Energia, która łączy. Premiera trzyportowej ładowarki Hama GaN o mocy 100 W
Marka stawia na wyjątkowo wydajny model GaN z trzema portami: dwoma USB-C i USB-A. Dzięki niemu możemy zasilać energią trzy urządzenia naraz, w tym laptop. W dodatku do dyspozycji mamy technologie Qualcomm Quick Charge 3.0 i Power Delivery, przyspieszające proces ładowania.
To kolejna wersja ładowarki w portfolio niemieckiego producenta, opartej o azotek galu w miejsce krzemu. Ten półprzewodnik stosowany jest w produkcji tranzystorów. Dzięki niemu udało się uzyskać sporą moc w bardzo kompaktowej obudowie, praktycznie bez generowania ciepła. Dodatkowo, taka technologia pozwala na znacznie efektywniejszy transfer energii i mniejsze straty. Szacuje się, że ładowarki oparte na azotku galu (GaN) mogą oferować trzykrotnie większą moc w porównaniu do tradycyjnych odpowiedników o tej samej wielkości.
Wszechstronne działanie
Zacznijmy od tego, że najnowsza ładowarka GaN z logo Hama jest o 60 proc. mniejsza od konwencjonalnych, krzemowych ładowarek. Wymiary korpusu wynoszą: 3,4 cm szerokości, 4,4 cm wysokości i 7,6 cm głębokości. Bez trudu zmieści się w kieszeni, małym plecaku, torbie czy damskiej torebce.
Urządzenie dysponuje mocą wyjściową rzędu 100 W, co spokojnie wystarczy do naładowania smartfona, tabletu, słuchawek czy głośnika Bluetooth, pada do gier, czytnika e-Booków, a nawet notebooka.
W prostokątnej obudowie o białej kolorystyce producent umieścił trzy złącza: dwa oznaczone na zielono obustronne USB-C (każde z nich obsługuje pełną moc 100 W oraz Power Delivery, o czym za chwilę) i pojedyncze, pomalowane na pomarańczowo USB-A (obsługujące moc 18 W, a także Qualcomm Quick Charge). Różne barwy gniazd zażegnują ryzyko ich pomylenia i wyłamania. A co najważniejsze, możliwość zasilania energią aż trzech podpiętych do tej ładowarki sprzętów jednocześnie to spore udogodnienie - szczególnie w cyfrowej erze, gdy jesteśmy zewsząd otoczeni elektroniką z akumulatorami. Teraz wystarczy, że zabierzemy w podróż tylko jedną, uniwersalną ładowarkę do wszystkiego.
Naszpikowana nowoczesną elektroniką
Trzeba też podkreślić, że ładowarka Hama GaN korzysta z dobrodziejstw dwóch technologii szybkiego ładowania - Qualcomm i Power Delivery (PD). Qualcomm Quick Charge 2.0/3.0 pozwala na ładowanie nawet czterokrotnie szybciej niż konwencjonalne rozwiązania. Z kolei Power Delivery zapewnia najwydajniejsze i najbezpieczniejsze ładowanie,, przyspieszając cały proces nawet pięciokrotnie. Urządzenie automatycznie rozpoznaje podłączony sprzęt i dostosowuje natężenie prądu do danego akcesorium. Nie musimy się więc obawiać o ryzyko przeciążenia czy zwarcia.
Efekt? Tak oto jesteśmy w stanie naładować urządzenie do stanu 60 proc. baterii w 30 minut. Zaś dzięki zastosowaniu technologii GaN, ładowarka chroni baterię, przedłużając jej żywotność.
Katalogowa cena nowej ładowarki Hama GaN o mocy 100 W wynosi 239,90 zł.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

iPhone 16 – wszystko, co warto wiedzieć o nowej serii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.