SPIE wdraża w Polsce system sterowania dedykowany dla instalacji OZE
Gliwice, 27 listopada 2024 roku. SPIE Energotest, polska spółka należąca do Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych, opracowała innowacyjny system ECONTROLplus, który umożliwia kompleksowe zarządzanie i optymalizację pracy instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), zwiększając ich efektywność i niezawodność. SPIE Energotest aktualnie wdraża ten system u kluczowego partnera, Grupy PVE (Pro Vento Energia), w projekcie, który dotyczy integracji 30 farm fotowoltaicznych w centralny system zarządzania.
Modułowa platforma oprogramowania ECONTROLplus zbiera i przetwarza szczegółowe informacje o stanie instalacji OZE oraz o dodatkowych wskaźnikach, pozwalając właścicielom na dokładne monitorowanie efektywności oraz zarządzanie procesem produkcji energii. Moduł „strażnika mocy” oraz możliwość zdalnego sterowania źródłem, a nawet jego wyłączenia, pozwala na redukcję kosztów i maksymalizację zysków z produkcji energii. Wbudowany moduł „maintenance” (dostępny z urządzeń mobilnych) umożliwia monitorowanie stanu technicznego urządzeń oraz ułatwia zarówno konserwację, jak i szybką naprawę awarii instalacji, zwiększając niezawodność i trwałość oraz poprawiając efektywność ekonomiczną.
System ECONTROLplus jest jednym z najbardziej innowacyjnych produktów na polskim rynku do kompleksowego zarządzania wieloma rozproszonymi źródłami energii. Posiada szereg funkcjonalności umożliwiających systematyczny i kompleksowy rozwój biznesu OZE.
„Jesteśmy dumni, że nasz system jest wdrażany u jednego z naszych kluczowych klientów i partnerów – Grupy PVE, lidera w zakresie rozwoju i realizacji obiektów produkcji energii odnawialnej (farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, magazyny energii) w Polsce.” – mówi Michał Zając, Dyrektor Pionu Systemów i Automatyki w SPIE Energotest.
SPIE Energotest obecnie wdraża scentralizowany, zaawansowany system zarządzania instalacjami energii odnawialnej dla Grupy PVE. W pierwszych dwóch fazach SPIE zintegruje 30 farm fotowoltaicznych (PV) z systemem ECONTROLplus.
SPIE realizuje to zadanie kompleksowo. Do zadań należy:
• opracowanie koncepcji i przygotowanie dokumentacji projektowej;
• prefabrykacja i uruchomienie 36 szaf telemechaniki, opartych na urządzeniach z białej listy;
• PTPiREE (Polska Izba Przesyłu i Rozdziału Energii), zgodnych z europejskimi normami NC RfG (Network Code on Requirements for Generators);
• włączenie wspomnianych farm fotowoltaicznych do scentralizowanego, zaawansowanego systemu zarządzania – ECONTROLplus.
O SPIE Central Europe i SPIE Energotest
SPIE Energotest, polska spółka zależna SPIE Central Europe, jest firmą inżynierską i dostawcą urządzeń automatyki energetycznej, aktywnie uczestniczącą w transformacji energetycznej w Polsce. SPIE Energotest ma długą tradycję inżynierską – od ponad 30 lat związana jest z profesjonalną i przemysłową inżynierią energetyczną. W tym czasie specjaliści SPIE Energotest zarządzali lub uczestniczyli w realizacji większości nowo
wybudowanych i modernizowanych elektrowni i elektrociepłowni w Polsce, a także wielu innych obiektów, jak instalacje odnawialnych źródeł energii oraz zakłady przemysłowe.
SPIE Central Europe jest spółką zależną Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych. Grupa SPIE Central Europe działa w Polsce, Czechach, na Węgrzech oraz na Słowacji i zatrudnia około 3 800 pracowników, zaangażowanych w realizację transformacji energetycznej i cyfrowej.
Grupa SPIE, zatrudniająca ponad 50 000 pracowników i posiadająca silną obecność lokalną, osiągnęła w 2023 roku skonsolidowane przychody w wysokości 8,7 mld EUR oraz skonsolidowany wynik EBITA w wysokości 584 mln EUR.
O Grupie PVE
Grupa PVE z siedzibą w Białych Błotach pod Bydgoszczą, to wiodący deweloper OZE w Polsce rozwijający działalność niezależnego producenta energii odnawialnej (IPP). Grupa PVE rozwija wielkoskalowe projekty farm fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynów energii BESS o łącznej mocy ponad 10 GW.
Portfel projektów w budowie obejmuje ok. 110 MWp projektów PV, a w 2025 r. powiększy się o kolejne inwestycje.
W skład grupy PVE wchodzą PVE Development, PVE Construction, PVE Storage, PVE Asset Management, PVE Wind oraz liczne spółki celowe.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.