Systemy chłodzenia cieczą Equinix wesprą centra danych obsługujące AI
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Zgodnie z raportem opublikowanym przez Ernst & Young, 20% ankietowanych firm w Polsce wdrożyło już rozwiązania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, a prawie połowa rozpoczęła ten proces[1]. Oznacza to, że oprócz pojemnych przestrzeni dyskowych, współczesny biznes będzie wymagał również wydajniejszych metod chłodzenia, umożliwiających nieprzerwaną pracę systemów. W związku z tym Equinix planuje rozszerzać wsparcie techniczne dla centrów w Warszawie i w innych strategicznych lokalizacjach na świecie.
Najnowsze prognozy jasno wskazują, jak dużym zainteresowaniem będą się cieszyły w kolejnych latach rozwiązania wykorzystujące algorytmy operujące na ogromnych zbiorach danych, dla których potrzebna jest odpowiednio wyposażona infrastruktura serwerowa.
Equinix planuje rozszerzyć wsparcie dla ponad 100 centrów danych International Business Exchange® (IBX®) w ponad 45 metropoliach na całym świecie, umożliwiając tym samym korzystanie z zaawansowanych technologii chłodzenia cieczą, w tym bezpośredniego chłodzenia procesorów czy wymienników ciepła na tylnych drzwiach szaf serwerowych. Pierwsze z rozwiązań polega na umieszczeniu zimnej płyty na procesorze wewnątrz serwera. Jest ona wyposażona w kanały umożliwiające przepływ technicznego płynu chłodzącego, mającego za zadanie odprowadzić ciepło. Pozwala to na instalację serwerów, zarówno chłodzonych cieczą jak i powietrzem w standardowej szafie IT. Z kolei, wymienniki ciepła na tylnych drzwiach szaf serwerowych wykorzystują wężownicę chłodzącą i wentylatory do wychwytywania ciepła ze sprzętu IT chłodzonego powietrzem. Są one montowane bezpośrednio w szafach klienta, dzięki czemu mogą poradzić sobie z większymi obciążeniami niż konwencjonalne chłodzenie.
Rozszerza to aktualny zakres oferty Equinix, która obejmuje już chłodzenie za pomocą wbudowanych w szafę wymienników ciepła w prawie każdym IBX oraz zapewnia dostęp do najbardziej wydajnych rozwiązań. Equinix zachowuje dużą elastyczność podczas wdrożenia, dlatego klienci mogą korzystać z usług preferowanego przez nich dostawcy sprzętu.
Widzimy, że z roku na rok zwiększa się rola centrów danych w biznesie. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania współczesnej gospodarki, która w coraz istotniejszym stopniu opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej. Ponadto wsparcie narzędzi oraz rozwiązań takich jak np. sztuczna inteligencja jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na rosnącą moc obliczeniową. Paliwem dla AI są dane, które należy odpowiednio przechowywać, dlatego stale udoskonalamy sposób działania naszych centrów danych. Zauważyliśmy rosnącą potrzebę korzystania z systemów chłodzenia cieczą ze względu na ich wydajność, dlatego planujemy rozszerzać wsparcie techniczne dla centrów w naszych strategicznych lokalizacjach. W ten sposób zapewniamy naszym obecnym oraz nowym klientom możliwość dalszego rozwoju ich projektów oraz efektywne i zrównoważone korzystanie ze sprzętu pochodzącego od różnych dostawców w dowolnym środowisku centrum danych – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.
Equinix od lat wspiera organizacje we wdrażaniu systemów chłodzenia cieczą. Marka dysponuje niezbędnym doświadczeniem i wiedzą, aby zwiększać pojemności centrów danych, co w efekcie przekłada się na wydajniejszą obsługę, nowoczesnych systemów IT, takich jak sztuczna inteligencja. Equinix w zrównoważony sposób podchodzi do technologii chłodzenia cieczą, dzięki czemu może wyeliminować tarcia związane z wdrażaniem tych rozwiązań w korporacyjnych centrach danych.
Ostatnie lata doprowadziły do demokratyzacji dostępu do sztucznej inteligencji, w związku z czym coraz więcej firm sięga po rozwiązania oparte na zaawansowanych algorytmach, aby zwiększyć produktywność. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał AI, potrzeba wydajnych powierzchni serwerowych, mogących wesprzeć przetwarzanie ogromnych zbiorów danych. Aby osiągnąć zakładane cele wdrażamy systemy chłodzenia cieczą, które odgrywają kluczową rolę w dalszym rozwijaniu infrastruktury cyfrowej. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy przygotowani na dalszy rozwój AI oraz rosnące w związku z tym zapotrzebowanie na architekturę IT. Cieszymy się ze zwiększonej liczby centrów danych korzystających z tego rozwiązania. Nadal staramy się optymalizować nasze podejście, aby w zrównoważony sposób wspierać rodzimy biznes oraz optymalizować zużycie energii. – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.
Chłodzenie cieczą było w centrum zainteresowania Equinix już podczas opracowywania specyfikacji Open19 V2. Celem projektu Open19, który działa w ramach Linux Foundation, było stworzenie otwartego standardu, który może pasować do każdej 19-calowej szafy serwerowej, pamięci masowej i sieci. Standaryzacja pozwala uporządkować procesy i wprowadzić uniwersalność rozwiązań, co w dłuższej perspektywie doskonale pasuje do filozofii zrównoważonego rozwoju centrów danych propagowanej przez markę Equinix.
Podsumowując, w przypadku procesorów nowej generacji i infrastruktury sztucznej inteligencji, tradycyjne metody chłodzenia powietrzem nie spełnią swojego zadania. Chłodzenie cieczą może zaoferować lepszą wydajność przy jednoczesnej oszczędności energii. Centra danych Equinix stanowią idealne środowisko do wdrażania najnowocześniejszych technologii chłodzenia cieczą, zapewniając optymalną odporność, efektywność energetyczną i niezawodność infrastruktury cyfrowej o znaczeniu krytycznym.
[1] https://assets.ey.com/content/dam/ey-sites/ey-com/pl_pl/noindex/2023/ey-ai-raport.pdf

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.