Komunikaty PR

Śmieci to nie tylko kłopoty. Można z nich produkować zieloną energię

2020-06-18  |  12:05
Biuro prasowe

Procesy związane z termicznym unieszkodliwianiem odpadów mogą być lekarstwem na rosnącą z roku na rok ilość wytwarzanych odpadów. Warunkiem jest wykorzystywanie odpowiednich technologii, pozwalających na odzysk energii z troską o stan środowiska naturalnego.

Gospodarowanie odpadami wymaga dużej odpowiedzialności. Niestety, w Polsce nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić swojemu otoczeniu, nie przestrzegając podstawowych zasad. A o złej sytuacji świadczą liczby – według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2018 roku na terenie naszego kraju zlikwidowano aż 10 541 dzikich wysypisk. Dodatkowo, część nielegalnych instalacji ulega pożarom, powodując jeszcze większe szkody.

Spalanie śmieci w nieprzystosowanych do tego miejscach to ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin. Często na dzikich wysypiskach składowane są odpady, które już same w sobie są niebezpieczne. Pożary tego typu miejsc natomiast nie dość, że są niezwykle trudne do opanowania, to uwalniające się w tym procesie szkodliwe związki chemiczne, np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, mają działanie rakotwórcze – mówi Dawid Okrój, specjalista ds. ochrony środowiska z Amest Sp. z o.o.

Skrajnie nieodpowiedzialnym, ale niestety nadal spotykanym zachowaniem, jest spalanie odpadów w domowych piecach. To równie niebezpieczne dla zdrowia jak pożary wysypisk, ponieważ do powietrza uwalniane są tak samo groźne substancje chemiczne.

Bezpieczna utylizacja

Warto jednak zauważyć, że proces termicznego unieszkodliwiania odpadów może być nie tylko bezpieczny, ale także ekologiczny. Profesjonalne spalarnie umożliwiają bowiem produkcję czystej energii z odpadów. Kluczem jest wysoka temperatura spalania – około 900°C. Pyły, które wytwarzają się w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów, a mogą być nośnikami np. metali ciężkich, są dodatkowo jeszcze poddawane procesowi zaawansowanej filtracji.

Jak podaje GUS, w 2018 roku w Polsce z przeznaczeniem do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii zebrano 2 822 051 t odpadów. Stanowiły one 22 proc. ich całkowitej ilości. Tymczasem, w krajach nordyckich (Finlandia, Norwegia, Dania, Szwecja), w ten sposób unieszkodliwia się 50-55 proc. odpadów. Podkreślić przy tym należy fakt, że są to państwa uznawane za ekologicznych liderów Europy.

Instalacje składowiskowe

Co także istotne, energię – zarówno cieplną, jak i elektryczną, można pozyskiwać nie tylko ze spalania odpadów. W jej produkcji bardzo dużą rolę odgrywają również składowiska odpadów. Podczas rozkładu tego, co na nie trafia (m.in. pozostałości tłuszczów, warzyw czy owoców), powstaje biogaz. Jest on łatwopalny, gdyż składa się przede wszystkim z metanu (45-65 proc.).

Instalacje pozwalające na ujmowanie i spalanie biogazu stanowią niezwykle ważny element infrastruktury składowiska. Pozwalają one bowiem nie tylko na produkowanie energii elektrycznej i cieplnej, ale także przynoszą wymierny efekty środowiskowe. W ten sposób redukuje się bowiem emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, co przekłada się z kolei na ograniczanie efektu cieplarnianego. Dodatkowo, odpowiednie zagospodarowanie biogazu minimalizuje ryzyko pożarów składowisk – podkreśla Dawid Okrój.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną! Biuro prasowe
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
2024-12-04 | 12:30

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu

Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego Nagrodzony projekt to pionierska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.