Silesia City Center w programie certyfikacji ekologicznej BREEM In-Use
PR Inspiration
Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
agnieszka.kurczych|prinspiration.pl| |agnieszka.kurczych|prinspiration.pl
507 108 984
www.prinspiration.pl
Silesia City Center – największe centrum handlowe na Śląsku uzyskało certyfikat BREEAM In-Use z oceną „Excellent”. Znakomity wynik w programie certyfikacji ekologicznej to efekt konsekwentnie realizowanej strategii w zakresie projektów przyjaznych środowisku.
Przykładów proekologicznych przedsięwzięć w Silesia City Center jest wiele, pierwsze można dostrzec w jej otoczeniu – jest to jedna z niewielu galerii handlowych w Polsce z tak rozległymi terenami zielonymi. Jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje, dotychczas najważniejszym projektem był montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy 132 panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1000 mkw. wytworzyły aż 40 000 kWh energii elektrycznej. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych w galerii – świeże, czyste powietrze jeszcze nigdy nie było tak ważne dla użytkowników jak dziś. Co ciekawe jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w regionie. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, a także pierwszy etap modernizacji oświetlenia parkingu podziemnego to kolejne proekologiczne przedsięwzięcia zrealizowane w Silesia City Center.
Silesia City Center - obiekt handlowy wybudowany w 2005 roku spełnia obecnie najwyższe standardy ekologiczne, a to nie koniec planowanych inwestycji proekologicznych.
Planowane inwestycje w Silesia City Center zawsze rozpatrujemy poprzez pryzmat ich wpływu na środowisko. Ocena „Excellent”, którą uzyskaliśmy w programie certyfikacji BREEAM In-Use, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i niejako potwierdzeniem, że idziemy we właściwym kierunku. Cieszymy się także, że naszą dbałość o ekologię doceniają mieszkańcy regionu – to dla nas bardzo ważne – mówi Iwona Mroczek, dyrektor Silesia City Center.
Certyfikat BREEAM wprowadzony w 1990 roku przez brytyjską organizację BRE (Building Research Establishment) jest obecnie jedną z najpopularniejszych w Europie metod oceny budynków pod względem ich ekologiczności. Program certyfikacji ekologicznej BREEAM In-Use to system oceny istniejących już budynków. Umożliwia zarówno inwestorom, właścicielom, zarządcom, jak i najemcom określanie i wprowadzanie ulepszeń w zakresie wydajności operacyjnej budynków. Zapewnia analizę porównawczą i gwarancję zrównoważonego rozwoju dla wszystkich typów budynków.
W Silesia City Center w ramach audytu Asset Performance weryfikacją objęto: jakość środowiska wewnętrznego (zdrowie i samopoczucie), efektywność energetyczną, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, użytkowanie gruntów i ekologię, gospodarkę wodną oraz gospodarkę odpadami, a także wpływ obiektu na środowisko.
Zarówno w kategorii jakości środowiska wewnętrznego, jak i gospodarki odpadami Silesia uzyskała wynik maksymalny – 100%. Ponadto w ocenie audytorów do mocnych stron galerii należą zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i instalacyjnych, a także wpływ Silesia City Center na środowisko.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.