorola.com/pl/
[1] Rzeczywista częstotliwość odświeżania może być niższa (od 60 do 120 Hz) i zmieniać się w zależności od ograniczeń związanych z aplikacjami i zawartością, a także wymagań, ustawień trybu urządzenia i innych czynników.
[2] Dostępna ilość pamięci jest mniejsza ze względu na system operacyjny, oprogramowanie i inne funkcje. Może się zmieniać wraz z aktualizacjami oprogramowania. Funkcje różnią się w zależności od rynku. Funkcja rozszerzonej pamięci operacyjnej RAM Boost wykorzystuje pamięć wewnętrzną telefonu jako wirtualną pamięć operacyjną, zmniejszając pojemność pamięci masowej, dlatego podczas korzystania z niej zmniejsza się ilość dostępnej pamięci dla użytkownika. Funkcja ta jest domyślnie włączona, ale można ją wyłączyć.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

iPhone 16 – wszystko, co warto wiedzieć o nowej serii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.