Światowy Dzień Sprzątania nad Wisłą
Już 16 września 2023 r. odbędzie się wielka akcja sprzątania nad Wisłą – finał tegorocznej edycji World Cleanup Day w Polsce. Do akcji kolejny raz dołącza m. st. Warszawa. W tym roku wraz z Planet Heroes, partnerem polskiej edycji World Cleanup Day, mieszkańcy spotkają się na plaży Poniatówka. Do akcji zachęcają Warszawscy Plażowi w ramach kampanii Dzielnica Wisła.
World Clean-Up Day to cykliczna impreza realizowana od 2008 przez największą na świecie ekologiczną organizację pozarządową: Let’s Do It World. To akredytowany partner Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) oraz Zgromadzenia Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEA). Już od 2018 roku organizuje World Cleanup Day – największy na świecie ekologiczny ruch społeczny, w ramach którego mieszkańcy 190 krajów na całym świecie wychodzą jednego dnia posprzątać swój kawałek planety. W 2022 roku w akcji wzięło udział łącznie aż 70 milionów ludzi.
Również Polska, reprezentowana przez Fundację Planet Heroes, bierze udział w tym wydarzeniu. W zeszłym roku udało się zaangażować mieszkańców Polski do zorganizowania ponad 4500 akcji sprzątania w całym kraju. Zbiórki odpadów z polskich plaż, lasów, parków, webinary i pikniki ekologiczne dla mieszkańców miast – wszystkie inicjatywy poszerzają wiedzę Polaków na temat zanieczyszczenia środowiska i sposobów, jak z nim walczyć.
Posprzątaj śmieci i zostań bohaterem Ziemi i Dzielnicy Wisła
Tegoroczna edycja World Cleanup Day odbędzie się 16 września. Polska bierze udział w światowej imprezie z ramienia Fundacji Planet Heroes, która tego dnia koordynuje zbiórki śmieci w całym kraju. Partnerem strategicznym polskiej kampanii jest UNEP GRID Warsaw, InterZero, a jednym z partnerów medialnych jest Radio Eska.
Do świętowania Światowego Dnia Sprzątania mogą dołączyć wszyscy: firmy, samorządy, organizacje i każda osoba, która ma ochotę zatroszczyć się o Ziemię. Kolejny rok do akcji dołącza miasto stołeczne Warszawa w ramach kampanii Dzielnica Wisła!
Sprzątanie z okazji World Cleanup Day w stolicy odbędzie się w sobotę, 16 września o godz. 10:00 na plaży Poniatówka. Do akcji zachęcają Warszawscy Plażowi, którzy co tydzień w wakacje razem z warszawiankami i warszawiakami oczyszczali nadwiślańskie plaże i lasy. To ostatnia z serii zbiórek. Jak zwykle, na najbardziej aktywnych uczestników czekają plakaty Oli Jasionowskiej, bilety na rejs po Wiśle i inne atrakcyjne nagrody. Na akcję zapraszamy dzieci i rodziców, aby na miejscu wspólnie wziąć udział w ekologicznej grze terenowej!
Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie wydarzenia.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.