Składowiska odpadów to nie tylko śmieci. Ich rekultywacja przynosi korzyści
Profesjonalne gospodarowanie odpadami wymaga koordynacji wielu procesów. Od odpowiedniego przygotowania kwater, przez bezpieczne składowanie, aż po rekultywację terenu zakładu. To działania, które rozłożone są na kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest, by cała operacja przebiegała z poszanowaniem środowiska naturalnego i korzyścią dla lokalnej społeczności.
Jedną z kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa dziedzin jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. Nikt z nas nie wyobraża już sobie codziennego życia bez profesjonalnych przedsiębiorstw, dbających, by na naszych ulicach nie zalegały tony śmieci. To byłby nie tylko nieestetyczny widok, ale także kłopotliwa sytuacja ze względów epidemiologicznych, tak ważnych szczególnie w obecnych czasach pandemii Covid-19. W interesie nas wszystkich jest zatem działanie w pełni wyspecjalizowanych firm i zakładów, które zajmują się gospodarowaniem odpadami z troską zarówno o zdrowie ludzi, jak i stan środowiska naturalnego.
– Rosnąca z roku na rok produkcja śmieci, w tym tak trudnych do unieszkodliwienia jak plastik czy odpady medyczne, stawia przed całą branżą nowe wyzwania. Dzięki temu rzetelni zarządcy składowisk z jeszcze większą dbałością podchodzą do zagadnienia gospodarowania odpadami. Niestety jednak w Polsce nadal każdego dnia powstają kolejne dzikie wysypiska, pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń. Takie obiekty pojawiają w lasach, na łąkach czy przy zbiornikach wodnych. Zanieczyszczają siedliska zwierząt i roślin, stwarzając zagrożenie dla całego ekosystemu – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.
Wspieranie środowiska naturalnego
Ważnym elementem funkcjonowania składowisk odpadów, którego pobawione są nielegalne i niebezpieczne instalacje, jest ich sukcesywna rekultywacja. To złożony proces, polegający na przywracaniu zdegradowanym terenom wartości użytkowej bądź przyrodniczej. Choć tego rodzaju operacje są niezwykle skomplikowane i czasochłonne, ich wykonywanie jest koniecznością. Zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem doprowadzić do ogromnych szkód środowiskowych. Dlatego podczas eksploatacji kwater składowiskowych należy w pierwszej kolejności zadbać o ich profesjonalne zabezpieczenie. Trzeba właściwie uszczelnić podłoże czy stworzyć odpowiedni drenaż i instalację do odgazowywania.
– Składowiska odpadów prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami w późniejszych etapach rekultywacji mogą stosować innowacyjne rozwiązania. Jednym z obecnych trendów jest budowanie na wypełnionych i odpowiednio już przygotowanych kwaterach składowiskowych farm fotowoltaicznych. To rozwiązanie, które jest korzystne zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Tego rodzaju instalacje pozwalają nie tylko na wytwarzanie „zielonej” energii, ale także w dłuższej perspektywie zapewniają okolicznym mieszkańcom niższe rachunki za prąd – podkreśla Andrzej Gąsiorowski z Fundacji FOTA4Climate.
Tereny poddane rekultywacji służą społeczeństwu również w inny sposób. W Gorzowie Wielkopolskim na byłym składowisku odpadów otworzono pole golfowe. Nie wszyscy mieszkańcy Warszawy natomiast zdają sobie sprawę z tego, że podobną drogę przebyła popularna Górka Szczęśliwicka. Obiekt, usypany z powojennych gruzów, a później również odpadów, zimą zamienia się w stok narciarski. Profesjonalne składowiska prowadzą także inne działania, które służą mieszkańcom. Na przykład na terenie Amest Otwock już teraz funkcjonuje ścieżka ekologiczna, staw będący ostoją dla ptactwa czy pasieka.

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.