Komunikaty PR

Sztuczna inteligencja wesprze pracę prawników

2021-07-01  |  15:00
Biuro prasowe

Emplocity, spółka zajmująca się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zamierzająca w najbliższym czasie przeprowadzić ofertę akcji na platformie CrowdConnect.pl, rozpoczęła wspólnie z kancelarią Lex Secure - świadczącą usługi prawne za pośrednictwem infolinii 24h - realizację projektu stworzenia LexBota – bota prawniczego, który w sposób zautomatyzowany wesprze prawników w udzielaniu opinii prawnych dla klientów i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Konwersacyjna sztuczna inteligencja ma być odpowiedzią na wyzwania rynku usług prawnych i zapewnić pewny, szybki oraz dogodny cenowo dostęp do porad prawnych.

LexBot umożliwi firmom uruchomienie systemu szybkich porad prawnych dla swoich klientów, członków bądź pracowników. Celem Emplocity i Lex Secure jest stworzenie narzędzia, które będzie przyjazne dla użytkownika, a jednocześnie łatwe do wdrożenia w organizacji. W założeniach twórców, LexBot będzie wykorzystywał tzw. architekturę głębokich sieci neuronowych z uczeniem wielozadaniowym, aby w sposób zautomatyzowany generować odpowiedzi na zapytania prawne użytkowników i odpowiadać na nie pod nadzorem eksperta (prawnika) – wszystko w ramach łatwego i intuicyjnego interfejsu konwersacyjnego, przypominającego dialog z drugim człowiekiem.

Jest to innowacyjna w skali świata koncepcja – zarówno pod kątem zastosowania sieci tego typu do generowania odpowiedzi prawnych, jak też wykorzystania podejścia hybrydowego z nadzorem prawnika. Wykorzystanie naszej technologii w domenie usług prawnych jest dla nas nie tylko ciekawym projektem, odpowiadającym na potrzeby współczesnego rynku, ale doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju, czyli dostarczanie naszych botów domenowych automatyzujących wybrane procesy - powiedział Krzysztof Sobczak, CEO Emplocity.

LexBot po otrzymaniu zapytania dokona jego analizy oraz kategoryzacji. W kwestiach prostszych bot udzieli krótkich odpowiedzi lub dostarczy dokumenty z istniejącego repozytorium. W przypadku pytań bardziej skomplikowanych LexBot dokona klasyfikacji, zaproponuje rozwiązanie prawne i przydzieli je do prawnika najlepiej dopasowanego (dostępność, specjalizacja) do nadzoru odpowiedzi. Takie rozwiązanie pozwoli na bardziej efektywne przekazywanie wiedzy do klienta. Użytkownik nie musi szukać odpowiednich informacji, zaś obsługa ze strony prawnika może zostać zminimalizowana jedynie do ewentualnego zatwierdzania wygenerowanych odpowiedzi bota.

W świecie, w którym miliony użytkowników codziennie poszukują w internecie pomocy prawnej, a nasi adwokaci działają w trybie 24 godzin na dobę przez 356 dni w roku, odpowiadając na setki pytań z każdej dziedziny prawa, naturalną potrzebą wydało nam się wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w automatyzacji usług prawnych. Zapewnienie szybkiego i powszechnego dostępu do obsługi prawnej ma z jednej strony wysoki potencjał biznesowy jak dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów, ale też pozwala na większą demokratyzację dostępu do usług prawnych – mówi radca prawny Kajetan Komar-Komarowski z Kancelarii Lex Secure.

Szybkość, pewność i cena to kluczowe aspekty obsługi prawnej

Obecnie rynek porad prawnych funkcjonuje w sposób manualny. Obsługa klientów odbywa się ręcznie – bez wsparcia ze strony systemów automatyzujących pracę, nie mówiąc o zastosowaniu elementów sztucznej inteligencji. Praca prawnika udzielającego porad prawnych czy przygotowującego pisma procesowe jest w dużej mierze powtarzalna i pracochłonna. W kontakcie bezpośrednim prawnik jest w stanie w danej chwili obsłużyć tylko jednego klienta – jego zdolność do świadczenia usług jest ograniczona liczbą godzin pracy, które jest w stanie poświęcić na pracę nad dokumentacją. W efekcie, po zgłoszeniu się do tradycyjnej kancelarii prawnej przygotowanie odpowiedzi prawnej (opinii) trwa od kilku do nawet kilkunastu dni.

Tymczasem, jak wykazują badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Radców Prawnych w Warszawie[1], klient biznesowy oczekuje szybkiej reakcji w postaci odpowiedzi tu i teraz, najpóźniej następnego dnia. Rośnie też znaczenie ceny. Blisko 35% klientów twierdzi, że bariery finansowe zniechęcają ich do skorzystania z usług prawników.

Na polskim rynku odnotowuje się rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w zakresie obsługi dużej liczby pytań prawnych w krótkim czasie, głównie w kontekście departamentów prawnych dużych i średnich firm.

Naturalna synergia nowoczesnej technologii i tradycyjnych usług prawnych 

Wśród społeczeństwa rośnie akceptacja dla rozwiązań bazujących na zautomatyzowanej komunikacji. Użytkownicy w coraz większym stopniu korzystają z interfejsów konwersacyjnych. Różnego rodzaju komunikatory tekstowe (Messenger, Slack, Microsoft Teams) stają się de facto standardem komunikacji międzyludzkiej, także w zastosowaniach biznesowych. Użytkownicy oczekują, że interfejs komunikacji będzie miał formę konwersacyjną. Stąd coraz szersze zastosowanie i rozwój inteligentnych chatbotów, pozwalających na automatyczne przetwarzanie języka naturalnego (Neuro-linguistic programming - NLP) i wykorzystujących algorytmy szeroko pojętej klasy głębokich sieci neuronowych.

Budujemy system, który – po odpowiednim treningu sztucznej sieci neuronowej – będzie w stanie udzielać odpowiedzi na zapytania użytkowników sformułowane w języku naturalnym, w sposób bezpośredni, tak jak ma to miejsce w przypadku swobodnej rozmowy. Tego typu rozwiązania mają szansę zrewolucjonizować wiele segmentów gospodarki, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z zarządzaniem wiedzą, wymianą informacji i obsługą zapytań klientów ­– wyjaśnia Arkadiusz Talun, CTO Emplocity.

LexBot będzie dostępny w formule SaaS (Software as a Service) – za relatywnie niską opłatę miesięczną, bez konieczności kosztownego i czasochłonnego procesu wdrożenia. Dzięki temu LexBot będzie miał istotną przewagę konkurencyjną wobec innych tego typu rozwiązań. “Lekkość” rozwiązania dla użytkowników z poziomu łatwego interfejsu konwersacyjnego zapewni komunikacja odbywająca się za pomocą języka naturalnego, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania czy konieczności szkolenia z obsługi narzędzia.

 


[1] Raport “Strategie Konkurowania Indywidualnych Kancelarii Radców prawnych”, http://doc.kirp.pl/index.php/s/zX9RxC2GLXC9LfR

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
Technologie Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
2025-04-17 | 07:00

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Branża elektrotechniczna dynamicznie się rozwija, dostosowując do rosnących wymagań użytkowników oraz wyzwań związanych z efektywnością energetyczną
Technologie Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
2025-03-25 | 11:00

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel S.A. wzmacnia swoją pozycję na tworzącym się w Polsce rynku projektowania i budowy infrastruktury sieciowej dla bezzałogowych statków powietrznych. Na podstawie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.