Komunikaty PR

Sztuczna inteligencja pomoże w monitorowaniu i zabezpieczeniu placu budowy

2024-04-03  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Sztuczna inteligencja stała się codziennością, a technologia na niej oparta znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie, czyniąc wiele procesów łatwiejszymi, bardziej zautomatyzowanymi i efektywnymi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej branż oferuje nowe rozwiązania oparte na zaawansowanej technologii. Przykładem może być sektor bezpieczeństwa, który wykorzystuje sztuczną inteligencję w kamerach monitoringu wideo, aby pomóc firmom budowlanym zwiększyć wydajność monitorowania terenu bez nadwyrężania budżetu.

Kamery monitoringu możemy spotkać na każdym kroku, w centrach handlowych, środkach komunikacji miejskiej czy na ulicach wielu miast. Nic więc dziwnego, że coraz częściej można je spotkać także na placach budowy, gdzie ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie materiałów, a także miejsca pracy, przed incydentami takimi jak włamania, kradzieże czy akty wandalizmu. Tradycyjne systemy zabezpieczeń często nie są w stanie w pełni zabezpieczyć placów budowy. Przykładowo, ochrona dużych placów budowy wymaga zatrudnienia załogi patrolującej teren przez 24 godziny na dobę, co znacznie zwiększa koszty ochrony. Nowe rozwiązania pozwalają zaoszczędzić na kosztach patroli, które są wzywane tylko w przypadku prawdziwego włamania. Alternatywą mogą być solidne ogrodzenia, które jednak bez dodatkowego monitoringu nie stanowią zbyt dużej przeszkody dla złodziei. W tradycyjnym monitoringu ciągła obserwacja wielu kamer przez człowieka jest nieefektywna i może opóźniać reakcję na zagrożenia i alarmowanie służb.

Kolejnym problemem jest wzrost kosztów usług ochrony. Pracodawcy z branży ochrony donoszą, że w ciągu najbliższych 5 lat koszty wynagrodzeń będą rosły, podczas gdy rola ochrony fizycznej będzie się zmniejszać. Wiele firm budowlanych jest niezadowolonych z rosnących kosztów usług ochroniarskich, które wzrosły z powodu podwyżek płacy minimalnej, czasami przekraczając budżety firm na ochronę. W związku z tym 49% firm jest obecnie bardziej skłonnych do korzystania z alternatywnych rozwiązań.

Jak sztuczna inteligencja wspiera monitoring wideo?

Dzięki ciągłemu rozwojowi sztucznej inteligencji, narzędzia do monitoringu wideo są stale ulepszane. Ich potężne funkcje są możliwe dzięki oprogramowaniu, które opiera się na stale ewoluującym algorytmie działającym za kulisami.

- Oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji analizuje obrazy z monitoringu w czasie rzeczywistym i wykrywa najmniejsze ruchy 24/7. Każdy obiekt w obszarze monitorowania jest klasyfikowany i potwierdzany przez operatorów, co pozwala algorytmowi na poprawę poprzez rozróżnianie prawdziwych i fałszywych alarmów. Gdy operatorzy połączą się z odpowiednią kamerą i zweryfikują sytuację, mogą szybko interweniować za pomocą urządzeń umożliwiających komunikację na żywo lub dzwoniąc do odpowiednich służb, a cały proces zajmuje mniej niż minutę. Nowe technologie umożliwiają efektywne monitorowanie obiektu w trybie 24/7, eliminując potrzebę dodatkowych patroli, a tym samym optymalizując koszty ochrony - wyjaśnia Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch Polska.

Integracja sztucznej inteligencji z bezpieczeństwem, szczególnie w kontekście monitorowania placu budowy, stanowi znaczący krok naprzód w ochronie zasobów i zapewnianiu bezpieczeństwa. Wraz z dalszym rozwojem technologii AI, jej potencjał do przedefiniowania standardów bezpieczeństwa i zapewnienia zarówno korzyści operacyjnych, jak i ekonomicznych staje się coraz bardziej oczywisty, wyznaczając nową erę w dziedzinie bezpieczeństwa i nadzoru.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.