TCO Development: lista zamiennych środów chemicznych przy produkcji sprzętu IT
TCO Development, organizacja stojąca za wiodącą certyfikacją dla sprzętu technologicznego – TCO Certified, zrewolucjonizowała stosowanie substancji chemicznych w certyfikowanych produktach IT poprzez stworzenie listy bezpieczniejszych alternatyw. Teraz, w 2021 roku, „TCO Certified Accepted Substance List” zostanie poszerzona o chemikalia procesowe stosowane w produkcji produktów IT, chroniące pracowników w całym łańcuchu dostaw.
W procesach produkcyjnych na całym świecie stosowanych jest obecnie 352 000 różnych rodzajów chemikaliów i ich mieszanin. Szacuje się, że dziesiątki tysięcy z nich wykorzystywanych jest przy produkcji urządzeń IT. Według globalnego raportu ONZ z sierpnia 2018 roku – obejmującego wszystkie gałęzie przemysłu – z powodu narażenia na substancje chemiczne, co 15 sekund umiera na świecie pracownik.
- Nasze prawie 30-letnie doświadczenie w wysiłkach na rzecz zrównoważonego podejścia do kwestii produkcji w branży IT przekonało nas, że samo zakazywanie tego co złe nie wystarczy. To już za mało. Z powodu nieodpowiedzialnych decyzji często zdarza się, że to co zostało ograniczone ze względu na szkodliwość, szybko zostaje podmienione czymś innym. Niestety, najczęściej wspomniany zamiennik jest jeszcze bardziej szkodliwy. Prawodawstwo w tym zakresie pozostaje jednak w tyle, dlatego niezbędne było podjęcie szczególnych kroków. I tu właśnie wkroczyliśmy my – mówi Sören Enholm, Dyrektor Generalny TCO Development, organizacji stojącej za TCO Certified, wiodącym na świecie certyfikatem zrównoważonego rozwoju dla produktów IT.
Niebezpieczne substancje stosowane w urządzeniach IT, jak również w procesie ich produkcji, są w dużym stopniu zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Dzięki „TCO Certified Accepted Substance List” niebezpieczne chemikalia utrzymywane są z dala od ludzi i środowiska.
Ocena substancji chemicznych jeszcze przed ich użyciem jest jedynym bezpiecznym kierunkiem. Według organizacji TCO Development, substancja chemiczna jest uważana za roztwór wysokiego ryzyka, dopóki nie zostanie bezsprzecznie udowodnione, że jest inaczej. „TCO Certified Accepted Substance List” jest nieustannie modyfikowana, ponieważ chemikalia znajdujące się na niej mogą być poddane ponownej weryfikacji w świetle nowych odkryć naukowych.
- Ta szczególna lista, to nasz wkład w przemysł i w efekcie w całe społeczeństwo. Jest ona publiczna, dostępna dla każdego, niezależnie od branży czy obszaru geograficznego, w którym produkowane są urządzenia IT. W świetle tego, niewiedza lub zaniechanie nie mogą być już żadnym usprawiedliwieniem – podsumowuje Sören Enholm.
Więcej informacji na temat „TCO Certified Accepted Substance List” można znaleźć w raporcie: Impacts & Insights 2021: Navigating the Sustainable IT Revolution dostępnym na stronie TCO Development
* * *
TCO Certified – with over 30 years of experience, TCO Certified is the world-leading sustainability certification for IT products. Our comprehensive criteria are designed to drive social and environmental responsibility throughout the product life cycle. Covering 11 product categories including displays, computers and mobile devices, compliance is independently verified, both pre and post certification.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.
Prawo
Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów

Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.