Sztuczna inteligencja – cyfrowy pracownik w dziale księgowości
Jak wynika z raportu „Doing Business 2020”, polskie firmy poświęcają średnio 334 godzin rocznie na rozliczenie podatków, co przekłada się na prawie czternaście dób. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej spółek, biur rachunkowych i indywidualnych księgowych pragnie mieć w swoich zespołach „cyfrowych pracowników”. Sztuczna inteligencja może pomóc znacznie zwiększyć efektywność kluczowych operacji księgowych, zautomatyzować żmudne i czasochłonne procesy oraz wyeliminować ryzyko popełnienia błędu.
Według danych przedstawionych w raporcie "State of Polish AI 2021" opracowanym przez fundację Digital Poland, Polska zajmuje 1. miejsce wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) i 7. miejsce w całej Unii Europejskiej pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji. Firmy technologiczne świadczą usługi przede wszystkim dla firm z takich branż, jak IT i telekomunikacja (58%), finanse i bankowość (41%) czy handel i e-commerce (34%).
„Sztuczna inteligencja jest przełomową technologią, której wykorzystanie przekłada się na konkretne korzyści biznesowe. Coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych tego, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest kluczowe dla rozwoju ich firm i zwiększania przewagi nad konkurencją. Obserwujemy, że coraz więcej spółek, biur rachunkowych i indywidualnych księgowych rezygnuje z tradycyjnej księgowości na rzecz inteligentnych systemów finansowo-księgowych. Innowacyjne programy przyspieszają codzienną pracę, usprawniają komunikację na linii księgowy–klient i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzisiejszych klientów nasz zespół B&R stworzył program skanujfakture.pl, który wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji, w tym algorytmy ewolucyjne i uczenie maszynowe” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne.
Przemyślana digitalizacja procesów księgowych
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów finansowo-księgowych, które umożliwiają skanowanie i elektroniczny obieg faktur. Wybierając idealne rozwiązanie warto zapoznać się z różnymi ofertami oraz przeprowadzić dogłębną analizę funkcjonalności poszczególnych systemów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na technologię. Program powinien być uzbrojony w skuteczny OCR (z ang. Invoice Opitcal Character Recognition), czyli innowacyjną technologię umożliwiającą optyczne rozpoznawanie znaków, a także sztuczną inteligencję.
Przykładem takiego rozwiązania jest program opracowany przez polską firmę technologiczną Meritus Systemy Informatyczne – skanujfakture.pl. Program potrafi samodzielnie odnajdywać i odczytywać kluczowe dane (np. numery faktur, numery rachunków bankowych, nazwy kontrahentów, kwoty transakcji czy stawki VAT) z różnych rodzajów i formatów dokumentów (m.in. faktur drukowanych, wydruków termicznych i igłowych czy plików elektronicznych PDF, PNG lub JPG) oraz je odpowiednio katalogować. Wystarczy, że użytkownik zeskanuje lub zrobi zdjęcie fakturze, a następnie wyśle dokument do systemu – skanujfakture.pl automatycznie wykona resztę pracy za niego. Do zadań pracownika należy jedynie kontrolowanie poprawności odczytów. Wszystkie dokumenty, które zostają dodane do programu skanujfakture.pl są odpowiednio archiwizowane. Dzięki temu uprawnieni użytkownicy mają stały dostęp do faktur z poziomu komputera lub aplikacji mobilnej, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji wielu procesów. Skanujfakture.pl posiada także wiele innych funkcji, które usprawniają prowadzenie księgowości, jak np. eksport dokumentów do pliku JPK i innych systemów księgowych, odczytywanie pozycji dokumentów, automatyczne uzupełnianie danych kontrahentów z bazy GUS, pobieranie aktualnych kursów walut z NBP czy kontrolowanie poprawności danych na fakturach – program sprawdza czy wystawca i odbiorca faktury są czynnymi podatnikami VAT oraz czy wszystkie wartości na dokumencie są prawidłowe. Co ważne, skanujfakture.pl zapewnia 100% weryfikację danych i stale uczy się na podstawie działań podejmowanych przez użytkowników.
Dzięki wdrożeniu programu finansowo-księgowego opartego na OCR i technologii sztucznej inteligencji księgowi oraz przedsiębiorcy zajmujący się własną księgowością mogą wyeliminować ryzyko popełnienia błędu, znacznie zredukować czas potrzebny na procesowanie stosów dokumentów oraz obniżyć koszty operacyjne. Korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnego systemu przemawiają za „zatrudnieniem” sztucznej inteligencji w roli pracownika, który przejmie najbardziej nużące i czasochłonne czynności związane z prowadzeniem księgowości, a tym samym odciąży zatrudnionych od nadmiaru obowiązków i pozwoli im poświęcić czas na zadania kreatywne, generujące większą wartość w biznesie.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.