Komunikaty PR

Składowiska odpadów to nie tylko śmieci. Ich rekultywacja przynosi korzyści

2021-03-10  |  12:50
Biuro prasowe

Profesjonalne gospodarowanie odpadami wymaga koordynacji wielu procesów. Od odpowiedniego przygotowania kwater, przez bezpieczne składowanie, aż po rekultywację terenu zakładu. To działania, które rozłożone są na kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest, by cała operacja przebiegała z poszanowaniem środowiska naturalnego i korzyścią dla lokalnej społeczności.

Jedną z kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa dziedzin jest odpowiedzialne gospodarowanie odpadami. Nikt z nas nie wyobraża już sobie codziennego życia bez profesjonalnych przedsiębiorstw, dbających, by na naszych ulicach nie zalegały tony śmieci. To byłby nie tylko nieestetyczny widok, ale także kłopotliwa sytuacja ze względów epidemiologicznych, tak ważnych szczególnie w obecnych czasach pandemii Covid-19. W interesie nas wszystkich jest zatem działanie w pełni wyspecjalizowanych firm i zakładów, które zajmują się gospodarowaniem odpadami z troską zarówno o zdrowie ludzi, jak i stan środowiska naturalnego.

Rosnąca z roku na rok produkcja śmieci, w tym tak trudnych do unieszkodliwienia jak plastik czy odpady medyczne, stawia przed całą branżą nowe wyzwania. Dzięki temu rzetelni zarządcy składowisk z jeszcze większą dbałością podchodzą do zagadnienia gospodarowania odpadami. Niestety jednak w Polsce nadal każdego dnia powstają kolejne dzikie wysypiska, pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń. Takie obiekty pojawiają w lasach, na łąkach czy przy zbiornikach wodnych. Zanieczyszczają siedliska zwierząt i roślin, stwarzając zagrożenie dla całego ekosystemu – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock Sp. z o.o.

Wspieranie środowiska naturalnego

Ważnym elementem funkcjonowania składowisk odpadów, którego pobawione są nielegalne i niebezpieczne instalacje, jest ich sukcesywna rekultywacja. To złożony proces, polegający na przywracaniu zdegradowanym terenom wartości użytkowej bądź przyrodniczej. Choć tego rodzaju operacje są niezwykle skomplikowane i czasochłonne, ich wykonywanie jest koniecznością. Zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem doprowadzić do ogromnych szkód środowiskowych. Dlatego podczas eksploatacji kwater składowiskowych należy w pierwszej kolejności zadbać o ich profesjonalne zabezpieczenie. Trzeba właściwie uszczelnić podłoże czy stworzyć odpowiedni drenaż i instalację do odgazowywania.

Składowiska odpadów prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami w późniejszych etapach rekultywacji mogą stosować innowacyjne rozwiązania. Jednym z obecnych trendów jest budowanie na wypełnionych i odpowiednio już przygotowanych kwaterach składowiskowych farm fotowoltaicznych. To rozwiązanie, które jest korzystne zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Tego rodzaju instalacje pozwalają nie tylko na wytwarzanie „zielonej” energii, ale także w dłuższej perspektywie zapewniają okolicznym mieszkańcom niższe rachunki za prąd – podkreśla Andrzej Gąsiorowski z Fundacji FOTA4Climate.

Tereny poddane rekultywacji służą społeczeństwu również w inny sposób. W Gorzowie Wielkopolskim na byłym składowisku odpadów otworzono pole golfowe. Nie wszyscy mieszkańcy Warszawy natomiast zdają sobie sprawę z tego, że podobną drogę przebyła popularna Górka Szczęśliwicka. Obiekt, usypany z powojennych gruzów, a później również odpadów, zimą zamienia się w stok narciarski. Profesjonalne składowiska prowadzą także inne działania, które służą mieszkańcom. Na przykład na terenie Amest Otwock już teraz funkcjonuje ścieżka ekologiczna, staw będący ostoją dla ptactwa czy pasieka.    

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.