Silesia City Center w programie certyfikacji ekologicznej BREEM In-Use
PR Inspiration
Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
agnieszka.kurczych|prinspiration.pl| |agnieszka.kurczych|prinspiration.pl
507 108 984
www.prinspiration.pl
Silesia City Center – największe centrum handlowe na Śląsku uzyskało certyfikat BREEAM In-Use z oceną „Excellent”. Znakomity wynik w programie certyfikacji ekologicznej to efekt konsekwentnie realizowanej strategii w zakresie projektów przyjaznych środowisku.
Przykładów proekologicznych przedsięwzięć w Silesia City Center jest wiele, pierwsze można dostrzec w jej otoczeniu – jest to jedna z niewielu galerii handlowych w Polsce z tak rozległymi terenami zielonymi. Jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje, dotychczas najważniejszym projektem był montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy 132 panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1000 mkw. wytworzyły aż 40 000 kWh energii elektrycznej. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych w galerii – świeże, czyste powietrze jeszcze nigdy nie było tak ważne dla użytkowników jak dziś. Co ciekawe jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w regionie. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, a także pierwszy etap modernizacji oświetlenia parkingu podziemnego to kolejne proekologiczne przedsięwzięcia zrealizowane w Silesia City Center.
Silesia City Center - obiekt handlowy wybudowany w 2005 roku spełnia obecnie najwyższe standardy ekologiczne, a to nie koniec planowanych inwestycji proekologicznych.
Planowane inwestycje w Silesia City Center zawsze rozpatrujemy poprzez pryzmat ich wpływu na środowisko. Ocena „Excellent”, którą uzyskaliśmy w programie certyfikacji BREEAM In-Use, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i niejako potwierdzeniem, że idziemy we właściwym kierunku. Cieszymy się także, że naszą dbałość o ekologię doceniają mieszkańcy regionu – to dla nas bardzo ważne – mówi Iwona Mroczek, dyrektor Silesia City Center.
Certyfikat BREEAM wprowadzony w 1990 roku przez brytyjską organizację BRE (Building Research Establishment) jest obecnie jedną z najpopularniejszych w Europie metod oceny budynków pod względem ich ekologiczności. Program certyfikacji ekologicznej BREEAM In-Use to system oceny istniejących już budynków. Umożliwia zarówno inwestorom, właścicielom, zarządcom, jak i najemcom określanie i wprowadzanie ulepszeń w zakresie wydajności operacyjnej budynków. Zapewnia analizę porównawczą i gwarancję zrównoważonego rozwoju dla wszystkich typów budynków.
W Silesia City Center w ramach audytu Asset Performance weryfikacją objęto: jakość środowiska wewnętrznego (zdrowie i samopoczucie), efektywność energetyczną, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, użytkowanie gruntów i ekologię, gospodarkę wodną oraz gospodarkę odpadami, a także wpływ obiektu na środowisko.
Zarówno w kategorii jakości środowiska wewnętrznego, jak i gospodarki odpadami Silesia uzyskała wynik maksymalny – 100%. Ponadto w ocenie audytorów do mocnych stron galerii należą zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i instalacyjnych, a także wpływ Silesia City Center na środowisko.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.