Świetliki Atrium od VELUX Commercial
Atrium, czyli wewnętrzny dziedziniec w budynkach, ma swoje korzenie w architekturze starożytnego Rzymu. Ten znany od wieków element ma obecnie przede wszystkim funkcję reprezentacyjną w budynkach komercyjnych. W dzisiejszych czasach, kiedy nacisk stawia się na zrównoważone podejście i efektywność energetyczną, jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie odpowiedniej ilości naturalnego światła bez zmniejszania estetyki, funkcjonalności czy wydajności energetycznej. W odpowiedzi na te potrzeby firma VELUX Commercial przedstawia swoje innowacyjne rozwiązanie - świetliki dachowe Atrium.
Modułowe rozwiązanie dla różnych potrzeb
Świetliki dachowe Atrium to rozwiązanie o szerokim zastosowaniu, dzięki różnym konfiguracjom i opcjom projektów na zamówienie, można dostosować świetliki do specyficznych wymagań każdego budynku. Zapewniają optymalne doświetlenie, wnosząc do wnętrza naturalne światło, które poprawia atmosferę i komfort pracy.
Ich modułowość pozwala na stworzenie wielorzędowych rozwiązań, które w połączeniu tworzą duży szklany dach. Nadają się zarówno do płaskich pokryć dachowych, jak i dachów o kącie nachylenia do 40 stopni. Sprawdzają się w budowie dużych przeszkleń oraz dają elastyczność, w przypadku projektowania. Świetliki dachowe Atrium mogą zostać włączone praktycznie do każdego planu projektowego, tworząc centralne punkty pełne naturalnego światła. Dostępnych jest wiele opcji dostosowania ich do wymagań danego projektu - wraz z nimi można stosować np. rozwiązania wentylacyjne czy rolety.
Korzyści dla użytkowników
Świetliki Atrium od VELUX Commercial mają znaczący wpływ na samopoczucie użytkowników danego budynku. Dostarczając naturalne światło oraz świeże powietrze, przyczyniają się do poprawy produktywności, a także zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników. Wiążą się z nimi również korzyści ekonomiczne – redukcja sztucznego oświetlenia oraz możliwość regulacji temperatury dzięki naturalnej wentylacji przekłada się na obniżone kosztów eksploatacji budynków.
Firma VELUX Commercial nie tylko dostarcza produkty, ale także oferuje wsparcie na każdym etapie projektowania budynków. Eksperci są gotowi dostarczyć wskazówki i techniczne wsparcie, a innowacyjne narzędzia cyfrowe pozwalają na analizę wpływu światła dziennego na przestrzeń jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych.

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.